Jak nejlépe grilovat maso
Možná, že mnoho z vás by určitě neřeklo, že Česko je zemí grilování. Je to ale tak. Podle posledních průzkumů griluje téměř každá rodina, která má tu možnost a to někdy i každý týden. V tomto článku naleznete pár typů, jak vaše grilování učinit ještě chutnějším.
Obsah článku skrýt
Jaké maso grilovat
Nejčastější věcí, kterou dáváme na gril, je maso. V tomto případě je tedy důležitý hlavně výběr. Na gril můžeme dát jakýkoliv druh masa, ať je to kuřecí, hovězí, vepřové, králičí, jehněčí nebo třeba rybí. Důležité je, kde maso kupujete. Samozřejmě nejlepší možností je maso přímo od řezníka, který vám ho i naporcuje přímo na gril a popřípadě poradí.
Výrazně nedoporučuji kupovat masa předem naložené v marinádě a ani masa vakuovaná. Samozřejmě na nich není nic špatného, ale pro opravdový a chutný zážitek je nejlepší maso čerstvé. Marinovaná masa bývají také dražší.
Ano, ke správnému patří i příprava masa. Je lepší a stylovější si koupit maso a ostatní si připravit doma. Koření, přípravu masa nebo případně marinádu. Udělejte si z grilování kuchařský a kulinářský zážitek.
Základem je chuť
Dalším krokem je tedy nějaký druh přípravy. Ta většinou záleží na vaší chuti. Někdy například stačí kuře jen osolit a opepřit, popřípadě potírat olejem a opéct ho na grilu. Věřte, že v jednoduchosti se skrývá výborná chuť.
Skvělé recepty na grilování najdete v knize od šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. Pročtěte si recenzi knihy: Pohlreich – Grilování
Pokud ale chcete uchvátit svou rodinu nebo kamarády, je dobré maso naložit do dobré marinády. Nejlepší je mít maso naložené už den předem, aby pořádně nasáklo chuť bylinek a odleželo se. Zde však záleží i na druhu masa, protože takové drůbeží stačí mít naložené jen pár hodin. Záleží na tom, jak moc kořeněné maso chcete mít. Marinád existuje spousta druhů a je jen na vás, jakou chuť si vyberete. Je nejlepší marinovat maso v uzavíratelné nádobě.
Během grilování můžete maso marinádou potírat. Na internetu najdete spoustu receptů na různé marinády, nejlepší však je, když si připravíte vlastní podle vaší chuti a podle bylinek, které máte rádi.
10 nejprodávanějších produktů WeberNačerpejte inspiraci pro správné grilování. Podívejte se na přehled: |
Pár dobrých rad a tipů pro grilování
Dobré je maso vyndat z lednice o trochu dříve, než začnete grilovat, aby nešlo z chladu hned na horký gril. Mohlo by tak utrpět teplotní šok. Při grilování, kdy už maso vyndáte z marinády, ji nevyhazujte! Můžete s ní maso potírat a je také důležité maso hlídat. To však také záleží na vás, jak moc chcete mít maso opečené. Není dobré mít ho nad přímým ohněm. Vypadá sice opečeně, ale uvnitř nemusí být prohřáté a správně tepelně připravené.
Nechte maso pořádně prohřát a k vytvoření kůrky ho nakonec dejte nad větší plamen. Je také dobré maso potřít medem. Med vytvoří na povrchu křupavou glazuru a dá kůrce krásnou zlatavou barvu.
Jak zjistit správnou teplotu uvnitř masa? Použijte termosondu. Je to užitečná pomůcka při grilování steaků nebo větších kusů masa. Stačí jednou píchnout do masa a mrknutím na displej zjistíte, jaká je teplota uvnitř připravovaného pokrmu.
Zde jsou pro ilustraci různé teploty pro propečnost steaků, tak jak je máte rádi:
- Raw (syrový) – bez tepelné úpravy, pro tataráček, ale také například pro carpaccio.
- Blue (velmi málo propečený) – zprudka opečeme povrch steaku, každá strana cca 30 sekund, vevnitř zůstává krvavý.
- Rare – teplota středu 52°C – steak je ze všech stran opečený cca 1 minutu, následně dopečený na sondu, střed je stále krásně syrový.
- Medium rare – středně propečený, teplota středu 55°C – střed steaku je růžový až krvavý, podle mne zlatá střední cesta k vychutnání si masa.
- Medium – teplota středu 58 až 60°C – střed je stále růžový, i tak z něj maso stále pouští trochu krve na talíř. Proto je vhodné maso před výdejem nechat chvilku stát na ubrousku, pak krev pak na talíři není.
- Medium well, (Medium well done) – teplota středu 65°C – maso s náznaky růžové. Šťavnatost se již vytrácí.
- Well done (teplota středu 71°C)
Před podáváním po upečení steak necháme odpočinout 3 minuty. Toto pravidlo platí u všech úprav steaků do stupně Médium.
Nezapomeňte, že v gastronomii se nemusíte bát experimentovat, ale všeho přiměřeně. Není nad to si na večer sednou s přáteli, poslechnout si příjemnou hudbu, grilovat a popíjet. U jídla se člověk nejlépe uvolní a všichni přeci ví, že láska prochází žaludkem.
autor článku: Ginger
Přečtěte si také
10 tipů jak se zbavit prachu v domácnosti
Nejlepší grilování? S grily Weber
Dětská hřiště a skluzavky
Vlastní zelenina z vlastního skleníku
Kompostéry
[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found