Jak ušetřit v domácnosti – kuchyň

Kuchyně je v domácnosti velmi využívaná místnost. Je to také místnost, kde má máme velkou spotřebu energií a vody. Ale …,  proto máme v kuchyni velkou možnost výrazně uspořit náklady. Jak na to? V tomto článku naleznete několik praktických tipů na úspory.

Jde již o třetí článek ze série Jak ušetřit v domácnosti:

  1. Jak ušetřit v domácnosti – koupelna
  2. Jak ušetřit v domácnosti – obývák


Šetříme na vodě při mytí nádobí

V kuchyni je velká spotřeba vody. Při vaření nebo při mytí nádobí. Při dodržení několika nepatrných změn a zásad, můžeme výrazně snížit spotřebu vody a dosáhnout na zajímavou úsporu.

Víte, že při deseti minutovém mytí nádobí pod tekoucím kohoutkem, můžete spotřebovat až 100 litrů vody? Za rok takto promyjete až 3000 Kč za protečenou vodu, plus další náklady na ohřev teplé vody.

Pokud nepoužíváte myčku a myjete nádobí ručně, je úspornější si napustit vodu do dřezu. Silně znečištěné nebo mastné  nádobí před mytím očistěte ubrouskem nebo papírovou utěrkou.

Používejte perlátory, šetřiče vody nebo chytré pákové baterie. Speciální regulační prvek na odtoku z kohoutku, který míchá vodu se vzduchem ( perlátor ) dokáže uspořit až 20-50% vody.

Samotná páková baterie je šetrnější něž klasické vodovodní baterie z kohoutky, zde je úspora 20-30% teplé vody. Ještě větší úsporu, až 50%, dosáhnete při použití termostatické baterie, ale u nich je překážkou větší rozšíření jejich vyšší pořizovací cena.

Myčka na nádobí

Při použití myčky na nádobí spotřebujete asi 60% méně vody než při ručním mytí. Kvalitní myčky na nádobí spotřebují na jeden mycí cyklus 10 litrů vody a mají pouze 1 -2 kW spotřeby energie. Při koupi myčky proto vybírejte myčku s velmi dobrou energetiskou účiností A++ nebo A+++. Při koupi pozorně prostudujte energetický štítek.

Úspora při vaření

Kolik si ohříváte v konvici vody na kávu? Vody do konvice nedávejte zbytečně moc. Rozdíl mezi spotřebou energie při ohřevu 1/4 litru a celého litru je až 75%.

Na čem vaříte? Na plynu nebo na elektrické plotýnce? Nejlevnější je vaření na zemním plynu, následuje indukce, sklo-keramická deska a nejvíce energie spotřebujete na klasických elektrických plotýnkách.

Na dlouhé vaření je lepší používat tlakový hrnec než obyčejný. Samozřejmě pokud to postup vaření dovolí. Ale myslete také na úsporu. Při použití tlakového hrnce spotřebujte až o 40-70% méně energie.

Při výběru sporáku a trouby zase pečlivě zkoumejte energetický štítek a snižte nároky spotřebičů na vaši peněženku.

Malý tip: Jak rozmrazujete věci z mrazáku? V troubě, v mikrovlnné troubě? V mikrovlnce je to výrazně levnější než v troubě. Ale rozmrazování na vzduchu je zdarma. Potraviny, u kterých to lze, vyndejte z mrazáku s předstihem a nechte rozmrazit na tácku někde stranou, bez spotřeby energií a zadarmo.

Lednička – velký žrout energie

Lednička a mrazák mají velkou spotřebu, u starších typů je až 600 kWh za rok. Věnujte proto výběru lednice a mrazáku velmi velkou pozornost. Nové ledničky  s energetickou třídou A+++ mají až 2/3 nižší spotřebu než starší modely.

Náklady na mrazení také výrazně snížíte pravidelným odmrazováním . Velká vrstva ledu vede k výrazně zvýšené spotřebě. Pozor na dobré dovíraní dveří u mrazáku a u ledničky, zkontrolujte těsnění.

Správné umístění chladničky také sníží náklady na její provoz. Chladnička by měla být dále od zdrojů tepla ( sporák, trouba, … ). Uvádí se, že každý stupeň tepla v okolí zvyšuje spotřebu o 4%. Při umístění také myslete na to, že kolem chladničky by měl proudit vzduch, neumísťujte ji proto velmi blízko ke zdi nebo do různých uzavřených výklenků.

Velkou úsporu při provozu domácnosti dosáhne volbou správného distributora elektřiny a plynu. Můžete například vyzkoušet E-ON nebo si nechat udělat srovnání cen energií, například na webu SFinance.cz, je to rychlé a on-line.

úvodní foto: Susan Serra, CKD



Napsat komentář