8 kroků pro výběr bazénu
Jak vybrat bazén v osmi krocích
Léto i vodní radovánky milujete, ale nechce se vám trmácet k moři, natož se mačkat s ostatními návštěvníky na koupališti? Dopřejte si soukromé pohodlí a komfort vlastního bazénu v zázemí vlastní zahrady!
Jak vybrat ten nejlepší bazén pro vás a vaši rodinu vám rádi poradíme.
1. Jaké máte podmínky pro umístění bazénu?
Vaše možnosti jsou klíčovým faktorem výběru. Na malou zahradu si sice můžete pořídit velký bazén, ale moc místa pro ostatní aktivity vám pak na ní zřejmě nezůstane.
Naopak máte-li zahradu dostatečně prostornou, proč se při výběru bazénu omezovat – pořídit si můžete dostatečně velký bazén, ve kterém zvládnete i kondiční trénink plavání.
Při výběru bazénu je i důležitá svažitost pozemku a případná možnost srovnání terénu. Vliv má také četnost vzrostlých stromů, které mohou nasměrovat váš výběr spíše na zakrytý než otevřený bazén.
Ideální je, pokud je bazén umístěn na sluníčku, které vám ušetří peníze za ohřev vody a umožní koupání i v chladnějších dnech. Rovinnost terénu, a také pohodlné zajištění elektřiny i vody jsou také velmi důležité aspekty výběru.
2. Záleží vám na náročnosti výstavby?
Samonosný bazén s prstencem jednoduše postavíte na rovný povrch a máte vystaráno. Oproti tomu bazén částečně či zcela zapuštěný už vyžaduje poctivou přípravu pozemku, do které se možná chcete či nechcete pouštět. Proto i tyto přípravy jsou důležité ve výběru bazénu, stejně jako řešení případného zastřešení.
3. Jak často budete bazén využívat?
Pokud toužíte po bazénu jenom z důvodu příjemného letního osvěžení v parných letních dnech a netoužíte po plavání, je zřejmě zbytečné investovat do zapuštěného bazénu. Postačí vám nafukovací gumový bazén se samonosným prstencem.
Naopak, pokud si libujete v letních cachtání, a určitě nebudete v bazénu jen pár minut denně či pouze o víkendu, vyplatí se přemýšlet o větším a lépe vybaveném bazénu. Ostatně, máte-li děti, je větší a odolnější bazén jasnou volbou.
4. Po jakém tvaru toužíte?
Není tvar jako tvar! Vybírat můžete z mnoha modelů – od kruhů, oválů, obdélníků, čtverců i mnoha-úhelníků až po netypické tvary. Tvar bazénu přímo souvisí s jeho využitím.
Pro plavání je ideální bazén oválný či obdélníkový, pro dětské dovádění je ideální bazén kruhový. Pokud chcete mít bazén zastřešený, je důležité zvolit si tvar, který půjde snadno zastřešit.
5. Jaké jsou vaše nároky na kvalitu a bezpečnost?
Každý chceme jen to nejlepší, o kvalitě a bezpečnosti však máme každý jiné představy. Na bazénu však není dobré šetřit – určitě chcete, aby vám vydržel co nejdéle a nepostaral se o nepříjemné překvapení v podobě vytopení zahrady.
Co se týká kvality, rozhodně si dobře prohlédněte, že nikde netrčí hrany či kovové části.
Bezpečností prvky jako zábradlí či hlídač pádu do vody nebývá standardní výbavou, ale rozhodně je dobré pořídit si je k bazénu, obzvláště máte-li děti.
6. Je libo slanou nebo sladkou vodu?
Ano, spokojit se skutečně nemusíte jen a pouze se sladkou vodou ve svém bazénu.
Dopřát si totiž můžete i bazén se slanou vodou. Vybrat si však musíte bazén pro slanou vodu, se kterou navíc ušetříte i za nákup dezinfekčních prostředků, které v klasickém bazénu nahrazuje chlor.
Sladkovodní bazén je naopak cenově příznivější a nemusíte se bát o nerezové prvky v bazénu.
7. Jak si zakládáte na obsluze a údržbě?
Nejste-li žádný velký technický typ a nebo se nechcete trápit zdlouhavou péči, rozhodně i tyto faktory při svém výběru zohledněte. Každý bazén má totiž jiné požadavky na údržbu a péči.
Minimálně o čistotu vody se budete muset postarat sami, u větších a zapuštěných bazénů pak můžete na pomoc povolat odbornou firmu. Pro běžnou péči si můžete obstarat šikovné pomocníky jako síťku na nečistoty či některý z modelů bazénových vysavačů. Samozřejmostí je pak čerpadlo, filtrace a desinfekční prostředky – bazénová chemie.
8. Jaké jsou vaše finanční možnosti?
Konečné slovo má vždy vaše peněženka. Bazény můžete nakupovat v různých cenových hladinách, rozhodně si tak vybere každý. Pokud však toužíte po bazénu, na který zrovna nemáte, můžete si jej snadno pořídit na splátky, a to často i bez navýšení.