6 tipů pro správnou a bezpečnou aplikaci postřiků na zahradě
Na zahradě se používají postřiky nejčastěji proti plevelům, škůdcům, plísním a chorobám rostlin. Proti těmto nežádoucím elementům se používají pesticidy, které se ředí vodou a aplikují se na rostliny postřikovači.
Vše o výběru kvalitního zahradního postřikovače najdete v článku: Jak vybrat zahradní postřikovač.
I když je k dispozici celá řada biologických přípravků, které jsou neškodné pro okolí a pro člověka, je na trhu, v nabídce zahradnictví a obchodů, stále velmi mnoho klasických pesticidů.
Pesticidy jsou toxické a mají negativní vliv na zdraví člověka.
Je třeba s nimi z respektem, chránit sebe a okolí, dodržovat určité zásady.
Z toho důvodu vznikl i tento článek, kterému jsem určil cíl: informovat, vzdělávat a i varovat.
1. Proti čemu a proč
Vždy si předem ujasněte, co je škodlivý činitel a proti čemu bude aplikovat. Žádný přípravek není všemocný, neúčinkuje na vše, ale většinou jen na jednu konkrétní věc, na jednoho škůdce nebo chorobu.
Přesně identifikujte škůdce nebo chorobu a následně zvolte správný přípravek.
Není třeba lít postřiky na rostliny horem dolem. Aplikujte pouze v případě, kdy je to skutečně potřeba.
Při nesprávně zvoleném postřiku, nejen že nebude zaručen úspěch, ale dochází ke zbytečné kontaminaci rostlin pesticidy, někdy může dojít i k poškození rostliny.
Často jde vyřešit problém i pomocí biologických přípravků a není hned nutné používat klasické pesticidy, využijte i tuto možnost.
2. Dávkování a postup vždy podle etikety
Před každou aplikací se nejprve seznamte s pokyny a dávkování na etiketě přípravku.
Vždy postupujte podle návodu na etiketě a dodržujte dávkování.
Dvojnásobná dávka nemusí zajistit větší účinnost, ale určitě dodá rostlině více chemie, která se do ní vstřebává. Zvyšuje se také ochranná lhůta. Navíc může dojít k celkovému poškození a znehodnocení rostliny.
Přípravky jsou testovány, daná dávka je vždy určitým kompromisem mezi dobrý účinkem, ochranou rostliny před poškozením, reziduí a rychlostí vstřebání účinné látky. Z toho pak také vychází ochranná lhůta, po které je možné, například postříkanou zeleninu konzumovat. Myslete na sebe.
3. Pozor na počasí
Pozor na počasí. Jak se říká: „může vám do toho hodit vidle“. Bezvětří, správný čas, teplota a bez deště.
Pracujte do maximální teploty 25 °C a nikdy na silném přímém slunci. Obojí totiž zvyšuje fytotoxické působení postřiků i hnojiv. A to, i když použijete jen čistou vodu! Působí pak jako lupa a dochází k popálení rostlin.
Aplikace přípravků a kapalných hnojiv se doporučuje při teplotách 10-25 °C.
Vhodná doba na postřikování je buď ráno, nebo v podvečer, kdy teplota ani sluneční paprsky nejsou tolik intenzivní. Ráno pozor na rosu.
Aplikujte vždy za bezvětří. Vítr může zanést postřik na vedlejší rostliny, které může poškodit nebo kontaminovat. Pozor také na směr i mírného větru, vítr může zanést postřik také na postřikující osobu.
Přípravky se postřikují vždy na suché rostliny. Neaplikujte na deštěm nebo zálivkou namočené rostliny, při postřiku ráno si vždy zkontrolujte zda již uschla rosa.
Neaplikujte před deštěm, pozor také na automatickou závlahu. Postřik musí na rostlině zachnout ( kontaktní přípravky ) nebo se musí do rostliny dostatečně „vpít“ ( systémové přípravky ). Většinou postačí 4-5 hodinová prodleva mezi postřikem a následným deštěm.
Přečtěte si také:
5 tipů pro jedlý balkón – zahrada na balkóně
Čtyři tipy pro výživu jahodníku
Jak správně sekat okrasný trávník
4. Chraňte sebe
Chraňte se, myslete na sebe. V prvé řadě si rozmyslete, zda je vůbec nutné pesticid použít, zda není možné nějaké jiné řešení nebo zda není k dispozici biologický přípravek.
Za druhé dodržujte postup a dávkování popsaný na etiketě.
Za třetí používejte při postřiku doporučené ochranné pracovní pomůcky. Vždy mějte dlouhé rukávy a nohavice, rukavice, nejlépe i gumáky a pláštěnku. Hlavu chraňte kloboukem, brýlemi, můžete použít i respirátor.
Za čtvrté dodržujte ochrannou lhůtu uvedenou na etiketě.
A za páté: žádný alkohol. Nejíst, nepít, nekouřit – Platí to po celou dobu kontaktu s pesticidy, od míchání roztoku až po svlečení a umytí se po práci.
5. Chraňte okolí
Postřik dokáže udělat na zahradě pořádnou paseku, hlavně pokud jde o herbicidy ( přípravky proti plevelům ). Například selektivní přípravek do trávníku trávník nepopálí, ale zeleninu může zlikvidovat spolehlivě.
Samostatnou kapitolou jsou tzv. totální herbicidy ( neselektivní herbicidy ) likvidující vše zelené. Z této skupiny je nejznámější přípravek Roundup.
Postřiků a ochraně okolí věnujte velkou pozornost. Při postřiku v okolí záhonů, kde nechcete aplikovat, používejte kryt postřiku nebo záhon zakryjte folií.
Pozor na vítr ( je popsáno výše ), může zanést kapky postřikové kapaliny tak, kam nechcete.
Velkou pozornost věnujte čistotě postřikovače. Nejen, že tím prodlužujte jeho životnost, ale chráníte další rostliny před zničením. Rozebrat a pořádně vyčisti všechny součásti postřikovače po každém postřiku je podstatné proto, abyste neinfikovali nový postřik zbytky jiných chemikálií.
Nikdy neprofukujte trysky ústy!
Je vhodné mít jeden postřikovač pouze na totální neselektivní herbicidy a druhý na další postřiky.
Nekompostujte postříkanou trávu a další rostliny. Některé přípravky jsou v rostlině dlouhodobě uloženy a zůstanou i v kompostu. Infikovaný kompost poškodí rostliny. Týká se to hlavně přípravku Lontrel a dalších přípravků se stejnou účinnou látkou – Travin, Agrofit kombi, které se používají proti plevelům v trávníku. Velmi citlivá jsou zejména rajčata a další podobné druhy zeleniny.
6. Postřikovač, ne konev
Postřiky aplikujte zásadně pomocí postřikovačů, konev vám opravdu dobrou službu neprokáže. Kapky z postřikovačů jsou díky použitým tryskám velmi jemné, vytváří se jemná mlhovina. Postřik na listech rostlin je rovnoměrně rozmístěn a dobře na nich ulpí.
Konev dělá velké těžké kapky, které po listech hned ztečou na zem. Tím se minimalizuje účinnost přípravku k nule.
Na trhu je velmi mnoho různých postřikovačů. U kvalitnějších postřikovačů lze vyměňovat i různé druhy trysek podle aktuálního použití. Jinou trysku ( kuželovou ) použijete pro postřik rostlin fungicidy a insekticid, kde je nutné dokonalé „smočení“ rostliny, jinou ( například nárazovou ) pro plošný postřik herbicidů.
Jak vybrat správný zahradní postřikovač si přečtěte v článku: Jak vybrat postřikovač. V článku najdete vysvětlené základní pojmy, dozvíte se na co se při výběru postřikovače zaměřit a najdete v něm tipy na konkrétní postřikovače.