Jak správně pěstovat okurky
Chceme-li zajistit správné a včasné vzcházení okurkového porostu, musíme mu zajistit vhodné půdní podmínky. Za určitých okolností je vhodnější si sadbu předpěstovat. Vyséváme-li rovnou do volné půdy, měli bychom k tomu mít inkrustovaná semena.
Jak vybrat osivo okurek? Přečtete si článek: Jak správně vybrat osivo okurek
Inkrustovaná nebo neinkrustovaná semena
Inkrustace je ochrana semen před chladem při jejich vzcházení. Často se mylně domníváme, že se jedná o ochranu před plísní okurkovou, ale té je třeba se bránit jinak.
Inkrustace zabarví semena jinak, na modro, do červena či fialova, ale důležité je to, že je ochrání před půdními patogeny.
Inkrustovaná semena vydrží v chladné půdě až 2 týdny aniž by došlo k jejich poškození chladem.
Jak ověřit kvalitu semen
U neinkrustovaných semen můžeme ověřit jednoduchou zkouškou, zda jsou v pořádku. Zdravá semena se dají jednoduše zlomit, zatímco semena shnilá se jakoby rozmažou.
Předpěstování doma
Předpěstování a nakličování okurek je o něco složitější, než je tomu například u rajčat. Připravíme-li si osivo doma, necháme jej naklíčit, obvykle se nám takto podaří uspíšit úrodu cca o 3 týdny. A právě tyto tři týdny mohou vaši úrodu ve výsledku zachránit. Urychlením růstu okurek se podaří sklidit úrodu obvykle ještě dříve, než ji stihne napadnout plíseň okurková.
Na nakličování naopak nepoužíváme mořené osivo. Koncentrovaný roztok mořidla by mohl poškodit klíčky.
Nakličování
Při nakličování semen hrozí velké nebezpečí v tom, že semena mohou záhy zplesnivět. Přílišná vlhkost je největší chybou. Semena tedy pouze namočíme, necháme okapat a poté uložíme na noviny. Dalšími novinami je přikryjeme. Za 2 – 3 dny obvykle vyklíčí. Pak už je nutné dát je do půdy, jinak by zaschla. Přímý výsev je jednodušší.
Výsev na vodu
Jedním z postupu přímého výsevu do záhonu je takzvaný výsev na vodu. Je vhodný spíše pro malé plochy, tedy spíše na zahrádky. Provádí se tak, že se v záhonu vytvoří rýha a do ní se nalije voda. Jakmile voda vsákne, vysejeme do ní semena.
Semena následně zahrneme půdou, tou, co jsme vyhrnuli při vytváření rýhy. Semena nesmí být zahrnuta bahnem. Za teplého počasí takto vysetá semena vzejdou do týdne. Není nutno provést další zálivku.
Kdy je vhodná doba na výsev
Není vždy bezpodmínečně nutné čekat s výsevem až po Zmrzlých mužích. Například v sušších oblastech je vhodné vysít dříve, zvláště, nemáme-li možnost zálivky. Pro výsev v sušsích oblastech se doporučuje termín 25. dubna.
Okurky zaseté do teplé a vlhké půdy vzejdou třeba už za týden. Je tedy otázkou, zda si raději nepočkat na opravdu příhodnou dobu, aby výsev klidně i předběhl jakýmkoli způsobem přirychlovaná semena.
autor: Zuzana Bohdalová
Pěstujete zeleninu? Mohlo by Vás také zajímat:
- Pěstování paprik
- Vypěstujte si vlastní rajčata – část.1, část.2