Výsadba a pěstování okrasných kyselomilných rostlin

Pro většinu okrasných rostlin není třeba nějak zvlášť upravovat půdu a její pH. Ale menší část rostlin vyžaduje kyselejší pH. Ty nazýváme kyselomilné. A pro úspěšné pěstování a růst jim musíme vytvořit na zahradě podmínky.

Do skupiny kyselomilných rostlin spadají velmi oblíbené keře

  • Rhododendron ( pěnišník )
  • Azalky

Také většina vřesovištních rostlin:

  • Vřes
  • Vřesovec

Velmi také pěstujeme drobné ovoce, mezi kyselomilné patří:

  • Kanadská borůvka
  • Brusinky

Některé další rostliny a keře snášejí mírně kyselé prostředí, jsou to například hortenzie a magnolie.

Co používáme při výsadbě kyselomilných rostlin

Kyselomilné rostliny vyžadují pH 5,5 a méně. Proto je nutné provádět výsadbu do speciálně připravených substrátů pro tento segment rostlin nebo použít rašelinu.

Zda máme správné pH můžeme zjistit například pH testerem.

[su_custom_gallery source=”media: 1247,1246,1245″ width=”170″ height=”200″]

Při výsadbě je nutné pro tyto rostliny půdu zcela vyměnit za rašelinu nebo speciální substrát. Vykopeme pro ně proto větší jámu než pro jiné rostliny, abychom zajistili dostatečné velký prostor pro růst kořenového systému rostliny. Při skupinových výsadbách, například při zakládání vřesoviště, upravíme půdu na celé ploše nové výsadby.

Pro výživu také používáme speciální hnojiva pro kyselomilné rostliny.

Rhododendron – Rododendron, Pěnišník

azalea-14264_640

Velmi obsáhlý rod, který zahrnuje rostliny stálezelené i opadavé. Keře nízké i vyšší. Jsou v okrasných zahradách velmi oblíbené a pěstiteli se odvděčí krásnými květy v období konce jara ( květen – počátek června )

Tip : vyhlášená lokalita pro obdivování kvetoucích rododendronů je na konci května Průhonický park.

Rododendrony vysazujeme do kyselé půdy, vhodné polostinné stanoviště. V půdě s vysokým obsahem vápníku dochází ke žloutnutí listů.

Azalky

Patří do stejného rodu jako Rhododendrony. Jsou menšího vzrůstu. Mohou být stálezelené nebo opadavé. Někdy jako samostatná skupina jsou označovány Japonské azalky.

Japonské azalky – souborný název pro skupinu kříženců zejména od japonského nízkého, hustého a poloopadavého keře Rhododendron obtusum.

Azalky pro pěstování vyžadují stejné podmínky jako rhododendrony. V prvních letech po výsadbě je vhodné azalky před zimou zakrývat chvojím.

Vřesy a vřesovce

heather-315807_640

Vřes obecný ( Calluna vulgaris ) a Vřesovec ( Erika ) jsou skupiny menší keřů vysokých většinou 20-30 cm, některé kultivary dosahují až 60 cm, rozložitého růstu. Hodí se do vřesovištních záhonů.

Tyto rostliny vysazujeme většinou do skupin. Při výběru rostlin můžeme volit z různých odrůd kvetoucích nejčastěji růžově, červeně nebo fialově. K dispozici jsou také kultivary kvetoucí bíle. Rostliny vřesů kvetou spíše v pozdním létě, rostliny vřesovců zase spíše v jarním období.

úvodní foto: James Petts (cc flickr )

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář