Jak pěstovat bonsaj

Bon“ znamená misku a „saj“ strom. Ano. Strom v misce. Bonsaj byla vždy především představením. Neobyčejným smyslovým představením, ve kterém hraje hlavní roli vkus, výběr, péče a spojení.

 Přestože máme bonsaje spojeny spíše s Japonskem, zemí jejich prapůvodu je Čína. Právě onen styl miniaturizace a snaha mít v pokoji nebo na zahradě kus lesa, trochu přírody zapříčinil, že můžeme i dnes oceňovat krásu bonsají.

Pěstujeme bonsaj

Pěstovat bonsaj chtěl ve svém životě snad každý. Avšak mnohé pokusy se nezdařily a rostlina často uschla nebo uvadla. Další motivace k pěstování těchto nádherných uměleckých stromů lehce vyprchala. Jak tedy vlastně takovou bonsaj pěstovat?

 Nejprve bychom si měli uvědomit, zda chceme upravovat bonsaje pokojové, či venkovní. Nejlevnější pokojové bonsaje, v podobě nejrůznějších druhů citrusů a fíkusů, běžně seženeme v zahradních centrech i v supermarketech. Přestože jsou zasazeny do nádherných misek, jejich umělecká hodnota je malá. Avšak pro začátečníky jsou naprosto ideální. Ovšem než začneme bonsaj tvarovat, čeká nás ještě dlouhá cesta. Musíme přesně stanovit vlhkost, zajistit dostatečnou zálivky, vybrat stanoviště, hnojit a zaštipovat.

Tvarujeme bonsaj

 Až poté může přijít na řadu ten krásný okamžik, kdy budeme moci svou bonsaj tvarovat podle svých představ. Anebo také ne, protože můžeme tvarovat i dle předepsaných historických stylů. Takových stylů rozeznáváme pět základních. A to styly volně vzpřímené, vzpřímené, polokaskádové, kaskádové a šikmé. Kaskádový styl tak například znamená, že bonsaj upravujeme do podoby, kdy se kmen sklání k zemi a jeho vrchol najdeme až pod úrovní nádoby.

 Kreativitě se meze nekladou, proto se nemusíte podřizovat ani stylům. Místo toho zvolte například pěstování venkovních bonsají. Na tyto bonsaje se hodí dobře rostoucí keře, dřeviny nebo kosodřeviny s dostatečně silným kmenem. V našich podmínkách můžeme k pěstování doporučit nejrůznější druhy borovic, modřínů, javory, jalovce, habry, ale i duby, buky, lípy a opadavé azalky.

Jestliže jste si již vybrali pěkně stavěnou bonsaj s pravidelně rozloženými kosterními větvemi, přichází chvíle nejkrásnější. Úprava vaší bonsaje. Úpravu provádíme drátkováním, pomocí speciálních bonsaistických drátků. Přičemž platí, že stromky tvarujeme odspodu a jejich síla se zmenšuje s tím jak síla větviček přibývá.

 Třešničkou na dortu, nebo snad hledáním jehly v kupce sena, jsou tzv. Yamadori. Jde vlastně o hledání letitých rostlin ve volné přírodě. Tyto dramaticky rostlé bonsaje, které většinou nalézáme ukryté ve skalních výdutích, pak můžeme se svolením správce opatrně vyprostit a odnést si je domů.

K bonsajím se chovejte jako k sobě samým. Je jedno, zda si je přinesete z lesa, nebo je koupíte ve specializovaném obchodě. Vězte, že oni se vám odvděčí stejně, jak jste s vy chovali k nim.

foto: Bonsai Tree Competition – Simon Q

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář