Návod na úspěšné pěstování česneku

Česnek je v české kuchyni velmi oblíbený. A jelikož jeho kvalita v obchodech není velká a dováží se k nám česnek z Číny nebo Francie, který nedosahuje chuťových parametrů českého česneku, tak řada zahrádkářů rozhodla vypěstovat si svůj vlastní česnek. Vyzkoušejte to také.

Sadba česneku

Sadba česneku se prodává nejčastěji na počátku září, z vlastní zkušenosti mohu říci, že je velmi rychle rozebrána. Většinou není na trhu takové množství, které by všechny uspokojilo. Největším pěstitelem sadbového česneku u nás je Ing. Jan Kozák.

Jednotlivé odrůdy sadbového česneku se rozdělují na ozimý a jarní

  • Ozimí – výsadba na podzim
  • Jarní – výsadba na jaře

Dále u jednotlivých odrůd můžeme určit, podle toho také vybrat, čas sklizně. Nejranější odrůda je Bjetin, jinak sklizeň je od začátku července.

Sadbu česneku kupujte od prověřených prodejců. Jako sadba česneku se s mí prodávat pouze česnek, který splňuje požadavky vyhlášky č.129/2012, každý prodejce musí na požádání doložit patřičnými dokumenty, že prodává sadbu. Konzumní česnek nepoužívejte jako sadbu.

Paličák x nepaličák

Paličák vytváří na vrcholu palici, tedy kulovité květenství s květy a pacibulkami. Stroužky paličáků jakoby směřují všechny ke středu, u nepaličáků jsou rozmístěny v jakési spirále okolo středu. Nepaličák má lepší a delší skladovatelnost.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Moření sadby

Sadbu je vhodné před výsadbou namořit. Nejčastěji se používají přípravky Sulka ( proti vlnovníku ) a Rovral Aqua Flo ( proti houbovým chorobám ).

Sadbu si po nákupu rozdružte na jednotlivé stroužku a můžete ji namořit Sulkou. Zničíte tak všechny vývojová stádia vlnovníka česnekového. Těsně před výsadbou pak moříme Rovralem.

Více o moření česneku si přečtěte v článku >> Jak a čím namořit česnek před výsadbou

Výsadba česneku

česnek se vysazuje co nejpozději před zámrazem. V listopadu a prosinci. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Spon je vhodný podle odrůdy 8–12 x 25–40 cm, hloubka výsadby asi 6-8 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží.

Pozemek je možné pohnojit kompostem nebo průmyslovým hnojivem. Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem.

Přihnojování česneku v průběhu vegetace

Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem. Nedostatek dusíku se může na listech projevit žloutnutím špiček listů.

Hnojíme nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N ve čtyřech dělených dávkách vždy po 10 g/m2. První dávka na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování.

Můžeme také použít Kristalon start pro aplikaci na list zálivkou nebo postřikem.

Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června.

Další práce během vegetace

Základem je udržovat porost, záhon s česnekem, v bez plevelném stavu. Půdu mírně prokypřujeme. Nesmíme zapomenout na závlahu.

Hlávkování – květenství odstraňujeme, jakmile se objeví mezi listy. Pozdější odstranění sníží výnos.

Pravidelně kontrolujeme zdravotní stav rostlin. V průběhu vegetace proti houbovým chorobám můžete použití například přípravek Ortiva.

Sklizeň česneku

Sklizeň česneku začíná na začátku července. Ale již od začátku června můžeme sklízet česnek tzv. “na zeleno”, pro to se hodí odrůda Bjetin, která patří mezi nejranější.

Sklizeň je v od počátku července do srpna, dle jednotlivých odrůd. Přehled jednotlivých odrůd česneku a jejich přibližný termín sklizně naleznete v článku >> Kdy sklízet česnek? 

Jak poznat, že už je čas? Pomocným indikátorem je stav listů. Paličáky se sklízí v době, kdy ještě mají 5 dužnatých listů. Nepaličáky se sklízí v době, kdy je u poloviny porostu polehlá nať.

Sklizený česnek se suší na stinném místě, kde je dobré proudění vzduchu.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found