Lýkovec obecný – krásný květem, ale silně jedovatý
Lýkovec obecný ( lat.: Daphne mezereum ) patří k jedněm z nejkrásnějších kvetoucích keřů. Kdo spatří jeho větvičky obalené květy, navždy je jím uchvácen. A právě jeho květy jsou tím, co nás láká k jeho pěstování, přesto, že se jedná o silně jedovatou rostlinu, nejvíce její plody.
Různé druhy – různé požadavky
Abychom keře druhu Daphne mohli s úspěchem pěstovat, předpokládá to seznámit se s požadavky jednotlivých druhů. Vhodným výběrem odpovídajících druhů jsme pak schopni docílit toho, že nám v období od března až do října vždy některý z druhů pokvete. Keře mají specifické požadavky podle původu jednotlivých druhů. Je třeba se tedy seznámit s vhodným stanovištěm toho kterého druhu a pak splnit i jejich nároky na polohu, půdu a zavlažování.
Zakrslé druhy
Daphne cneorum, Daphne alpina a Daphne blagayana patří k zakrslým druhům, které můžeme zakoupit v rašelinových květináčích anebo v kontejnerech. Ty urostlejší jsou pak prodávány se zemním balem. Zakrsle rostoucí jsou ideální pro výsadbu do skalek.
Vzrůstnější druhy
Typy vzrůstnější, jako jsou Daphne mezereum a další vysazujeme obvykle jako solitérní rostliny. Dobře působí i v menších spíše volných skupinách. Pro účel výsadby je dobré rozlišovat, lýkovce opadavé a stálezelené. Květy lýkovců jsou nejčastěji růžové, ale mohou být i bílé, žluté anebo fialové. Navíc mají i různou intenzitu vůně. Barva jejich plodů je od růžové a červené přes modrou až po černou.
Výsadba a ochrana
Pro výsadbu lýkovců je nejvhodnějším obdobím jaro. Půdní reakce jim vyhovuje spíše neutrální a ideální je umístění mezi brzy na jaře kvetoucími rostlinami, jako jsou sasanka hajní, prvosenky nebo krokusy. Proti mrazům i zimnímu slunci bychom měli stálezelené lýkovce chránit chvojím a jejich kořeny vyšší vrstvou spadaného listí zase proti promrznutí.
Řez není nutný
Z u nás pěstovaných lýkovců žádný druh řez nevyžaduje. Ani udržovací řez obvykle není nutný. Maximálně můžeme vystříhávat nevhodně rostoucí větve anebo větve poškozené. Odumírá-li celá větev, je potřeba ji seříznout až do zdravé části. Zbývající větve pak přizpůsobíme do celkového tvaru keře. Pozor však na řez prováděný přímo u druhu Daphne mezereum, ten veškeré typy řezů nesnáší, nekvete po nich. Ani zmlazovací řez neprovádíme, neboť rostliny po něm již neobnovují růst.