7 tipů pro krásnou zahradu bez námahy

Zahrada je místem odpočinku. I když máme užitkovou nebo okrasnou zahradu, vždy by měla být zahrada místem odpočinku a relaxace a ne práce a námaha. Ano, bez práce nejsou koláče a ani na zahradě se bez práce neobejdeme. Je ale možné si práci na zahradě výrazně ulehčit. Jak na to? Vyzkoušejte následující dodržovat následující tipy.

1. Plánujte

Zahradu vždy plánujte s rozvahou. Zakládáte-li novou zahradu je plánování velmi důležité. Rozmyslete si pečlivě, co vše chcete na zahradě mít, jak ji budete využívat, co budete pěstovat. A také kolik času chcete zahradě věnovat. Svým cílům pak přizpůsobte celou zahradu. Díky dobrému plánu si ušetříte spoustu námahy, zklamání a peněz.

2. Zahradničte v souladu s přírodou a ve správný čas

Veškeré zahradní práce vykonávejte ve správné vegetační a roční době, kdy se vykonávat mají. Přírodu nepředběhnete.

Pěstujte rostliny, které odpovídají místním klimatickým a půdním podmínkám. Ušetříte čas za pozdější přesazování a zvýšenou péči o nevhodné rostliny.

3. Nákup zdravých rostlin, sadby a sazenic

Buďte pečlivý pří výběru rostlinného materiálu. Okrasné rostliny, keře, stromy nebo sadbu zeleniny kupujte důvěryhodných prodejců a zahradníků. Kupujte jen zdravé, správně vyvinuté a nepoškozené rostliny. Stejně pečlivý buďte také pří výběru sadby zeleniny, semen nebo travních směsí. To co ušetříte pří nákupu levné travní směsi nebo rostlin ve slevě, které mají nějakou “chybu” již nedoženete zvýšenou péčí. Akorát Vás to bude stát více práce a námahy.

4. Sázejte s rozmyslem

Zahrada je živý organismus, je složena z živých rostlin, které se vyvíjejí a rostou. Myslete na to, že každá rostlina poroste. Sázejte ve správných rozestupech. Ušetříte si další práci s přesazováním nebo prořezáváním.

5. Důsledně bojujte s plevelem

Nenechávejte plevelům možnost růstu. Volné plochy na zahradě zakryjte textilií a mulčujte kůrou nebo kačírkem. Stejnou technologii lze využít i výsadeb okrasných dřevin. Mezi zeleninou nebo jahodami můžete mulčovat slámou. Plevele v trávníku omezíme jeho pravidelnou péčí a výběrem kvalitní travní směsi.

O použití netkaných a tkaných textiliích si přečtěte článek: Netkané a tkané textilie v zahradě.

Ušetřete si námahu při pletí a vytrhávání plevelů.

6. Hnojení a postřiky s rozmyslem

Velmi často se v magazínu rosmarinus.cz věnujeme výživě a ochraně rostlin, ale postřiky a průmyslová hnojiva používejte s rozmyslem. Vhodný postřik nebo hnojivo použité ve správný čas Vám pomůže a vy ušetříte přírodu.

Nechte přírodu, aby Vám pomohla. Lákejte do zahrady užitečné organismy, hmyz a ptáky, kteří Vám pomohou s nežádoucími škůdci.

Jak například přilákat krásné a užitečné motýly do zahrady je popsáno v článku: Zahrada plná motýlů.

7. Používejte kvalitní nářadí a stroje

Nevymýšlejte vymyšlené, používejte správné a osvědčené postupy při práci na zahradě. Volte vždy vhodné nářadí, které Vám ušetří námahu.

Námahu Vám také ušetření pravidelná péče o nářadí a stroje. To co má být ostré, ať je ostré. To co má být mazáno, ať je namazané. Správně udržované a stroje šetří nejen námahu při samotné práci, ale šetří i peníze, protože udržované stroje a nářadí déle vydrží a je spolehlivější.

A v neposlední řadě kvalitní a dobře udržované nářadí a stroje chrání samotné rostliny a trávník. Na ostřené zahradní nůžky “nežvýkají” větve při stříhání. Dobře nabroušený nůž u sekačky je k trávníku šetrnější … .

Při dodržení správných postupů může být krásná zahrada nenáročná a bude vám přinášet více radosti a užitku.

foto: wolf-garten

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář