Jak správně vybrat osivo okurek k pěstování
Mnozí z pěstitelů mají již svůj osvědčený postup, který používají ke každoročnímu pěstování okurek. Některým se však nepodaří získat takovou úrodu, jak by si představovali. Buďto je příčinou nevhodné prostředí, postup při výsevu, anebo napadání okurek nemocemi. Chyby mohou být různé. Abychom se jich vyvarovali, přicházíme s podrobným návodem na správné pěstování okurek.
Základem je výběr správné odrůdy
Okurky jsou u nás natolik oblíbené, že jsou hned po rajčatech nejpěstovanější zeleninou u nás. Někdo upřednostňuje okurky nakládačky, další zase salátovky. Zatímco salátovky se pěstují nejčastěji ve sklenících, malé okurky polní zvládnou často vyrůst i na balkoně. Pro vypěstování chutných křupavých okurek je třeba mít jisté pěstitelské dovednosti, ale i možnost vybrat správnou odrůdu.
Hruboostné nebo hladké ?
Pro lepší výpěstky vybíráme partenokarpické odrůdy okurek, které nepotřebují opylení k tomu, aby dobře plodily. Jejich velkou výhodou je rovněž jejich ranost. Chceme-li mít kvalitní nakladačky, odolné a ve výsledku i tvarově vyrovnané budeme volit hruboostné odrůdy. Jejich pichlavé ostny jsou sice nepříjemné při sklizni, ale při zavařování a následné konzumaci tento druh okurek zcela určitě oceníte.
Hruboostné okurky představují pro většinu pěstitelů tu lepší variantu, neboť se mnohem lépe vyrovnávají s kolísáním teplot a celkově s nepříznivými podmínkami, dokážou rychle regenerovat.
Jemnoostné odrůdy jsou známé tím, že jsou mnohem náročnější na teplo i slunečné počasí. Pro pěstování na volných záhonech je to zásadní informace. Choulostivější odrůdy se doporučují jen k pěstování v teplejších oblastech.
Výběr konkrétní odrůdy
Pro zavařování není podstatné, které odrůdy jsou nebo nejsou nahořklé, neboť do 2-3 týdnů po zavaření všechny nakladačky ztratí svou případnou hořkost. Ale i tak se šlechtěním podařilo vyvinout několik odrůd, které nejsou hořké. Další problém, který sužuje pěstitele okurek, je jejich časté onemocnění plísní okurkovou. Tuto obávanou nemoc se rovněž u mnoha odrůd podařilo potlačit.
- Hruboostné
Lada F1 a Jitka F1 patří k nejméně hořkým odrůdám nakladaček. Navíc jsou vysoce odolné proti plísním i dalším okurkovým chorobám. Obě odrůdy jsou méně náročné na teplo a jejich plody jsou poměrně krátké a štíhlé.
Bára F1 a Bohemia F1 řadíme mezi velmi rané odrůdy, středně vzrůstné, jejichž největší výhodou je odolnost vůči napadení obávanou plísní okurkovou.
- Jemnoostné
Aurea F1 a Milena F1 jsou geneticky nehořké odrůdy, mající podobně štíhlý plod s tupým koncem. Jsou v polních podmínkách velmi odolné, avšak vhodnější k výsadbě v teplejších pěstitelských oblastech.
Harriet F1 a Charlotte F1 patří k velmi raným odrůdám, plody mají geneticky nehořké a poměrně odolné vůči deformacím.
A náš tip pro salátovky: Saladin F1, SuperStar F1, Vista F1. Všechny doporučené odrůdy mají označení F1 – hybrid. Co je hybrid? Přečtěte si článek: Osivo zeleniny – co je F1 hybrid ?
Doporučené přípravky proti plísni okurkové: Acrobat MZ, Aliette 80 WG, Infinito, Ortiva. Účinná pomoc proti padání klíčících rostlin je přípravek Previcur Energy.
autor článku: Zuzana Bohdalová, přípravky doplnil Michal Kudrna