Likvidace mechu a řas v trávníku
Mechy a řasy patří mezi biotické původce neinfekčního onemocnění trávníku. Mezi řasy patří vláknité řasy a sinice rodů Nostoc, Cylindrocystic, mezi mechy například bahňatka obecná, drabík stromkovitý, prutník stříbřitý a jiné druhy. Zejména mechy jsou v trávníku velmi často a konkurují trávníku.
Mechy
Mechy se v trávníku šíří vegetativním a generativním způsobem. Mechy znehodnocují trávník z jeho estetického a také užitkového hlediska. A zároveň vytlačují trávy. Mechy jsou výrazným konkurentem pro traviny.
Příčiny šíření mechu v trávníku
- nadměrná vlhkost půdy
- zhutnění povrchu
- nevhodné zavlažování
- nedostatek živin
- časté velmi nízké kosení
- kyselá půdní reakce
- zastínění
Likvidace mechu v trávníku
Mech lze likvidovat v trávníku nechemicky nebo za pomocí chemických přípravků.
Nechemická likvidace mechu a prevence
Pro zdárné odstranění mechu v trávníku je třeba zlepšit světelné podmínky a odstranění stínu a další příčiny tvorby mechu.
Základem je odstranění travní plsti a provzdušnění utužené vegetační vrstvy. Toho lze docílit vertikutací. Odstraněním plsti začne trávník lépe přijímat živiny, světlo a vláhu. Vertikutace je základním preventivním opatřením proti mechu, řasám a chorobám v trávníku.
Vertikutace by se pro Vás měla stát pravidelnou činnosti v údržbě zahrady. Provádí se dvakrát ročně, na počátku jara a na podzim. Kompletní informace o vertikutaci si přečtěte na: www.travnik-vertikutace.cz
Dále je nutné se zaměřit na optimalizaci závlahy a odstranění příčin trvalého zamokření.
Mech je eliminován v dobře udržovaném trávníku. A vše začíná výběrem vhodné travní směsi, dále je to pravidelné sečení a správná vyrovnaná výživa trávníku.
Chemická likvidace mechu pomocí hnojiv a přípravků
Základní je úprava pH půdy vápněním. pH půdy by nemělo u trávníku přesahovat 6-6,5. Na vápnění trávníku se používá Dolomitický vápenec, který se aplikuje na trávník těsně před zimou. Přes zimu se rozpadne a částečně vylepší pH půdy.
Pro chemickou likvidaci se používají přípravky na bázi síranu železnatého nebo amonného – např. Antimech, Stop-Mech, Zelená skalice, nebo speciální hnojiva obsahující prvek železo – například Expert proti mechu. Jde o přípravky, kterou jsou sypké nebo granulované a aplikují se posypem. U Zelené skalice se aplikace provádí postřikem nebo zálivkou.
V České republice je registrován přípravek pro likvidace mechu v trávnících pod obchodním názvem Mogeton. Mogeton je přípravek, který se ředí s vodou a aplikujeme ho postřikem.
Můžete také použít – Finalsan® Přípravek k likvidaci mechů v trávníku. Má účinnou látku, která je přírodního původu a je biologicky odbouratelná
Po aplikaci speciálních hnojiv nebo přípravků mech v trávníku zhnědne až černá. Je potřeba ho pořádně vyhrabat a holá místa ihned dosít. Pro dosev použijte travní směsi určené pro regeneraci a obnovu trávníku.
Přípravky ale vše nezachrání. Bez prevence, výše popsané, vyřeší problém mechu jen částečně, a mech Vás nadále bude v trávníku zlobit. Je třeba identifikovat a odstranit hlavní příčinu.
Řasy
Typickým příznakem výskytu řas v trávníku jsou zelené, později černé, slizovité skvrny, které později zasychají a vytvářejí krustu.
Podmínky pro tvorbu a výskyt řas
- nepropustná vegetační vrstva
- nízká úroveň minerální výživy
- zastínění
Řasy ohrožují kvalitu trávníku z estetického hlediska a z růstového hlediska, kdy vytlačují traviny a trávník řídne. Kolonie řas jsou velkým konkurentem pro traviny.
Ochrana trávníku proti řasám
- zlepšení propustnosti půdy – vertikutace
- pískování
- odstranění stařiny
- zabránění dlouhodobému zamokření
- udržovaní hustého porostu
Z chemických přípravků je dle odborné literatury možné použít přípravky s účinnou látkou na bázi chlorothalonilu ( přípravky Bravo, Casoar ), mancozebu ( přípravky Dithane, Novozir ) nebo síranu měďnatého. Dobré účinky vykázal i přípravek s účinnou látkou quinoclamin – Mogeton. V zahraničí je registrován přípravek Biodyozon.
Doporučení pro odstranění řas
Základem je vysušit stanoviště, krusty řas mechanicky rozrušit a odstranit, například pomocí vertikutace nebo vyhrabáním. Holá místa ihned dosít a lehce pískovat nebo pohodit trávníkovým substrátem.
Poznámka: Použití přípravků na ochranu rostlin je upraveno Zákonem o ochraně rostlin a mohou se používat jen přípravky, které jsou k tomu účelu registrované. Státní rostlinolékařská správa vydává Seznam registrovaných přípravků na ochranu rostlin. Seznam je k dostání v knižní podobě nebo v elektronické verzi na webu SRS.
Použitá literatura: k nahlédnutí u autora
foto: Rasbak