Jak pěstovat česnek, cibuli a pórek

Česnek, cibule, pór a pažitka

Důležitými surovinami, které nesmí chybět v žádné domácnosti při přípravě velkého množství pokrmů, jsou cibule a česnek. Proto si tuto zeleninu také často sami pěstujeme. Podívejme se tedy podrobněji, jak to s pěstováním cibulové zeleniny je.

Cibule a její výsev

onions-1078149_640

V březnu až dubnu vysazujeme do půdy cibuli sazečku. Její výsadbu provádíme mělce, a to z toho důvodu, že na hluboce vysazené cibuli se tvoří dlouhé krky. Není-li sazečka přerostlá, to znamená, pokud je menší než 2 cm v průměru, nemusí vybíhat do květu.

Pro její výsadbu si připravíme řádky 8 – 10 cm, které jsou od sebe vzdáleny cca 30 cm. Výsev semen pak provádíme do širších řádků 30 cm od sebe hustěji. Poté, co semena vzejdou, neprotrháváme je, necháme je nejdříve narůst a až poté jednotlivé sazenice rozsadíme. Jestliže chceme získat sazečku, nebudeme protrhávat.

Cibule vyžaduje pro svůj růst slunné stanoviště a humózní půdu. Pro cibuli je důležitá stejnoměrná vlhkost. Trvalé zamokření cibule nesnese a uhnívá. Dá se pěstovat ve smíšených záhonech společně s rajčaty, okurky, petrželí, salátem a mrkví.

Pro letní sklizeň vyséváme kuchyňskou cibuli časně zjara. Pro sklizeň následujícího jara vyséváme cibuli v létě.

Pór a jeho výsev

293717280_8afbf5b915_z

Pravý čas na výsev póru nastává v březnu. Máme-li sazenice z pařeniště, ty vysazujeme koncem dubna až v květnu. Přesazujeme je do rýh 10 – 15 cm od sebe a 12 – 15 cm hlubokých. Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdáleny 30 cm. Ještě před výsadbou zkrátíme listy póru o třetinu.

U póru se snažíme vždy o co nejhlubší výsadbu, díky níž dosáhneme co nejdelšího vyběleného stvolu. Póru se nejlépe daří na hlubokých, nevysychavých půdách. Pór se významně podílí na zlepšení úrodnosti půdy, a proto je vhodný do smíšených výsadeb s mrkví rajčaty, zelím, kapustou a petrželí. Naopak zcela nevhodný je pro smíšené výsadby s luštěninami.

Česnek a jeho výsadba

aromatic-84691_640

Jarní odrůdy česneku se vysazují v březnu až dubnu, zatímco podzimní v září až říjnu. Česnek vysazujeme nejméně 10 cm hluboko, do řádků 15 – 20 cm od sebe vzdálených a v řádcích na 10 cm od sebe. Česnek upřednostňuje středně těžké až lehčí výhřevné půdy. Potřebuje dostatek živin a hodně slunné stanoviště.

Česneku a jeho pěstování jsme se podrobněji věnovali v následujících článcích, přečtěte si také:

Pažitka a její výsev

chives-774192_640

Pažitku vyséváme buďto v březnu, a to do pařeniště, abychom si předpěstovali sazenice anebo přímo na záhon. Pažitka vyžaduje nepříliš suché místo, které je zároveň bohaté na živiny. Roste dobře jak na slunných místech, tak v polostínu. Vzrostlé trsy lze podle potřeby dělit a pažitku tak úspěšně množit.

Na co nezapomenout při pěstování

Hnojení

Česnek, cibule a pažitka nesnášejí přímé hnojení chlévskou mrvou. To je důvod, proč na jejich hnojení využíváme kompost anebo minerální hnojiva. Hnojiva vždy zapracujeme do půdy ještě před výsevem. Pro pěstování póru je ideální zelené hnojení, které by se mělo vyset už na podzim a poté zapravit do půdy.

Zálivka

Pór, cibule zimní, šalotka i cibule kuchyňská jsou vcelku mělce kořenící zelenina, a tak jako taková vyžadují hlavně v první půlce svého vývoje občasnou zálivku. Cibuli zaléváme tehdy, kdy je to nezbytné. Ovšem česnek se nezalévá vůbec. Pór, pokud je suchý, zaléváme i v listopadu, pravidelnou a vydatnou zálivku vyžaduje hlavně v září a říjnu.

Sklizeň

Česnek se sklízí, jakmile uprostřed léta začnou rostliny žloutnout. Zavěšené rostliny se v průvanu nechají zaschnout.

Pažitku sklízíme průběžně, podle potřeby, celoročně. Na zimu si můžeme domů vyrýt část z trsu vysazeného v záhoně na zahradě a zasadit si pažitku do květináče a ponechat ji například na okenním parapetu.

Sklizeň cibule ze sazečky probíhá obvykle od července do srpna.

Cibule z výsevu se sklízí až v září. Pro sklizeň si vybíráme suché počasí a cibuli tak můžeme ze záhonu vytrhávat. Nať při sklizni ulamujeme. Poté cibuli ihned rozložíme na rošt anebo do dřevěných vzdušných bedniček a necháme ji doschnout na vzdušném suchém místě. Důkladně usušenou ji skladujeme v chladném suchém prostředí.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found