Jaké bylinky lze běžně pěstovat na zahradě – 1. část

V posledních letech neustále narůstá počet zájemců o syrovou stravu a také o pěstování bylinek, které nám umožňují žít zdravěji, omezit solení a nahradit tak některé druhy koření nebo nezdravých dochucovadel. Podívejme se tedy na to, které bylinky můžeme bez velkých obtíží běžně pěstovat na zahradě, aniž by to vyžadovalo zvlášť velkou námahu anebo mnoho času.

Výhody domácího pěstování bylinek

Domácí způsob pěstování bylin přináší mnohé výhody. Pěstované bylinky máme většinou velmi blízko domu, není problém si je vždy nasbírat čerstvé, kdy mají tu nejlepší chuť. Pěstujeme to, co máme rádi, co nám chutná, voní a také pomáhá. Nemusíme utrácet zbytečně peníze za bylinky ze supermarketů, které stejně většinou brzy uhynou.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská roste jako polokeř dobře snášející suchá místa. Nemáte-li na ni dostatek místa na záhoně, dá se vysadit do svahu, kde nebude zabírat místo. U šalvěje sbíráme listy k sušení a ty pak používáme k různým účelům. Doporučuje se například ve formě čaje, jako bylina pro osoby trpící nadměrným pocením.

Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Majoránku vyséváme v březnu, nejpozději do konce dubna. Počítáme však s tím, že nové sazeničky nesnáší suchý vzduch a je třeba je často zalévat. Dospělým rostlinkám již sucho tolik nevadí. Ne všechna semínka vzejdou, a tak na celoroční zásoby majoránky bude potřeba vysít i několik výsevních sáčků.

Estragon (Artemisia dracunculus)

Estragon (Artemisia dracunculus)

Koncem dubna začínáme s předpěstováním estragonu na okně. V květnu je přesadíme ven na chráněné stanoviště na slunci nebo v polostínu. Pelyněk estragon má dvě formy – ruskou a francouzskou. Francouzská forma není zcela mrazuvzdorná. Je třeba ji přezimovat jako hrnkovou rostlinu.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Verbascum densiflorum

Divizna se bohatě množí samovýsevem. To je důvod, proč je třeba v malých zahradách pěstovat divizny s rozmyslem. Maximálně jim vyhovuje suchá půda a osluněné stanoviště. Kvetou od června do srpna, což je správný čas na sběr květů, které se suší a nejčastěji využívají na čaj proti nemocem dýchacího ústrojí.

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis)

V našich zeměpisných podmínkách je možné pěstovat rozmarýnu jako přenosnou rostlinu. Ideální termín pro seříznutí vzrostlé rozmarýny je duben, stejně tak pro její nové výsevy.

Rosmarinus officinalis

Bez rozdílu, zda rozmarýnu pěstujeme volně nebo v záhoně, vždy je nejvhodnější vysadit ji do takových podmínek, které se maximálně blíží jejímu přírodnímu stanovišti. Za všech okolností je důležité vytvořit jí dobrou drenážní vrstvu například ze štěrku nebo z keramzitu. Tím se omezí nebezpečí zamokření, které nejčastěji způsobuje úhyn těchto rostlin.

Ideální zemina pro výsadbu rozmarýny je zásaditá, hlinito-písčitá a dobře propustná. Rozmarýna se dá pěstovat velmi úspěšně ve stromkové formě na jeden výhon. Ten později, jakmile doroste požadované výšky, zaštípneme a zapěstujeme jako korunku.

Bazalka

Bazalku vyséváme pro letní sklizeň v období od března do dubna. Vyklíčí velmi brzy, již po týdnu. K nejcennějším částem rostliny patří mladé listy. Jakmile bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba květy začít vyštipovat. Vyštipováním květů výrazně podpoříme větvení rostlinky a také její vegetativní růst. Dřevnatění spodních částí bazalky začínající obvykle již koncem léta je jasnou známkou toho, že se bazalka v bezmrazých oblastech chová jako krátkodobá trvalka.

Bazalka

 

Prodloužit dobu sklizně bazalky, můžeme tak, že na podzim přeneseme rostliny i s truhlíkem nebo květináčem na světlou chodbu. Ale ani tak nemůžeme počítat s tím, že bazalka vydrží až do příštího jara.

Jediným druhem vytrvalé bazalky, je odrůda African Blue. Jedná se o mezidruhový hybrid. Nevytváří semena a množí se jen řízkováním. Keříky této odrůdy nafialovělé barvy rostou poměrně bujně. Ale opět se nejedná o druh, který by byl schopen v našich podmínkách v exteriéru přezimovat. Můžeme ji však umístit do chráněných prostor v interiéru a zde ji nechat přezimovat.

autor: Zuzana Bohdalová

Náš tip: pro pěstování bylinek, květin a jiných rostlin můžete úspěšně použít různé samozavlažovací truhlíky a květináče.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found