Aby ryby v zimě nezamrzly …

Správnému přezimování ryb v okrasném jezírku nebo rybníčku na zahradě je třeba vhodně pomoci. Ryby, ale také i vodní rostliny, musí v zimě stále dýchat, tedy musíme zajistit přísun kyslíku do jezírka. A samozřejmě nesmí ryby v ledu zamrznout.

Správná hloubka jezírka

Základní opatření proti zamrznutí ryb musí být řešeno již při konstrukci jezírka. Jestliže chceme v jezírku chovat ryby je třeba mít jezírko hlubší než 80 cm.

80 cm je minimální doporučená hloubka při chovu okrasných ryb a jejich dobré přezimování. Ideálně při ploše minimálně 1 m2. Velikost plochy těchto hlubších pasáží samozřejmě záleží na množstvím ryb v jezírku.

Hloubka může být větší. Chovatelé okrasných kaprů Koi nebo jeseterů uvádí 100-150 cm.

Správně zvolená hloubka jezírka pomáhá také při opačném extrému – při vysokých teplotách proti přehřívání.

Jak zajistíme přístup vzduchu do jezírka

Protože se ani v zimě v jezírku koloběh života nezastavuje, je třeba zajistit, po celou zimu, volný otvor v ledu. Tento volný otvor zajišťuje výměnu plynů a přístup kyslíku. Plyny vznikají například tlením zbytků rostlin na dně.

Situaci v jezírku je třeba stále sledovat. Následně a při větších mrazech použijeme vhodnou techniku ( přístroje ).  Před zimou se v jezírku nechávají polystyrenové plováky, ty mohou pomoci, ale většinou je z jezírka odfoukne vítr … .

Pokud jsme vše promeškali a jezírko zamrzlo, tak led nikdy nerozbíjíme sekerou nebo podobným nářadím. Způsobený hluk rybám velmi škodí. Pro rozmrazení použije různé dostupné rozmrazovače a další dostupnou a k tomu určenou techniku.

Pro rozmrazení můžeme použít také “babský recept”: na led postavte hrnec s teplou vodou a nechte teplo působit… .

Doporučená technika ( přístroje ) pro rozmrazování jezírka:

  • Topítka a ohřívače, ideálně s termostatem, který vypne přívod při teplotách nad nulu.
  • Vzduchování – spíše pro menší jezírka, nutná častá kontrola.
  • Menší ponorná čerpadla zavěšená na plováku – například IceFree od Oase.


video: Oase

V průběhu zimy je vhodné také odmetat z ledu na jezírku sníh. Tím zabezpečíme přístup světla do jezírka, které ke svému životu potřebují vodní rostliny.

Jezírko je i v zimě živý organismus a vyplatí se ho průběžně sledovat a řešit jeho problémy. Vodní rostliny, ryby a jiní vodní živočichové lépe přečkají zimu.

úvodní foto: Flickr – Szapucki

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář