Není česnek jako česnek

Období jara nám přináší mnoho léčivých rostlin, mezi něž patří i česnek medvědí. Tento česnek však nerozdělujeme na stroužky, ale používáme jeho kopinaté, čerstvě zelené a lesklé listy, které se velice podobají konvalince. Tyto krásné svěží listy rostou z podlouhlé cibulky, jež má na sobě bílé až průhledné šupinky. Koule malých bílých květů se tyčí na bledě zeleném stonku, který dosahuje výšky až 30 centimetrů.

Protože má velice silnou česnekovou vůni, nemusíte se bát, že si ho spletete s konvalinkou, nebo jinou jedovatou rostlinou. Listy medvědího česneku rostou od dubna do poloviny května, je však možné je sehnat v obchodě i jindy. Kvete až od poloviny května do června.

Základní charakteristika

Česnek medvědí (Allium ursinum L.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovitých. Jedná se o vytrvalou cca 10−45 cm vysokou bylinu s podzemní cibulí, cibule je podlouhlá, cca 4-6 cm dlouhá a 1-2 cm tlustá, obalné šupiny jsou bělavé až žlutavé, síťnatě se nerozpadají. Listy jsou přízemní, řapíkaté, čepele jsou úzce eliptické až úzce vejčité, na rubu nejsou vyrazně žilnaté, cca 10-20 cm dlouhé a 2-5 cm široké”. ( zdroj: Wikipedie )

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Proč právě medvědí česnek? 

Kuchyňský česnek a medvědí česnek se vlastnostmi zdaleka moc neliší, medvědí česnek je však mnohem léčivější. Má velice příznivé účinky na náš organismus. Pokud toužíte po pročišťovací a odlehčovací kúře – detoxu, je právě tato bylinka to, co hledáte.

medvědí česnek
medvědí česnek

Medvědí česnek odstraňuje z těla škodlivé látky a léčí i chronické nemoci kůže. Traduje se, že medvědí česnek vyhledávají medvědi, aby si po dlouhém zimním spánku pročistili žaludek, střeva a krev. Je pravdou, že má medvědí česnek velice příznivé účinky na žaludek a střeva, proto je vhodný při chronických a akutních průjmech, které doprovází plynatost a kolika.

Také dobře účinkuje při zácpě a vnitřních křečích či chorobách střev, zvápenatění cév, pocitu tlaku v hlavě nebo závratích.

Velmi chutný je čerstvý medvědí česnek na drobno nakrájený na krajíci chleba namazaného máslem. Jemně nasekané listy je možné použít i jako koření do polévky, na brambory i do jiných jídel. Dobrý je také špenát a salát z medvědího česneku.

Pokud však chceme použít tuto bylinku jako špenát, je lepší jej smíchat s kopřivou, protože medvědí česnek má ve velkém množství štiplavou chuť.

Využití medvědího česneku

Chceme-li si česnek uchovat jako sušený, musíme brát v potaz, že ztrácí léčivé účinky a je tedy vhodný spíše jako koření.

Nejlépe si léčivou sílu medvědího česneku uchováme v podobě výluhu, neboli tinktury a to tak, že si listy nadrobno nakrájíme,  můžeme použít i cibulky, vložíme volně do sklenice až po hrdlo a zalijeme 38-40% kořalkou, nejlépe režnou. Pak už jen uložíme na teplé místo nebo na slunce a za 14 dní scedíme a můžeme užívat denně 10-15 kapek do sklenice vody.

Pokud si listy čerstvě nasekáme a konzumujeme třeba na chlebu, pročistíme si močový měchýř a ledviny. Když máme těžce se hojící ránu, natřeme ji čerstvou šťávou a ona se zahojí.

Chceme-li si uzdravit trvalé zahleněné průdušky, kašel a dýchavičnost, pak bychom si měli vyrobit víno. Stačí hrst nadrobno nakrájeného medvědího česneku, krátce povaříme ve čtvrt litru bílého vína a podle chuti osladíme medem. Pak už jen obdem pijeme pomalu po doušcích.

Léčivá síla této bylinky je opravdu výborná a stojí za to ji užívat. Nejen že je léčivá, ale také chutná, takže si ji každý zamiluje.

Autor: LenkaVotrubova

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found