Balkonové zahrady
Pokud nemáte svou vlastní zahradu, chatu, chalupu, ani prostor v tzv. komunitní zahradě, nezoufejte. Skvělou alternativou mohou být balkónové zahrady plné květin, ovoce, zeleniny a bylinek.
Ti, kdo vlastní balkón, vědí, že na něm lze leccos vypěstovat. Ovšem v dnešní době, kdy chceme žít zdravým způsobem života, pěstovat si vlastní zeleninu či relaxovat na bylinkové zahradě, se způsob balkónových zahrad mění.
Lidé se tak snaží využívat všechny dostupné prostory k tomu, aby dosáhli svých potřeb.
Správné situování balkonových zahrad
Vhodné situování je jedním z nejdůležitějších předpokladů fungování balkónových zahrad.
Stejně jako u ostatních zahrad, i u zahrad balkónových je nesmírně důležité jejich umístění. Existují totiž rostliny, které musejí mít dostatek světla, ale najdeme i ty, které vyžadují polostín. S tím také úzce souvisí správné zalévání a hnojení. Samozavlažovací truhlíky se skvěle hodí pro pěstování paprik, rajčat a okurek.
Avšak využití balkónu je mnohem širší. Jelikož balkón nebývá příliš prostorný, snaží se majitelé využívat všechny možné alternativy.
Kromě horizontálních ploch začali používat i ty vertikální. V praxi to znamená, že používají závěsné systémy, speciálně upravené dřevěné palety či nejrůznější důmyslné architektonické prvky. Do těchto nádob se tak už jen přidá zemina a pěstování může začít.
Velice oblíbené je pěstování jahod, bylinek, borůvek, ale i divokých rajčat, pnoucích okurek nebo dýní.
Jedlé balkóny znamenají revoluci v chápání balkónových zahrad
Stále častěji se setkáváme s fenoménem jedlých zahrad a jedlých balkónů. Po boomu tzv. komunitních zahrad je to další způsob propojení skupiny lidí s životodárnou přírodou. Co je to vlastně jedlý balkón? V podstatě jde o formu běžné balkónové zahrady, v níž nalezneme pouze jedlou zeleninu, ovoce, bylinky a pochutiny. Jedlý balkón se pak též vyznačuje i tím, že v něm nalezneme různé treláže neboli systém na uchycení pnoucích rostlin. Okrasný a voňavý vjem však tomuto typu balkónových zahrad nechybí. Vytváří jej květy jedlých rostlin, bylinek a ovoce. Nacházíme zde také nejrůznější druhy bobulovin, maliny, borůvky, jahody, jedlou trávu, bylinky, popínavé dýně či okurky. Tyto zahrady jsou realizovány jak na soukromých balkónech, tak ve společných prostorách, na střechách či ve společných lodžiích. Nejedná se o doménu pouze velkých měst, ale i menších sídel.
Rozhlédněte se kolem sebe. Naleznete-li podobnou zahradu ve vašem domově, vyfoťte ji a pošlete nám, my ji rádi uveřejníme.
U balkónových okrasných zahrad musíme též rozlišovat mezi rostlinnou oblibou slunce a stínu. Když bude náš balkón obrácený směrem k jihu, využijeme nabídky okrasných petúnii, muškátů či verbeny. Na západ a na východ se zase hodí rostliny typu fuchsie, begónie, popínavé břečťany či nejrůznější druhy kapradin. U těchto rostlin bychom si ale měli dávat pozor na zálivku. Přehnané zalévání může způsobit hnilobu nebo plíseň. Mimořádně důležité je i hnojení. Zajímavým zjištěním se stává fakt, že k přihnojování můžeme používat kupříkladu kávovou sedlinu, která výborně prospívá muškátům nebo pelargóniím.
Kam dále?
Jak vyzrát na závlahu a výživu balkonových rostlin
tří dílná serie článků o správné výživě a závlaze balkonových rostlin.
2. část – závlaha a samozavlažovací truhlíky
3. část – půdní kondicionéry a pomocné přípravky
úvodní foto: Cedric Ramirez
foto v článku: Suzette Pauwels