Vytvořte si bylinkovou zahradu u vás doma
Nádherná vůně rozkvetlých rostlin, všude bručí včely a létají motýli. Zákoutí plné bylinek, vy upíjíte Mojito připravené z čerstvě nasbíraných lístků máty. Zatím to zní jako sen. Ovšem vyplnit si tuto krásnou představu a proměnit ji ve skutečnost není vůbec těžké.
Krása bylinkových zahrad
Fenomén bylinkových zahrad známe již několik tisíc let. Bylinky jako léky, vůně či afrodiziaka se používaly odpradávna. Není tak divu, že je začaly využívat i na královských dvorech a v klášterních zahradách. Když pak skloubíme onu upravenost královských bylinkových zahrad s historickou tradicí běžného domácího využití, dostaneme nejrůznější druhy bylinkových zahrad, které můžeme vidět třeba na babiččině dvorku.
Kromě mnohostranného využití v lékařství můžeme byliny používat i jako přísady do nejrůznějších pokrmů či pro osvěžení vzduchu. A právě vůně, kterou vydávají některé druhy bylinek, například levandule, umocní pocit odpočinku na vaší bylinkové zahradě. Není tak divu, že tyto větší či menší kousky pozemku se mimo jiné stávají klidovou a odpočinkovou zónou, místem pro altán, posezení a relaxování.
Jak si takovou bylinkovou zahradu vytvořit?
Drtivá většina běžně používaných bylinek není náročná na živiny. Na vhodnou půdu a její přípravu bychom ovšem zapomínat neměli. Podle druhu půdy přidáváme písek či drenáž, můžeme doplnit i skromnou dávkou kompostu. Velice vhodné je pak dodání dřevěného popela, který se stává zdrojem vápníku.
Samotné umístění je nesmírně důležité. Existují totiž byliny, které potřebují dostatek slunečního svitu, aby plně rozvinuly své schopnosti a léčivé i aromatické účinky. Avšak nalezneme i bylinky, které naopak vyžadují polostín. Možná i proto nacházíme hned několik variant, jak svou bylinkovou zahrádku uspořádat. Kvůli poloze slunce, propustnosti půdy a náročnosti vláhy se dnes stále častěji využívá principu tzv. bylinkových spirál. Díky tomu, že rostliny jsou vysazeny v několika výškových úrovních, splňují různé nároky na osvit i vlhkost.
Všestranné využití bylinkových zahrad
Bylinky můžete sázet i mimo samotnou bylinkovou zahradu. Velikou oblibu zaznamenáváme u vysazování zeleniny a okrasných rostlin. Byliny tak díky svým blahodárným účinkům pomohou ostatním rostlinám od škůdců a navíc vytvoří neopakovatelnou vůni či chuťový vjem.
Pokud chcete nasát atmosféru bylinkové zahrady a svou vlastní ještě nemáte vybudovanou, můžeme vám doporučit návštěvu překrásné bylinkové zahrady rozprostírající se v Lednicko-valtickém areálu, který je zapsán v seznamu UNESCO. Ve společnosti tří set druhů bylin z nejrůznějších koutů světa a v areálu o ploše tří tisíc metrů čtverečních naleznete nejenom překrásné vůně, ale třeba i inspiraci pro svou vlastní bylinkovou zahrádku.
foto: Flickr- janice.mansfield
úvodní foto: Flickr – Alice Henneman