Jak si vypěstovat vlastní žampiony
Jak (a proč) si vypěstovat vlastní žampiony
Houby jsou odpradávna nejen zdrojem nebezpečných látek, majících na svědomí nezanedbatelný počet předčasných odchodů z tohoto světa, ale zároveň vyhledávanou pochoutkou. Říše hub je proto pevnou součástí pohádek a mýtů. Představu čarodějnice máme spojenou s muchomůrkou červenou a Alenka v říši divů zase pomocí houby dokázala měnit svoji velikost. Přenesme se však do reálného světa a pohlédněme na houby jako na prospěšný doplněk stravy. Některé z nich, například žampiony, si lze vypěstovat přímo doma.
Proč konzumovat houby
Svět potravin řadí houby mezi zeleninu, i když se o rostliny nejedná. Obsahují totiž cenné výživové prvky, a jsou tak lidskému zdraví prospěšné stejně jako zelí nebo rajče. Bylo prokázáno, že v houbách přítomný selen tlumí záněty a pomáhá omezit zhoubné buněčné dělení. Houby také obsahují látky, díky kterým je lidské tělo schopné pod vlivem slunečního záření vytvářet vitamín D. V poslední době jsou populární a doporučované beta glukany, které se izolují z exotických hub. Beta glukany působí jako silné antioxidanty; organismus chrání před účinky škodlivého záření, pomáhají v boji proti infekčním onemocněním a zpomalují stárnutí.
Recept – Těstoviny se žampiony | |
Suroviny:
| Postup:
|
Žampion: nenáročná houba s neobyčejnými účinky na zdraví
Žampiony dokážou růst téměř všude. Velkou výhodou je proto možnost jejich pěstování ― růst žampionového podhoubí (na rozdíl od hříbků nebo křemenáčů) totiž nevyžaduje přítomnost kořenových vlásků určitých druhů stromů. Komerčně se začaly žampiony pěstovat na konci 19. století.
Žampiony v polévkách, salátech, omáčkách, marinované či restované jsou oblíbenou pochutinou. Vědecké studie potvrdily následující pozitivní účinky žampionů na lidské zdraví:
- Prospívají srdci
- Posilují imunitní systém
- Prostřednictvím v nich obsažené kyseliny linolenové pomáhají krotit rakovinné bujení
- Ulevují od chronických zánětů, například při cukrovce
Sledujte odkud jsou žampiony, které kupujete:
Žampiony v supermarketu většinou pocházejí z našich a zahraničních pěstíren. Domácí produkci před pár lety začal likvidovat dovoz levnějších žampionů z Polska, u některých zásilek však byla překročena bezpečná dávka pesticidů.
Vlastní žampiony celý rok
Vypěstovat žampiony není složité. S trochou péče vyrostou ve skleníku, ve sklepě, v garáži nebo na balkóně. Světlo nepotřebují. Specializované firmy dodávají takzvané žampionové zahrádky. Stačí dodržovat pokyny výrobce a zhruba za měsíc se můžeme těšit na první sklizeň.
Set obsahuje v kostce lisovaný žampionový substrát a sáček s krycí zeminou. Nejprve je třeba substrát zhruba na 20 dní uložit na místo s teplotou 20 až 24 °C. Během této doby žampionové mycelium proroste jeho celým obsahem. Na povrchu je vidět v podobě našedlých, po houbách vonících vlásků. Jakmile je substrát prorostlý, jeho povrch se lehce nakypří asi do hloubky zhruba 2 cm a potom překryje zeminou. Tu je lepší navlhčit zvlášť, ne ji zalít až když je na povrchu substrátu.
Do substrátu by se totiž nemělo dostat přebytečné množství vody. Celou zahrádku je potom potřeba překrýt igelitem, avšak tak, aby substrát mohl dýchat. Zemina se potom nakypří ještě jednou ― když podhoubí proroste na její povrch. Tak budou žampiony růst rovnoměrně po celé ploše.
Zahrádku je třeba uchovat ještě zhruba tři dny při stejné teplotě a pak ji přemístit do prostředí s nižší teplotou (14 až 18 °C) a již nezalévat. Postupně se objeví plodnice žampionů, první o velikosti špendlíkové hlavičky. Se zálivkou se opět pokračuje, až vyrostou do velikosti zhruba 1 cm. Plodnice požadované velikosti se vykroutí a po sklizni se krycí zemina opět lehce nakypří. Další houby lze očekávat podle podmínek zhruba za týden. Žampiony rostou v cyklech, kterých bývá přibližně pět.
Vypěstovat si tak lze světlé nebo tmavé žampiony či trochu odlišným způsobem hlívu ústřičnou.
Recept – Guláš z hlívy ústřičné | |
Suroviny:
| Postup: Guláš z hlívy ústřičné – 4 porce, doba přípravy cca 50 min.
|
Přečtěte si také další návody, jak si vypěstovat vlastní zeleninu a ovoce:
Vypěstujte se si vlastní rajčata
Pěstujeme kořenovou zeleninu
Jak správně pěstovat okurky
Pěstování paprik
Výsadba jahodníku
Vlastní zeleninu z vlastního skleníku
Jak vybrat skleník