Jak na ucpané odpady? Zvládneme je vyčistit sami?
Za ucpaný odpad si často můžeme sami. Nicméně i pokud důsledně dbáme na to, aby se potrubí nezanášelo, můžeme se dostat do situace, kdy se ve dřezu usadí špinavá voda a odmítá ho opustit. Naprostou katastrofou pak je ucpaný záchod, zejména, je-li v našem domě nebo bytě jediným zařízením svého druhu.
Prevence je důležitá
Pokud se chceme vyhnout situaci, kdy budeme muset na toaletu odbíhat do nejbližší restaurace nebo k sousedům a netrpělivě obvolávat specializované firmy, které jediné nás mohou zachránit, měli bychom se snažit ucpání odpadů co nejdůsledněji předejít. Do odtokového otvoru dřezu, vany a umyvadla můžeme umístit sítko, které zachytí nečistoty. Ty pak můžeme zlikvidovat mnohem snáz, než když proniknou do hlubin potrubí.
Co do odpadů nepatří
Dřez
Potrubí u dřezu se nejčastěji zanáší zbytky jídla a zejména tukem, který ulpívá na jeho stěnách. Postupně se vytváří houževnatý nános. A jakmile se z něj stane nepropustná zátka, svépomocí si již jen málokdy poradíme.
Vana a umyvadlo
V koupelně představují nejčastější problém vlasy a vousy; odpad ale dokáží ucpat i odlomené kousky mýdla.
Záchod
Samostatnou kapitolou je toaleta. V žádném případě by se do ní neměly splachovat dámské hygienické potřeby, které jsou obtížně rozpustné a ve vodě navíc zvětšují objem. Dokonale ucpat odpad ale dokáží i dětské ubrousky nebo vlhčený toaletní papír. Problém mohou způsobit i vatové tyčinky nebo spláchnutí velkého množství zbytků jídla. A do záchodu rozhodně nepatří ani uhynulí domácí mazlíčci. Ani ti nejmenší, jako jsou křečci, myšky nebo rybičky.
Kdy je třeba jednat? Co nejdříve
Jakmile zpozorujeme, že se odtok odpadů zpomalil, je na místě začít situaci co nejdříve, ideálně okamžitě, řešit. Odkládáním totiž problém nezmizí. Naopak, časem se bude zhoršovat.
Jak na domácí čištění odpadů
Mechanické čištění odpadů
V první fázi se můžeme pokusit ucpané potrubí vyčistit i sami. U dřezu, vany nebo umyvadla můžeme vyzkoušet mechaniku, nasadit na odtok odpadu gumový zvon a zkusit podtlakem obnovit průchod vody. Pokud je na potrubí nainstalován sifon, usazují se nečistoty zejména v něm. Odšroubujeme tedy kryt v jeho spodní částí a důkladně ho vyčistíme. Než začneme, umístíme pod něj kbelík, aby nám usazená voda nevytekla přímo na podlahu.
Chemické čištění odpadů svépomocí
Pokud jsme s mechanickým čištěním neuspěli, můžeme ještě vyzkoušet přípravky z drogerie. Oblíbený je zejména hydroxid sodný, který můžeme zakoupit ve formě krystalků nebo tekutý. Osobně raději pracuji s již hotovým roztokem. Hydroxid v pevném stavu je totiž třeba nasypat do odpadu a poté zalít horkou vodou. Téměř okamžitě nastává bouřlivá chemická reakce a riziko potřísnění agresivní chemikálií je na můj vkus příliš vysoké. Alternativou je použití kyseliny nebo ekologických přípravků.
Babské rady většinou nefungují
Několikrát jsem se snažila vyčistit odpad lidovými metodami, které využívají jedlou sodu, ocet nebo jejich směs, ale žádný oslnivý úspěch jsem nezaznamenala.
Co dělat, když domácí čištění nezabírá? Obrátit se na profesionály
Pokud žádná z uvedených metod nezabrala, budete se muset obrátit na odbornou firmu. Náklady sice budou o něco vyšší, ale dobrou zprávou je, že profesionálové si dokáží poradit i se zarputilým problémem. A navíc dokáží potrubí vyčistit mnohem lépe, než vy sami. Problém s odpadem by se tedy po správně provedeném odborném zásahu neměl v dohledné době opakovat.