Dřeviny s atraktivní barvou listů 2. část – se žlutým a stříbřitě bílým listem
Kromě červenolistých odrůd pomáhají oživovat barevnost zahrad také dřeviny s bělopestrými, nebo stříbřitými listy a pochopitelně také dřeviny se žlutými tóny listů.
Zástupci dřevin se žlutými listy
Zástupci dřevin se žlutými listy:
- Javor jasanolistý (Acer negundo ´Aureo-variegatum)
Do šířky narůstá až 3 metry, na výšku 5 – 7 m. Listy jsou zelené, zlatě skvrnité. Prospívá na slunných místech v normální až vlhké půdě. Nápadná solitéra.
- Svída bílá (Cornus alba ´Spaethii‘)
Má kompaktní růst. Při rašení jsou listy bronzově žluté, později zezelenají a jsou žlutě lemované. Snáší slunce i polostín. Dorůstá na výšku 2 až 3 metrů.
- Jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia ´Wredei‘)
V dospělosti až 10 metrů vysoký strom. Je pomalého růstu. Úzce pyramidální tvar. Má až 6 cm široké, často zkadeřené intenzivně zlatožluté listy. V hlubším, zastínění ztrácí listy barvu.
- Vajgélie (Weigela) odrůda ´Variegata‘
Keř dorůstající do 1,5 – 2 metrů. Má kompaktní vzrůst, žlutavě bílé listy a sytě růžové květy. Vynikající pestrolistá dřevina na půdu nenáročná.
Zástupci dřevin se stříbřitě bílými plstnatými listy
Zástupci dřevin se stříbřitě bílými plstnatými listy:
- Hlošina – česká oliva (Eleagnus angustifolia)
Prospívá v každé suché běžné až humózní půdě. Má ráda plné slunce a dostatek volného prostoru.
- Skalník (Cotoneaster wardii)
- Mochna křovitá (Potentilla fruticosa var. Mendshurica)
- Rakytník (Hippophae rhamnoides)
Víte, že rakytník má 10x více vitamínu C než pomeranč a mnoho dalších léčivých látek?
- Lípa stříbřitá (Tilia tomentosa)
- Jeřáb muk (Sorbus aria)
- Vrba bílá (Salix alba ´Sericea´)
Proměnnost okrasných dřevin odjakživa fascinovala člověka, a tak se rozhodl tento prvek přenést i do svých zahrad. Daří se mu to nejen díky dřevinám se zářivě barevnými listy, ale i díky široké škále typů a barev jejich květů a v neposlední řadě i díky plodům, které dřeviny zdobí v podzimním a často ještě i v zimním období.
Zmiňujeme-li dřeviny s krásnou barvou listů, neměli bychom vynechat ani ty, jejichž listy se barevně proměňují a kromě zajímavých odstínů listů mají i poněkud bizarní vzrůst. Patří k nim například škumpa ocetná (Rhus typhina), 3 -5 metrů vysoký keř se zelenými lesklými listy, kterým se s přicházejícím podzimem vybarvují do nádherných šarlatově červených, oranžových až žlutavých odstínů.
Snad ještě zajímavěji střižené listy podobající se kapradinám má škumpa ´Dissecta‘ (Rhus Dissecta‘). Ty se na podzim zbarvují do žluta. Všechny škumpy mají v oblibě dobře propustnou, středně těžkou zem a milují slunce.
Další zajímavou dřevinou z této skupiny dřevin s malebným vzrůstem je buk lesní (Fagus sylvatica) ´Purpurea Pendula‘. Než doroste do své konečné výšky okolo 10 metrů, začne vytvářet krásnou doslova hřibovitou korunu s větvemi, jež splývají až k zemi. Stejně krásné, jako je jeho koruna, jsou i jeho listy. Při rašení mají tmavě červenou barvu. Ta se později zbarví zeleným nádechem. Má rád lehčí hlinité půdy s obsahem vápníku, přiměřeně vlhké. Stanoviště pro něj volte spíše na plném slunci a vysazujte jej jako solitéru do trávníků. Hodí se pro výsadbu v sadech nebo velkých zahradách.
autor: Zuzana Bohdalová