Jak vybrat trávníkové hnojivo

Možná si řeknete: Proč bych měl hnojiv trávník? Stojí to peníze, moc to poroste a budu muset pořád sekat. Záleží na tom, co chcete. Krásný hustý trávník nebo plochu na zahradě, která sem tam zelená a je plná plevelů.

Okrasný trávník s krásnou sytě zelenou barvou, tedy trávník, který je hustý, zdravý a vitální, potřebuje pravidelnou a správnou výživu.

Trávník, který má nedostatečnou výživu roste pouze do výšky, nerozvíjí svůj kořenový systém, špatně odnožuje. Trávník je řídký, plevele postupně ovládnou plochu, stejně tak mech se šíří a zaplňuje prázdná místa.

Ano, trávník po přihnojení bude růst a bude se muset sekat. Ale bude hustý a odolný, bude mít pěknou barvu. A pravidelné sečení trávníku také prospívá.

Jaké živiny potřebuje trávník

Pro trávník jsou důležité dusík, fosfor a draslík, to jsou základní živiny pro trávník. Pro okrasný trávník je vhodné použít hnojiva, které obsahují hořčík, ten příznivě ovlivňuje barvu.

Dusík – N

Živina důležitá pro celkovou podporu růstu trávníku. Dodávání této živiny pro trávník je důležité od začátku vegetace až po začátek podzimu. V podzimním období je vhodné aplikaci hnojiva s vyšším poměrem dusíku omezit a použít hnojivo určené pro toto období.

Fosfor – P

Podporuje růst a vývoj kořenové soustavy a proto je velice důležité jeho použití při výsevu či regeneračním zásahu.

Draslík – K

Pravidelným dodáváním draslíku získáme vysokou odolnost a toleranci trávníku vůči stresovým podmínkám, např. vysokým teplotám v letním období. Vyšší podíl draslíku má velice důležitou roli i pro přípravu trávníku na přezimování.

Hořčík – MgO

Příznivě ovlivňuje barvu trávníku a tím i jeho estetický vzhled a celistvost.

Trávníková hnojiva dále obsahují doplňkové živiny a stopové prvky, například síru, železo ( dobré proti mechu ), mangan.

Jak vybrat hnojivo

Hnojivo vybíráme podle jeho složení, balení a typu.

Složení

V každém ročním období potřebuje trávník jiné složení živin.

Pro jaro je potřeba ve větší míře dusík, který nastaruje růst, v menší míře fosfor na podporu kořenů a draslík.

V letním období používáme hnojiva s plus mínus vyrovnaným poměrem dusíku a draslíku. Dusík podporuje růst a draslík pomáhá trávníku překonat a vyrovnat se s výkyvy teplot a vláhy ( v létě je často sucho a vysoké teploty ).

Na podzim zase volíme hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který zajistí odolnost a dobré přezimování.

Pro nové výsevy nebo při regeneraci trávníku použijeme hnojivo s dusíkem a fosforem. Dusík podporuje růst, fosfor je pro podporu rozvoje kořenového systému.

Balení

Balení volíme dle plochy svého trávníku. Dávkování hnojiv je většinou 25-30 g/m2 . Sortiment hnojiv je na trhu velmi velký a většina hnojiv je ve více balení. Každý zahrádkář si může snadno vybrat balení dle své plochy.

Pokud Vám zůstane zbytek hnojiva nebo jste koupili větší balení z důvodu výhodnější ceny, skladujte vždy na suchém místě. Ostatní pokyny pro dávkování, použití, složení a skladování si přečtěte na etiketě, která musí být u každého hnojiva.

Typ hnojiva

Dlouhodobé nebo hnojivo rychle-rospustné?

Dlouhodobá hnojiva jsou vyrobena technologií obalovaného hnojiva. Živiny jsou uvolňovány postupně, trávník si bere to co potřebuje postupně a pozvolně. Uvolňování živin je po dobu 2-3 měsíců, u některých i déle. Menší riziko popálení. Cena těchto hnojiv je vyšší.

Rychle-rospustná hnojiva jsou většinou klasická průmyslová hnojiva s rychlým uvolněním živin. Trávník téměř najednou přijme všechny živiny. Některé živiny ani nestihne využít. Trávník má velmi rychlý nárůst hmoty. Větší riziko popálení trávníku. Cena těchto hnojiv je nižší.

dlouhobé hnojivo
obr. Garden Boom

Na obrázku vidíte, jak různé typy hnojiv na trávník působí.

Pro aplikaci použijte rozmetadla hnojiv nebo aplikační vozík, docílíte přesného dávkování a omezíte riziko popálení trávníku.

Zapojte výživu trávníku do svého plánu jeho údržby. Odmění se vám zdravým růstem, pěknou barvou a celkovým vzhledem. Sortiment trávníkových hnojiv si prohlédněte na svet-travniku.cz

úvodní foto: wolf-garten

Napsat komentář