Hubení plevelů v trávníku
Plevele v trávníku jsou rostliny, které v trávníku nechceme. Pokud je trávník založen ze směsi Jílku vytrvalého, Kostřavy červené a Lipnice luční, jsou ostatní travní druhy ( Lipnice roční, ježatka ) a jiné byliny ( sedmikráska, smetánka, jitrocel a další ) plevelem.
Každý si definici upravuje dle svého. Někomu bílé sedmikrásky v trávníku nevadí, někomu nevadí jetel, který trávník pěkně zahustí. Je na každém z nás, jak k definici co je a co není plevel, přistoupí.
Jednoděložné a dvouděložné plevele
Typickým znakem jednoděložných je přítomnost jedné dělohy – v botanice myšleno děložních lístků. U dvouděložných dvou. A ještě jinak a zjednodušeně – klíčící rostlina má jeden nebo dva děložní listy. Traviny jsou jednoděložné. Smetánka lékařská, sedmikráska a další jsou dvouděložné.
Jak zlikvidovat dvouděložné plevele v trávníku
V tomto článku se budeme věnovat dvouděložným plevelům a přípravkům, které můžeme použít pro jejich likvidaci a vyčištění trávníku.
Nejznámější a nejčastější plevele jsou:
- Smetánka lékařská ( pampeliška )
- Sedmikráska obecná
- Jitrocel prostřední
- Šťovík
- Popenec obecný
- Kokoška pastuší tobolka
- Černohlávek obecný
- různé druhy rozrazilů
- a další
Pro likvidaci těchto a další dvouděložných plevelů se používají přípravky, které se aplikují postřikem. Plevele lze také v menší míře likvidovat mechanicky pomocí vytrhávače plevele. Důležitá je taká prevence, to je důkladné vyčistění pozemku před založení trávníku, pravidelné sečení trávníku a jeho správná výživa.
Přípravky na likvidaci plevelů v trávníku
Na trhu je je několik přípravků na účinnou likvidaci širokolistých dvouděložných plevelů. Jsou to selektivní herbicidy. Přípravky, které dobře účinkují na plevele, ale trávník při správné aplikaci nepoškodí.
[table id=8 /]
Poznámky k tabulce:
- Dávkování je pro postřik na 100 m2. Toto množství přípravku se naředí ve 4-5 litrech vody ( pokud není na etiketě uveno jinak ) a aplikuje se na trávník.
- Travin se neředí ani nerozpouští, aplikuje se rozmetadlem nebo posypovým vozíkem, obsahuje živiny – zároveň vyživuje trávník
Kdy přípravky aplikujeme
Přípravky se aplikují do trávníku 3-5 dní po seči. Ne hned po seči, trávník potřebuje zregenerovat. Postřiky se aplikují v době intenzivního růstu plevelů. Plevele jsou nejcitlivější ve fázi 2 – 4 listů. Nejvhodnější termín je ke od půlky dubna a po celý květen. Vždy v závislosti na vývoji počasí.
Přípravky aplikujeme při teplotách 12 – 25°C. Za vysokých teplot (nad 25°C) mohou být citlivé plodiny poškozeny i výpary přípravku. Ideálně za bezvětří, aby nedošlo k úletu postřikové kapaliny na okolní rostliny. Po aplikaci by nemělo alespoň 4 hodiny pršet nebo se pouštět závlaha.
První postřik u nových trávníků se provádí nejdříve od fáze vývinu 4. listu travin. Doporučuje se tedy počkat, až budou jednotlivé druhy trav narostlé a vyrostou ze své nejcitlivější fáze. U každého přípravku je jeho použití v novém trávníku uvedeno v etiketě, dodržujte tyto pokyny, aby nedošlo k poškození trávníku, který je napočátku velmi citlivý.
Pokud posečenou trávu zkrmují domácí zvířata, je třeba dodržet ochranou lhůtu. Všechny informace o dávkování, správném použití, ochranné lhůtě a použití bezpečnostních pomůcek jsou uvedeny na etiketě přípravku, která je vždy součástí balení. Vždy se řiďte pokyny na etiketě.
Aplikace se provádí zahradními postřikovači postřikem na list. Postřikovače zajistí dobré a rovnoměrné pokrytí a přesné dávkování. Vyjímkou je přípravek Travin, který se aplikuje pomocí rozmetadla, protože je v granulované formě.