Jak vyzrát na závlahu a výživu balkonových rostlin – 2. část
Správná zálivka je klíčem k úspěchu pro úspěšné pěstování balkonových rostlin. Udržet vláhu v substrátu, kterého je v truhlíku jen omezené množství, je velmi náročné. A tak rostlina často trpí nedostatkem nebo naopak velkým nadbytkem vody. Oba extrémy jsou pro rostliny pěstované v truhlících velmi nežádoucí a nebezpečné.
Jsou dva způsoby jak tomuto předejít a jak si pomoci.
- výběr správného truhlíku
- použít půdní kondicionér
Tato série článků je zaměřena závlahu a výživu balkonových rostlin. V první části jsme se zaměřili na výživu a probrali problematiku hnojiv a substrátů. V této druhé části se blíže podíváme na výběr správného truhlíku, tedy výběr pěstební nádoby a ve třetím rozebereme půdní kondicionéry.
Nebudeme se zaměřovat ani tak na velikost pěstební nádoby, jako na způsob udržení vláhy v substrátu. Ano platí, čím větší nádoba, tím lépe pro rostliny. Lze použít více substrátu, kořeny rostlin mají větší životní prostor. Ale velikost okenních parapetů a balkónů je omezená. A proto se zaměříme na samozavlažovací truhlíky, které nám velmi účinně pomáhají řešit problém se závlahou při pěstování balkonových rostlin.
Samozavlažovací truhlík
Samozavlažovací truhlík je pěstební nádoba ve stejném délce jako obyčejný truhlík, ale většinou má větší výšku a šířku a nebo se skládá ze dvou částí. Proč? Ukrývá v sobě nádrž na vodu.
Jsou dva základní typy samozavlažovacích truhlíků
- systém Lebiš. Samozavlažovací truhlík je složen ze dvou dílů. Vrchní pěstební části, kde je substrát a rostliny a druhé sloužící jako nádrž na vodu. Z vrchní části jsou zavedeny do nádrže knoty, které do substrátu přenášejí vodu.
- systém s dvojitým dnem. Truhlík je rozdělen dvojitým dnem. Pod dvojitým dnem je nádrž na vodu a vše je zase spojeno knoty.
Systém Lebiš
Tento systém pro samozavlažovací truhlík vymyslel a proslavil zahradník z Boskovic Petr Lebiš. Dá se říci, že je to průkopník v pěstování rostlin v samozavlažovacích truhlících.
Na trh jsou dodávány truhlíky ve standardních rozměrech 50 a 60 cm, v hnědé, bílé nebo terakotové barvě. K truhlíků Lebiš je dodávám i zajímavý sortiment různých držáků pro upevnění na balkón, na parapet nebo koš pro solitérní umístění.
Systém dvojité dno
Tento systém využívá většina ostatních výrobců. Nejvíce zastoupené jsou na trhu samozavlažovací truhlíky
- Flora od firmy URBÁNEK- PLASTY s.r.o.
- Siesta od firmy Plastia.
Plastia využívá systém dvojitého dna a knotů i pro menší nádoby – samozavlažovací květináče.
Výhoda samozavlažovacích truhlíků
Hlavní výhoda používání těchto nádob pro pěstování je v jejich distribuci vody do substrátu. Z nádrže je pomocí knotů, které se nasáknou vody z nádrže, přenášena závlaha do substrátu. Přísun vody je velmi postupný, ale pravidelný. A tak nedochází k vysychání substrátu. Díky nádrži nemusíme zalévat každý den, tedy kromě horkých letních dní, kdy jedna nádrž je většinou spotřebována za jeden den.
Ale nedochází k přemokření nebo k vyschnutí substrátu. A tento systém také napomáhá k rozrůstání a zesílení kořenového systému rostliny, protože rostliny “cítí” vodu na dně truhlíku a kořeny se na ni snaží dosáhnout. Tím rostou a posilují. Proto je na konci pěstebního období, na podzim, kdy rostliny z truhlíku vyndáváme, většina místa v truhlíku zaplněna hustým systémem kořenů rostlin.
Samozavlažovací truhlíky a květníky se dají velmi dobře využít k pěstování bylinek nebo zeleniny. Vhodné je to zejména pokud nemáte zahradu. Takto si můžete vypěstovat čerstvé bylinky na balkoně svého bytu.
Kam dále?
Zde přikládám několik zajímavých odkazů, kde jsou další informace o samozavlažovacích truhlících…
Rozhovor se zahradníkem Lebišem
Článek o pěstování zeleniny v truhlíku
Návod na použití a konstrukce samozavlažovacího truhlíku Siesta:
[wpdm_file id=9]
titulní foto: freedigitalphotos.net