Jak a čím namořit česnek před výsadbou?

V posledních letech kvalita prodávaného česneku, zejména v různých super a hypermarketech není moc velká. A kvalitního českého česneku je nedostatek. Proto se stále více zahrádkářů snaží o vypěstování vlastní úrody této skvělé a zdravé zeleniny. Jedná se o Česnek kuchyňský (Allium sativum).

Článek nebude o samotném pěstování, ale možnostech jeho ochrany před škůdci a houbovými chorobami před výsadbou.

 

Proti čemu česnek chráníme mořením

Jde nám o potlačení houbových chorob, háďátka zhoubného a vlníkovce česnekového.

Houbové choroby česneku

Česnek v průběhu jeho vegetace může napadnout několik různých houbových chorob, například:

  • Fusarium spp.
  • Botrytis spp.
  • Sclerotium cepivorum
  • Penicillium spp.

Houbové choroby způsobují u česneku různé poškození na listech, kořenu a stroužkách. Postupně dochází ke žloutnutí a vadnutí listů. Ke zkracování kořenů a poškození podpučí. U stroužků může  při skladování docházet vlivem napadení ke ” trouchnivění” a hnilobě.

Háďátko zhoubné

Rostliny napadené tím velmi malým škůdcem ( cca 1 mm ) se deformují. Poškozená rostlina následně hnije.

Vlníkovník česnekový

Vlníkovník (Aceria tulipae) patří mezi roztoče. Listy mladých rostlin česneku  se po napadení kroutí, kadeří a žloutnou.

Většinou se uvádí, že se moří proti háďátku, ale jeho výskyt je velmi malý, a proto je moření Sulkou hlavně proti Vlnovníku.

Čím česnek ochránit

Pro moření česneku před výsadbou se nejčastěji používají dva přípravky:

  • Sulka K, Sulka Extra
  • Rovral AquaFlo

[table id=4 /]

Jsou k dostání v různých balení vhodných jak pro velkopěstitele, tak i pro menší zahrádkáře, viz tabulka. Přípravky lze koupit samostatně nebo v soupravě, zabalené v jedné krabičce – Zdravý česnek.

Souprava Zdravý česnek je ideální pro malopěstitele, obsahuje 10 ml Rovralu a 100 ml Sulky.

 

Postup moření česneku – jak a kdy česnek namořit?

Základní pravidlo zní: česnek moříme před výsadbou. A za druhé: nejdříve moříme Sulkou a až následně Rovralem. A nyní trochu podrobněji.

  1. Česnek rozdělíme na stroužky
  2. vložíme do připraveného roztoku
  3. vyndáme a usušíme.

Sulkou moříme po dobu 6-12 hodin. Rozdělené stroužky uložíme do připraveného 5% roztoku a necháme uvedenou dobu působit. Stroužky vyndáme a usušíme. Těsně před výsadbou uděláme druhé moření přípravkem Rovral proti houbovým chorobám. Toto druhé moření je jen krátké po dobu 20 minut.

Oschlé stroužky následně vysazujeme.

Někteří pěstitelé také doporučují dřívější moření Sulkou. Lze mořit česnek i delší dobu před výsadbou, například na začátku září. Stroužky uložíme do připraveného roztoku na cca 12 hodin a po vyndání vysušíme. Takto namořené stroužky uložíme na suché větratelné místo.

 

Aksamitník proti háďátku

Proti háďátku lze na zahradě, a ne jen do porostů česneku, použít aksamitník ( někdo mu říká afrikán ). A to aksamitník Ground control.

Listy aksamitníků mají specifickou vůni, která je dána obsahem sirných derivátů. Jako nejúčinější se ukázala odrůda Ground control.

 

Další typy pro úspěšné pěstování česneku

Tady jde hlavně o správný výběr sadby a termín výsadby.

Pro pěstování používáme pouze kvalitní uznanou sadbu.

Pokud použijeme nekvalitní, nezdravou nebo jako sadbu použijeme čínský česnek úspěch nečekejme. Česnek nebude moc prospívat a velmi těžko přečká zimu.

Termín výsadby volíme ke konci podzimu. Základní doporučení zní: výsadba česneku by se měla provádět až tehdy, kdy teploty jsou pravidelně pod 9 stupňů. To mám zajišťuje ochranu před napadením fusárií na které moření nepůsobí.

Mezi další typy pro úspěšné pěstování patří střídání ploch na kterých česnek pěstujeme. Česnek by se neměl vysazovat na stejný pozemek v intervalu kratším než 4-5 let.

Česnek je zdravý a mít kvalitní česnek ze své zahrádky je další plus. Dejte se do toho!

Přípravky na moření česneku můžete zakoupit v shopu – www.svet-travniku.cz

titulní foto: freedigitalphotos.net

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář