Majoránka zahradní – její pěstování a léčivé účinky
Máte rádi majoránku? Nejvíce Vaši kuchyň provoní právě ta domácí pěstovaná na zahradě která uvolňuje magické aroma. Pokud máte bylinkovou zahrádku, tak tato bylinka by tam určitě neměla chybět. Více rad, jak ji pěstovat, uchovávat či jaké má léčivé účinky, najdete v tomto článku.
Majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).
Pěstování
Majoránku si mnoho rodin pěstuje přímo na vlastní zahradě, a to především kvůli její silnější vůni, která je výraznější než z pytlíku, jenž si pořídíme v obchodě. Majoránka je nenáročná bylina, jejíž pěstování je velmi snadné.
Výsev majoránky provádíme koncem dubna doma do truhlíku či do pařeniště, skleníku. Malé rostlinky můžeme po tzv. “Ledových mužích” přesadit ven na teplé a slunné místo s půdou bohatou na živiny. Avšak pěstování na záhonech není podmínkou. Bylinka bude dobře prospívat i v květináči na balkoně, terase či za oknem.
Jak pěstovat bylinky doma? Jedním z možných způsobů je pěstební nádoba Urbalive ( na obrázku výše ) nebo využijte některý ze samozavlažovacích truhlíků a květináčů.
Sklizeň
Majoránku pěstujeme pro sklízení jejích drobných lístků, které používáme čerstvé i sušené. Sklizeň provádíme před rozkvětem (červen až srpen), kdy stříháme celé stonky asi 5 cm nad zemí. Užitek z této rostliny můžeme mít i několikrát za sezónu, a to zhruba 3x.
Skladování
Jako je u bylin zvykem, nejčastější a nejobvyklejší způsob jejich skladování je sušení. Bylinku sušíme na stinném místě, nikoliv na přímém slunci. Sušit můžeme také pomocí teplého vzduchu v kuchyňské troubě. Po usušení skladujeme v papírových či látkových pytlících na suchém místě.
Léčivé účinky
Majoránka je hojně využívána v kuchyni jako dochucovadlo polévek a hlavních chodů, kdy se silnou vůní majoránky jsou spojeny zejména bramboráky.
Dalším způsobem, jak majoránku můžeme konzumovat, je připravený čaj, který podporuje trávení, dále ho využíváme při léčbě průjmů, migrén, nachlazení, při bolesti kloubů, svalů a zubů a také při různých druzích diet, kdy v mnoha pokrmech majoránka nahrazuje sůl. Čaj z majoránky hojně využívají také ženy při bolestivé menstruaci.
Účinné látky a vitamíny
Majoránka zahradní obsahuje vitamín C, třísloviny, hořčiny a silici, díky kterým nám poskytuje velké množství léčivých účinků.