Japonské zahrady jsou oázami klidu a pohody

Myslíte si, že neživé věci nemohu žít svým životem? Když propojíte například kámen se zdravým vnímáním přítomnosti, uvolnění a meditace, dostanete neopakovatelný zážitek klidu a pohody. To vše zažijete jen v japonských zahradách.

Japonské zahrady, jako svébytný prvek vnější architektury, začaly vznikat již v období Nara, které se datuje do osmého století našeho letopočtu. Právě japonské zahrady jsou mimo jiné zvláštní svou historií. V prvopočátcích jsme se setkávali s velkými rozlehlými zahradami, které poutaly pozornost především svou neskutečnou nápodobou krajinného přírodního rázu. Přes chrámové a honosné zahrady se japonské zahradní umění dostalo až k tradici zenu, tedy k miniaturizaci všech prvků běžné zahrady. Takovéto prostředí nemohlo ztratit nic ze své nádhery, jednoduchosti a přirozenosti. To vše v kombinaci s detailní dokonalosti dalo vzniknout fenoménu japonských zahrad.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Není japonská zahrada, jako japonská zahrada

Rozeznáváme hned několik stylů japonských zahrad. První druh nazýváme Karesansui. Jde o zvláštní typ zahrady, v níž jsou hlavními materiály kámen a písek. Narozdíl od ostatních typů zahrad zde nalezneme jen některé druhy rostlin, mezi něž patří například nejrůznější druhy mechů a kapradin. Poznávacím znamení pak může být i fakt, že zde chybí prvek vodní hladiny.

Rozeznáváme i čajové zahrady, v Japonsku známé jako Cha Niwa Či Roji. Jde o menší, pro odpočinek a rozjímání určené zahrady, které většinou slouží jako propojovací prostor mezi každodenním životem a vstupem do čajovny. Zahrady by tak měly dosáhnout propojení světa klidu na jedné straně s rychlou dnešní dobou. Prvky minimalismu v kombinaci s propracovanými detaily a udržovanými rostlinami dodávají této japonské zahradě punc výjimečnosti. Samozřejmě nechybí ani vodní nádrž Tsukubai nebo nášlapné kameny Tobi Jesi.

Takzvané dvorové japonské zahrady sloužily jako propojovací prostor mezi obývací částí domu a skladem. Propojení industriálního prostoru a japonských zahrad bylo vždy důležitým prvkem japonského urbanismu. Tyto trendy se postupem času začaly dostávat i do dalších částí světa, a proto není divu, že podobné zútulnění vnějších prostor můžeme pozorovat i u nás. S imaginací a nápodobou souvisejí i „procházkové zahrady,“ které mnohdy připomínají svou velikostí spíše parky.

Japonské zahrady v ČR

I u nás nalezneme překrásné japonské zahrady

I vy se můžete inspirovat japonskou architekturou a postavit si svou japonskou zahradu. Základem všeho je přírodní a ničím nerušený vzhled všech prvků. Využívejte přírodnin, kupříkladu dřeva, kamene, kapradin, mechů či bambusů. Vždy dbejte na detail a používejte i prvek životodárné vody. Některé formy miniaturizovaných jehličnanů jsou přímo upravené pro použití v japonských zahradách. K samotným zahradám též neodmyslitelně patří dekorativní prvky. Stejně tak jako střídmost a jednoduchost. Využívejte nejrůznější lampy, pítka, kamenné nášlapky, nádobky na vodu, můstky, zvonky atd.

O tom, že japonské zahrady získaly své místo i u nás, svědčí hned několik veřejnosti přístupných zahrad. Japonskou kulturu tak můžete obdivovat v botanické zahradě hlavního města Prahy, v Karlových Varech, v Plzni nebo v Olešku u Prahy.

Pojďme tedy společně nasávat atmosféru klidu, pohody a rozjímání. Atmosféru, která nám v poslední době tolik ubývá a chybí.

foto: heatheronhertravels.com

Napsat komentář