Kompostéry
Nevozte posekanou trávu kilometry daleko, totéž platí i pro spadané listí. Těchto materiálů, na první pohled zbytečných se dá celkem dobře využít na zahrádku, jen je třeba pořídit kvalitní kompostér. Pojďme si proto dát k dobru pár rad, jak vybírat tuto součást každé moderní zahrady.
Z kompostéru přece budou mít radost nejen všechny rostliny a květiny ve skleníku nebo na balkoně, ale i celá rodina – už třeba jen proto, že výnosy rajčat a okurek budou s dobrým hnojením kompostem poněkud lepší.
Kompostér do každé zahrady
Kompostér má dnes nejen každý správný zahrádkář. Vybírat by se měl ideálně podle druhu odpadu, který do něj bude směřovat. Kompostéry totiž lze rozdělit na dva druhy, konkrétně na zahradní a domácí. Do zahradních patří odpad ze zahrady – tráva, listí, odumřelé zbytky rostlin a tak podobně. Kompostér domácí pak zase slouží na kuchyňský odpad, tedy například zbytky jídel nebo nepotřebné odřezky zeleniny.
Doma je důležité odpad třídit a následně ho použít a vyhodit na správné místo. Co nejde dát do kompostu, dát do kontejneru na odpad. Papír do papíru, plast do plastu, sklo do skla a biologický odpad do zahradního kompostu.
Jak třídit odpad v kuchyni? Pro domácí třídění odpadu pomůže správný odpadkový koš.
Ale to neplatí vždy, do zahradního kompostéru lze odhazovat i kuchyňské zbytky, nicméně aby mikroorganismy vytvořily odpovídající humus pro zahrádku, je nutné dodržovat poměr zahradního a kuchyňského odpadu přibližně tři ku jedné. To i kvůli tomu, že kuchyňský odpad obsahuje větší podíl vody než ten ze zahrady, v kompostéru zahradního typu je příliš mnoho vody nežádoucím prvkem. Naopak kompostér na kuchyňský odpad připraví na tomto základě skutečně dosti kvalitní hnojivo v tekuté formě.
Co kompostovat a co do kompostu nepatří? Chcete se dozvědět více? Přečtěte si články:
Velikost kompostéru a typ kompostéru
Velikost kompostéru pak vybírejte podle přibližného odhadu množství odpadu, který vyprodukujete. Existují například i takzvané otočné kompostéry, které sice pojmou méně odpadu, ale kompost je hotový už za necelý měsíc a celý proces kompostování tak klidně může začít nanovo. U větších kompostérů je nutné čekat na výsledek třeba i pár let, ale dočkáte se opravdu mimořádného hnojiva.
Takže jak to plánujete? Jste opravdu náruživým pěstitelem všeho zeleného a množství kompostu bude skutečně obrovské nebo se chcete zbavovat trochy bioodpadu? Jaké typy kompostérů že jsou vlastně na trhu?
Nejlépe se bude v zahradě vyjímat dřevěný kompostér. Ten však nevydrží moc dlouho, po čase se prostě rozpadne, protože je z materiálu, který neodolá zubu času. Nicméně si jej můžete vyrobit i v dílně u Vás doma, pokud máte trochu kutilské kuráže. Naproti tomu plastový kompostér, který je vyroben opravdu kvalitně, vydrží doslova celé věky, takže bude asi podstatně lepší variantou pro každou venkovskou usedlost.
V dnešní době je ale nejrozšířenější jiná metoda kompostování, a sice statický uzavíratelný kompostér. Není přímo otevřený (má sice pochopitelně jisté provzdušňovací otvory, ale ty jsou hodně malé oproti velkému svrchnímu víku), tudíž nezapáchá a urychluje proces kompostování. Důležité je i natření černou barvou, která přitahuje během letních dnů více tepla. Existují ale i otočné kompostéry nebo kompostéry zapuštěné do země.