Levandule – krásná, užitečná a všestraná
Levandule patří k nejoblíbenějším bylinným trvalkám, a právem. Má všestranné využití do okrasných zahrad, je ji možné využití jako biologický insekticid, má léčebné účinky. A při tom všem krásně vypadá a úžasně voní.
Levandule lékařská
Levandule lékařská – Lavandula angustifolia, patří mezi hluchavkovité. Pěstují se její různé kultivary. Většinou dorůstá do 60 cm. Je poměrně vytrvalá, při dobré péči a umístění vydrží na jednom místě až 15 let.
Levandule pochází z Jižní Evropy, má ráda slunce. Proto ji pěstujeme na slunném a teplém místě a v lehčí půdě.
Kvete od poloviny června do srpna. Barva květu je modrá až modrofialová. Některé kultivary také bílé nebo do červena zbarvené květy.
Použití Levandule ve výsadbě
Levanduli nejlépe využijeme v bylinkové zahradě nebo zahradě venkovského typu. Nebo všude tam, kde potřebuje nižší trvalku s výraznou barvou květů. Používá se také na olemování záhonů. Můžeme ji pěstovat i v nádobách.
Levandule je medonosná, láká včely a motýli.
Levandule jako insekticid
Levandule krásně voní, ale její vůně odpuzuje některé škůdce. Můžeme ji tedy využít k odpuzení mšic nebo mravenců. Levanduli vysadíme například mezi záhony. Vznikne tak zajímavá kompozice a vůně levandule nám pomůže v boji proti škůdcům.
Podobně lze ochránit výsadbu zelí a ostatních košťálovin. Okolo záhonu vysadíme několik keříčků levandule. Její vůně překryje pach zelí a tím ho ochráníme od náletu běláska. Bělásek se orientuje čichem a díky vůni levandule neucítí naše zelí.
V domácnosti pomohou sušené svazečky levandule proti molům nebo mouchám a krásně osvěží vzduch. Můžeme použít svazečky nebo si udělat vonné sáčky. Sáčky zavěsíme do šatní skříně, ochrání prádlo před moli a zároveň ho krásně provoní.
Levandule v kuchyni
Levandule má výraznou chuť a vůni, při jejím využití musíme být proto opatrní. Využívá se ve studené i teplé kuchyni pro dokořenění, například masa v kombinaci s rozmarýnem. Výborné je její použití na dochucení mořských ryb.
Levanduli využijeme do ovocných salátů nebo pro přípravu osvěžujících letních nápojů.
Levandule léčí a pomáhá
Využití levandule je opravdu všestranné. Léčí a pomáhá, také se jmenuje Levandule lékařská.
Levandule pomáhá při migréně a nespavosti, proti revmatismu a otokům nebo na uklidnění nervů.
Levandulová koupel – již od středověku se využívá levandule pro osvěžující koupele. Krásně nás uvolní, povzbudí a zároveň má dezinfekční účinek. Do koupele vlijeme nálev z levandulových květů nebo máčíme sáček se sušenou levandulí.
Revmatismus a otoky – na otoky se přikládá bylinný sáček, kde spolu s levandulí smícháme listy meduňky, rozmarýnu a podběl, namočíme na několik minut do horké vody a přikládáme na oteklé místo. Proti revmatismu se používají různé masti obsahují levanduli.
Levandulový nálev uklidňuje nervy a je výborný na nespavost. Připravíme ho podobně jako čaj, lžičku květu levandule vylouhujeme v hrnku horké vody.
Levandule má bohaté využití v kosmetice. Levandulový olej se používá do parfémů a mýdla.
Levandulový olej kromě použití v kosmetice dále použijeme na: zklidnění, podporu imunity a tvorbu bílých krvinek, olej léčí obtíže dýchacího a trávicího ústrojí, odstraňuje deprese, revmatismus, spáleniny. Esenciální levandulový olej si můžeme zakoupit u specializovaných prodejců.
Domácí levandulový olej vyrobíme z čersvě ostříhaných květů a olivového oleje. Květy napěchujeme do sklenice a zalijeme olivovým olejem, vše pevně uzavřeme, postavíme na teplé místo a necháme 3-4 týdny vylouhovat. Následně přecedíme přes plátno nebo husté sítko. Olej uschováme na temném místě.
titulní foto: Sheila Sund – Lavender Wind Farm, Whidbey Island