Podzimní údržba okrasných dřevin
Bez ohledu na počasí je nyní nutné okrasné dřeviny, zvláště ty stálezelené a jehličnany, důkladně zalít. Odstraňujeme opadané listí v jejich okolí, to by mohlo být zdrojem infekce. Nepodceňujeme ani odstraňování plevelů a péči o půdu, aby se okrasné dřeviny projevily ve své plné kráse i v následujících letech.
Pro podzimní výživu okrasných dřevin použijeme speciální podzimní hnojiva se zvýšeným obsahem draslíku, který napomáhá lepšímu vyzrání nových přírůstků a lepší odolnosti přes zimu.
Listopad – začátek řezu okrasných dřevin
Listopad je měsícem vhodným pro tvarování jehličnatých živých plotů. Od konce listopadu začínáme s řezem všech okrasných dřevin. Ovšem vhodnější je počkat, až půda zamrzne. Ještě před zamrznutím půdy máme v tomto roce poslední možnost přesadit přerostlé dřeviny na jiná místa a nahradit je menšími rostlinami, pokud možno jiného druhu. Dobré je po opadu listů dřeviny obrýt, ale jen mělce, neboť většina z nich má kořeny mělko. Používáme k tomu rycí vidle.
Jak pečovat o růže
Starou výsadbu růží poněkud zkrátíme. Počítáme však s tím, že vlastní řez růží uskutečníme až na jaře. Stromkové růže ohneme a jejich korunky koncem měsíce října připevníme šikmými větvičkami nebo dřevěnou rozsochou k zemi a poté korunku přihrneme vrstvou okolní půdy. Během listopadu pak pokračujeme v přípravě růží na zimu, přihrnujeme je kompostem a zastiňujeme rákosem nebo chvojím. Pro střih růží je důležité mít ostré zahradnické nůžky, ideálně dvojčepelové. Velmi účinným pomocníkem při stříhání silnějších větví jsou nůžky s dlouhou rukojetí.
Správný střih růží
Nejlépe koncem října stříháme keřové a stromkové růže v rozmezí 5 – 8 oček od země. Ještě jednou, a to na 3 očka sestříhneme růže znovu ještě na jaře. Malé růže skalkové zastřihávání nepotřebují. Očko, čili místo odkud vyrůstá větvička, je nutné zastřihnout tam, kde směřuje ven od středu keře. Pokud bychom to učinili u očka směřujícího do středu, keř bychom spíše zahustili a větvičky by se na růžích křížily.
Jak vybrat správné zahradní nůžky? Přečtete si článek: Vybíráme ruční zahradní nůžky
I na podzim odstraňujte plevele
Okopávání, mulčování, rytí a odstraňování plevelů je hlavní požadavek, který mají okrasné dřeviny v tomto období. V okolí dřevin přestáváme rýt asi po třech letech od výsadby, když dřeviny dobře rostou a také prokořeňují půdu. U takových již ponecháváme listí (pokud je zdravé), aby pokrylo půdu kolem kořenů, částečně tak potlačí růst plevelů. Ovšem polokeře, které jsou choulostivé na mráz, musíme ještě přikrýt nahrnutou další silnou vrstvou listí, aby jim kořeny nevymrzly.
Okrasné dřeviny z odnoží
Po odkvětu anebo ještě před vyrašením si můžeme připravit u některých okrasných dřevin odnože, které nám pomohou rozmnožit si oblíbené keře. Z odnoží se dají spolehlivě vypěstovat lískovníčky, zlatice, skalníky, okrasné rybízy. Hřížením zase můžeme úspěšně množit hortenzie, kaliny a mahonie. Nezapomeneme z částí výhonů, které přijdou do země, odstranit listy.