Jak ušetřit v domácnosti – obývák

Další část minisérie článků Jak ušetřit v domácnosti se bude věnovat úsporám v obýváku. O úsporách v koupelně si přečtěte v předcházejícím článků tohoto praktického seriálu: Jak ušetřit v domácnosti – koupelna.

V obýváku se nejvíce ušetří na energiích. A to zejména na osvětlení a na provozu různých spotřebičů. Většina z nás nechává spotřebiče tzv. Stand-by pohotovostním režimu. Ale i v tomto režimu si spotřebiče berou energii. Kolik je to za rok?

Režim Stand-By – roční náklady

Jaké jsou roční náklady na provoz spotřebičů v režimu stand-by si prohlédněte v tabulce:

Hi-fi věž60 Kč
Video525 Kč
DVD225 Kč
TV CRT 52 cm180 Kč
TV LED 70 cm9 Kč
Rádio140 Kč
Satelitní souprava170 Kč
Set-top box180 Kč
PC sestava250 Kč

Nejsou to ohromné částky, ale pokud máte více různých spotřebičů, tak se částka nasčítá.

Platí, že čím starší spotřebič, tím vyšší spotřeba. Viz údaje v tabulce a porovnání dvou typů televizorů. Podobně velký rozdíl je i u monitoru počítače.

A nejde jen o stand-by režim, ale o náklady při zapnutí a normálním provozu. LCD monitor má o 70% menší spotřebu než starší CRT monitor.

Samozřejmě i mezi LCD monitory jsou rozdíly. Pozorně prostudujte údaje o spotřebě a energetické náročnosti při koupi zařízení. Ještě lépe, co se spotřeby týče, vycházejí LED obrazovky.

Úsporu mám přinese i správné umístění spotřebiče. Nezavírejte spotřebiče do nábytku s plnou zadní stěnou. Spotřebič pak vyžaduje větší chlazení a tím má i větší spotřebu.


Co dále spotřebovává energii? Vypínejte reproduktory. I když z nich nevychází zvuk mají spotřebu 5-10 W. Vytahujte nabíječky mobilních telefonů po nabití ze zásuvky. Také si berou energii. Jak to poznáte? Když je necháte v zásuvce začnou hřát. Zde je to vhodné i z bezpečnostních důvodů, pozor na požár.

Na co si dát pozor při nákupu spotřebičů

Sledujte energetický štítek.

Energetický štítek TV
Energetický štítek TV

Na  energetickém  štítku  se  uvedou  tyto  informace:
I.  název  nebo  ochranná  známka  dodavatele.
II.  identifikační  značka  modelu  dodavatele,  přičemž  značkou  modelu  se  rozumí  obvykle  alfanumerický  kód,  který  odlišuje  konkrétní  model  televizního  přijímače  od  jiných modelů  se  stejnou  ochrannou  známkou  nebo  stejným  názvem  dodavatele.
III.  třída  energetické  účinnosti  televizního  přijímače  stanovená  v  souladu  s  přílohou  I.  Hrot  šipky  udávající  třídu  energetické  účinnosti  televizního  přijímače  je  umístěn  ve  stejné  výšce  jako  hrot  šipky  příslušné  třídy  energe­tické  účinnosti.
IV.  spotřeba  elektrické  energie  vyjádřená  ve  wattech,  zaokrouhlená  na  celé  jednotky.
V.  roční  spotřeba  elektrické  energie  v  zapnutém  stavu  vypočtená  v  souladu  s  přílohou  II  bodem  2,  vyjádřená  v  kWh,  zaokrouhlená  na  celé  jednotky.
VI.  viditelná  úhlopříčka  obrazovky  vyjádřená  v  palcích  a  centimetrech.

U  televizních  přijímačů  se  snadno  viditelným  vypínačem,  kterým  se  přijímač  uvádí  do  stavu  odpovídajícího  vypnutému  stavu  se  spotřebou  energie  nepřesahující  0,01  W,  může  být  přidán  symbol  vymezený  v  bodě  5 pod  číslem  8.

zdroj: NAŘÍZENÍ  KOMISE  V  PŘENESENÉ  PRAVOMOCI  (EU)  č.  1062/2010  ze  dne  28.  září  2010.

Energetický štítek najdete u většiny domácích spotřebičů. Štítkování podléhají:

  • Automatické pračky
  • Bubnové sušičky prádla
  • Pračky kombinované se sušičkou
  • Chladničky, mrazničky a jejich kombinace
  • Myčky nádobí
  • Elektrické trouby
  • Zdroje světla (a svítidla)
  • Předřadníky k zářivkám
  • Klimatizační jednotky
  • Televizory

Zvažujete zda si koupíte PC sestavu nebo notebook? Pokud by jste se rozhodovali pouze podle spotřeby, taj jasně vyhrává notebook. Jeho spotřeba je až o 80 % nižší než u PC sestavy.

Úspora při osvětlení

Náklady na elektřinu spotřebovanou při osvětlení mohou tvořit až 15% z celkové spotřeby. Volbou správného osvětlení můžeme tedy výrazně ušetřit.

Z části o energetických štítcích víte, že i zdroje světla – svítidla mají energetický štítek, kde můžete zjistit energetickou třídu. Velkou pozornost je nutné věnovat výběru žárovek.

Halogenové žárovky mají oproti klasickým výraznou úsporu energie, uspoří až 25 – 30 % elektrické energie a zároveň mají dvojnásobnou životnost.

Úsporné kompaktní zářivky pak ušetří až 80% energie v porovnání s běžnou žárovkou. LED žárovky jsou ještě úspornější, ale zatím se jedná o novou technologii a nemají takový výkon, potřebujeme jich tedy více. Ale vývoj je velmi rychlý a výkon stále stoupá.

Při nákupu žárovek také sledujte jejich deklarovanou životnost a počet cyklů vypnout/zapnout. A samozřejmě nezapomeňte zhasínat.

Zlevnit elektřinu nebo plyn si také můžete výběrem nového poskytovatele dodávek energii. Například společnost EON má zajímavou nabídku pro přechod od jiného poskytovale. Spočítejte si Vaši úsporu!

[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” id=”1343″ posts_per_page=”10″ tax_operator=”0″ order=”asc” orderby=”title”] [su_posts template=”templates/teaser-loop.php” id=”319″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”319″][/su_posts]

úvodní foto: keresi72

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

 

Napsat komentář