Jak vybrat zahradní postřikovač

Postřikovač nesmí chybět ve výbavě žádného zahradníka a zahrádkáře. V obchodech je celkem slušný výběr, sortiment je široký. Jak se v něm vyznat? Jak vybrat správný postřikovač? Které firmy hrají prim v kategorii zahradních postřikovačů?

Projdeme se spolu celým procesem výběru zahradního postřikovače a ukážu vám několik zástupců od různých firem a v různých kategoriích.
Pojďme na to, vyberme zahradní postřikovač.

Navíc se dozvíte mnoho různých tipů při jejich použití a konkrétní příklady postřikovačů.

Jak vybrat zahradní postřikovač

Výběr zahradního postřikovače se skládá ze zodpovězení základní otázky: K čemu budu postřikovač využívat?

Druhým krokem je určení velikosti postřikovače. A třetím je samotný výběr postřikovače v prodejně nebo v shopu.

Jdeme tedy na to. Jdeme vybrat zahradní postřikovač.

K čemu lze využít zahradní postřikovač

Zahradní postřikovače slouží pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin ( postřiků ). Aplikací pomocí postřikovače zajistíme přesné dávkování a rovnoměrnou aplikaci.

Ale nejsou to je chemické postřiky. V dnešní době se stále více začínají používat nechemické biologické postřiky, které jsou šetrné k přírodě a k lidem a nahrazují chemické pesticidy.

Postřikovač také může využít pro aplikaci vodorozpustných a kapalných hnojiv. Případně jen k rosení rostlin.

Postřikovače dobře poslouží nejen na zahradě, ale také v domácnosti nebo v dílně pro aplikaci čistících, dezinfekčních nebo deratizačních přípravků.

Postřikovače pomáhají při:

  • aplikaci hnojiv
  • aplikaci přípravků na ochranu rostlin
  • aplikaci čistících přípravků
  • aplikaci dezinfekčních a deratizačních přípravků

Na co si tedy dát pozor a na co nezapomenout?

Při aplikaci postřiků si rozmyslete, na jaké rostliny budete postřiky a hnojiva aplikovat a zároveň proti čemu budete aplikovat postřik. Proti plevelů? Proti škůdcům a plísním? Pro aplikaci hnojiv?

Použijete-li postřikovač proti plevelům na chodníku ( postřik totálním neselektivním herbicidem ) a následně chcete stříkat postřik proti plevelům v trávníku nebo proti plísním na rajčatech, musíte mít postřikovač dokonale vymytý.

I velmi nepatrné množství totálního herbicidu, může nezvratně poškodit krásný trávník nebo zničit úrodu zeleniny.

Záleží na vás, kde a co budete aplikovat. Mějte raději doma více postřikovačů. Jeden na likvidaci plevelů v trávníku. A jeden jen do skleníku na zeleninu nebo pro ovocnou část zahrady.

Pokud se chystáte čistit chodník nebo cestičky od plevelů totálním herbicidem, doporučuji speciální postřikovač pouze pro tento postřik, aby jste si nezničili další část zahrady.

Velikost a typy postřikovačů – Rozdělení postřikovačů

Možná se ptáte: Proč vůbec postřikovače používat? To by nestačila konev?

Zahradní postřikovače jsou osazeny tryskou, která proud postřikové kapaliny, rozprostře po povrchu rostliny a jejích listech ve formě malých kapiček. Postřik na listech lépe ulpí a může začít působit. Pokud bychom aplikovali konví, postřik z listů hned steče.

Základní rozdělení postřikovačů je na:

  • ruční
  • ruční s popruhem na rameno
  • zádové

Z rozdělení postřikovačů podle typu vyplývá i jejich velikost.

Ruční postřikovače

Ruční postřikovače nosíme při aplikaci v ruce nebo na popruhu, ale pokud chceme postřikovač dotlakovat musíme zastavit,  postavit postřikovač na zem nebo na nějakou podložku či stůl a provést dotlakování.

Tyto postřikovače jsou vhodné pro menší zahrady, do skleníků, do domácnosti.

Objem malých ručních postřikovačů je nejčastěji 1, 1,5 a 2 litry, větší ruční postřikovače s popruhem na rameno mají objem nádrže 5,7, 8, u některých výrobků až 11 litrů.

Zádové postřikovače

Zádové postřikovače neseme při postřiku na zádech pomocí popruhů přes obě ramena. Jsou opatřeny pákou, pomocí které můžeme tlakovat v průběhu aplikace. Tlak tak udržuje téměř konstantní.

Postřikovače pro větší plochy, větší zahrady. Vhodné také pro zahradníky a lesní školky.

Aplikace je rychlá, zvládne větší plochy. Tyto postřikovače jsou vhodné pro větší zahrady, pro firmy v údržbě zahrad, menší sady …

Objem nádrží zádových postřikovačů je nejčastěji 10, 12, 15 nebo 20 litrů.

Postřikovače na kolečkách – Pojízdný postřikovač

Něčím mezi, ani do ruky, ani na záda, to jsou postřikovače s kolečky. Pojízdný postřikovač umožňuje snadný pohyb a práci na zahradě. Zde se při výběru zaměřte na materiál, kvalitu uchycení madla a velikost koleček. Čím jsou kolečka větší, tím je snadnější pohyb po zahradě.

Upozorňuji, že stále mluvím o zahradních postřikovačích s objemem nádrže do 20 litrů, pro běžné zahrádkářské použití. K dispozici jsou i velké postřikovače za zahradní traktor nebo s vlastním pohonem, ale tam se šplhá cenovka výše a jsou vhodné spíše do služeb, lesních a zahradních školek nebo sadů.

Pojízdný postřikovač Solo 453

Motorové a bateriové postřikovače

Na trhu jsou také motorové a bateriové postřikovače. Motorové zádové postřikovače mají vetšinou objem nádrže 15 nebo 20 l.

Bateriové postřikovače mají stejné využití, navíc se dají použít i ve velkých sklenících a halách, protože neprodukují žádné nežádoucí spaliny. Ideální pro  bez emisní, tiché s pohodlné postřikovaní.

Motorové a bateriové postřikovače dávají vyšší tlak, mají větší dostřik a práce je velmi efektivní. Tyto postřikovače najdou své uplatnění ve velkých zahradnických centrech s okrasnými rostlinami, potravinářství či terénní a lesní údržbě.

K dispozici jsou menší akumulátorové postřikovače pro zahrady. Akumulátorové technika se stále více rozvíjí, proto se dostalo i na hobby postřikovače a sortiment se stále rozšiřuje.

Motorové a bateriové ( akumulátorové ) postřikovače jsou díky motoru a baterii těžší. A u akumulátorových vás může, při delší době postřiku, limitovat výdrž baterie.

Bateriový ruční postřikovač Mesto 3232 EZ

Jak se tlakují postřikovače

Základem pro natlakování postřikovače je ruka, kdy stlačujeme píst nebo tlakuje postřikovač pomocí membránového čerpadla. Výjimkou jsou bateriové a motorové postřikovače.

Ruční postřikovače malé a střední velikosti se tlakují pomocí pístu, zádových je možnost ( u některých značek ) vybrat píst nebo membránu. Jaký mezi tím rozdíl?

Píst nebo membrána

Tlaku v postřikovači docílíme pomocí pístu nebo membrány. Pístové čerpadlo je více využívané, mají ho všechny ruční postřikovače a část zádových. Membránové čerpadlo se používá u zádových postřikovačů.

Pístové čerpadlo

Píst se ve válci pohybuje dolu a nahoru. Při pohybu pístu ve válci dolů se nasaje kapalina do prostoru válce čerpadla přes sací otvor, umístěný na vzdušníku u dna nádrže. Pří pohybu pístu nahoru se vytlačí nasátá kapalina z válce čerpadla do vzdušníku, který slouží jako zásobník stlačené kapaliny.

Membránové čerpadlo

Místo pístu obsahuje postřikovač membránu. K nasátí a vytlačení kapaliny dochází průhybem membrány. Jinak je vše obdobné jako u pístového čerpadla.

Co vybrat?

Membránové čerpadlo je vhodné při postřiku hustějších kapalin nebo při postřiku špatně rozpustných látek, kde hrozí že budou nerozpustné částice nebo pokud nemůžeme zajisti čistou vodu – například bereme vodu z potoku a může zde být jemný písek.

Nečistoty ( písek ) by píst poškodily, válec by se poškrábal, snížila by se jeho účinnost. Hustý postřik není tlačený pístem po stěnách válce čerpadla a nedochází tudíž k otěru materiálu válce. Nedochází ani ke tření a natlakování husté kapaliny je proto snazší.

Při použití čisté vody při přípravě postřiku je použití postřikovače s pístem bezproblémové.

Jak často budete aplikovat postřik

Počítáte pouze s postřikem plevelů na chodníku 2x ročně nebo ho využijete na celé zahradě několikrát za měsíc.

V prvním případě vám dobrou službu udělá postřikovač například od značek Gardena, Hecht nebo Gloria , velikost volte podle plochy, vetšinou si vystačíte s objemem okolo 5 litrů. Počítejte, že 4-5 litrů postřiku vystačí většinou, podle dávkování, na 100 m2.

V opačném případě určitě využijete minimálně jeden menší ruční postřikovač, pro skleník a okrasné kytky. A větší zádový postřikovač pro trávník nebo pro ovocné stromy, samozřejmě se bude hodit i bohatý sortiment příslušenství, zde jdete do značky Solo.

Postřikovač vybírejte podle použitých materiálů, kvality zpracování, renomé značky a podle šíře sortimentu příslušenství. Sledujte pevnost a odolnost použitých materiálů.

Příslušenství

Některé značky nabízí pro své postřikovače bohatý sortiment různého příslušenství pro postřikovače. Různé kryty pro postřik, nástavce a teleskopické nástavce, sady trysek, sady náhradního těsnění. Dále různé držáky trysek a podobně.

Jak takové příslušenství využijete? Například nástavce a teleskopické nástavce vám pomůžou při aplikace na vyšší stromy. Kryt postřiku vám ochrání okolní záhony před nežádoucím postřikem. Různé druhy trysek vám umožní komfortnější postřik, například pro aplikaci fungicidů kuželový postřik, na pole zase raději plošná nárazová tryska.

Velmi dobrou službu udělají různé držáky trysek, například Solo má držák na 4 trysky, díky tomu máte při postřiku záběr okolo 150 cm, což výrazně urychluje aplikaci, například na větší ploše trávníku nebo políčku brambor.

Servis

Berou značky postřikovače jako spotřební zboží nebo je můžete servisovat? Ptejte se prodejců.

Některé značky mají servis, kde si můžete objednat náhradní součástku nebo zaslat postřikovač na servis. Já mám osobně velmi dobrou zkušenost se značkou Solo, kde jsou náhradní díly k dispozici a je možné zaslat postřikovač na servis.

Co doporučuji

Ze značek v sortimentu zahradních postřikovačů doporučuji značku Solo. A právě díky možnosti servisu, velmi širokému sortimentu postřikovačů a příslušenství. Samozřejmě pro jejich kvalitu v použitých materiálech a celkovému zpracování.

Shrnutí výběru zahradního postřikovače.

  • Ujasněte si na co vše chcete postřikovač využít. Jaké postřiky budete aplikovat? Na jaké plodiny budete stříkat? Na jak velkou plochu? A jak často?
  • Kolik chcete do postřikovače investovat? Cenový rozptyl je u postřikovačů celkem velký a řekl bych, že cena je u postřikovačů ruku v ruce s kvalitou a renomé značky.
  • Vybírejte podle kvality a velikosti sortimentu příslušenství.
  • Zaměřte se i na doplňkové služby ( servis, náhradní díly ).

Nyní vám blíže představím značku Solo, o které mohu s klidem říci, že patří ke špici ručních a zádových zahradních postřikovačů.

Zahradní postřikovače Solo

Zahradní postřikovače Solo patří ke špičce v kategorii zahradních postřikovačů. Nabídka značky Solo zahrnuje kompletní sortiment postřikovačů:

  • ruční univerzální postřikovače,
  • zádové tlakové postřikovače,
  • akumulátorový postřikovače
  • motorové postřikovače.

Vše doplněno o velké množství praktického příslušenství.

Solo je prémiová německá značka s více než 70letou historií. Německá firma si velmi zakládá na inovacích a kvalitě svých výrobků a to oceňují zákazníci po celém světě.

Ruční univerzální postřikovače Solo

typ 401, 402 – profesionálně vybavené malé ruční postřikovače s objemem nádrží 1 a 2 litry, těsněním s Vitonu a s aretací spouštěče. Robustní čerpadlo dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích.

Nastavitelná tryska umožňuje postřikování na obtížně přístupných místech, například na spodní straně listů. Kvalitní tryska je nastavitelná od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu.

I pro tyto malé postřikovače je zajímavé příslušenství. A to teleskopický nástavec ještě více usnadňující aplikaci na záhonech, v pařníku nebo skleníku, případně okolo okrasných rostlin a dřevin.

Ruční postřikovače Solo s popruhem

typ 461, 462, 463 – ruční postřikovače se skvělým poměrem cena/kvalita. Nádrže jsou 5, 7,5 a 11 litrů a pracovní tlak 3 bary. Výhodou těchto postřikovačů je i široký plnící otvor.

Typ 456 a 457 – špičkové ruční postřikovače s objemem nádrží 5 a 7,5 litru. Čerpadlo s objemem 480 cm3 vytvoří tlak 3 bary během několika málo zdvihů. Velké otvory pro snadné čištění, nerozbitné 50 cm dlouhé postřikovací trubky a s tryskou, robustní rukověti s možností připojení manometru a výběr  postřikovacích trysek dodávaných jako součást standardní dodávky podporují celosvětový úspěch těchto postřikovačů.

Zádové tlakové postřikovače Solo

Výkonné kompaktní tlakové zádové postřikovače s různými objemy nádrží a druhy čerpadel splňují předpoklady pro přesné dávkované použití prostředků na ochranu rostlin.

Použitá čerpadla

  • Píst
  • Membrána

Objem nádrží: 12, 15 a 20 l

Jejich předností jsou:

  • minimální údržba
  • vysoký stříkací výkon
  • rovnoměrný rozstřik
  • nízká hmotnost
  • použití vysoce kvalitních plastů s UV stabilizací
  • rozmanitý program příslušenství
  • nádrže tlakových postřikovačů odolávají UV záření a jsou ergonomicky tvarovány

Tlakový postřikovač s akumulátorem

Postřikovač Solo 417 je osazen tichým čerpadlem, které je poháněno elektromotorem motorem napájeným energií z akumulátoru. Poskytuje tlak buď 2,5 nebo 4,3 baru. Je ideální pro použití nejen v exteriéru, ale i v uzavřených prostorách. Objem nádrže je 20 l.

Motorový postřikovač nesený na zádech

Postřikovač SOLO 433 je unikátní svou možností regulace tlaku postřiku od 1 baru až do 30 barů. Vysoké natlakování kapaliny umožňuje vytvoření velmi jemné kapičky postřiku, kterou je možné aplikovat i na velké vzdálenosti. Postřiková kapalina je natlakována pomocí dvojitého pístového čerpadla poháněného výkonným motorem. Nádrž na postřik má objem 20 l a je vybavená vypouštěcím hrdlem.

Příslušenství k postřikovačům Solo

Velkým benefitem postřikovačů Solo je jejich bohaté příslušenství. Různé druhy nástavců, prodlužovací a teleskopický trubek pomáhají při postřiku v nepřístupných nebo vyšších místech.

Kryty postřiku zase zabraňují nežádoucímu úletu postřikové kapaliny na okolní rostliny.

Různé druhy trysek, manometr, náhradní těsnění a další příslušenství spolu s kvalitou provedené dělají z postřikovačů Solo skutečně profesionální pomocníky při údržbě trávníku a zahrady.

Nosník trysek