Pěstování a údržba okrasných rostlin 1 – zajímavé keře

Pro své zahrady nejčastěji jako okrasné rostliny vybíráme nejrůznější keře, určité typy stromů, trvalky ale i letničky nebo dvouletky. Mnohé zahrady se však mohou pyšnit i krásnými travními druhy, bambusy a v případě, že máme v zahradě také vodní plochu, mnoho parády zde nadělají i vodní rostliny a rostliny mokřadního pásma. O těchto okrasných rostlinných druzích, jejich způsobech pěstování a údržby pojednává následující čtyřdílná minisérie článků.

Zatímco o těch nejznámějších druzích stromů a keřů se píše všude, existuje mnoho druhů těch, které si rovněž zaslouží naši pozornost, ovšem zahrádkářské magazíny se o nich právě často nezmiňují. Pojďme se tedy věnovat právě těmto druhům.


Fotergila neboli kuska

Fotergilu řadíme do čeledi vilínovitých. Ačkoli fotergil existuje více druhů, pro naše klimatické podmínky jsou doporučovány pouze tři, a to: fotergila Gardenova, fotergila větší a fotergila horská.

Fotergila větší  - Fothergilla major
Fotergila větší – Fothergilla major ( foto: Steve Law )

Protože kusky těžce snáší jakýkoli druh řezu, ponecháváme je na trvalých stanovištích růst spíše volně. Nerostou nijak rychle ani bujně, takže se hodí spíše pro výsadbu do malých ukázkových zahrádek anebo do skalek. Umístíte-li fotergilu do své zahrady, počítejte s tím, že bude v průběhu celého léta potřebovat pravidelnou zálivku. Přesto, že jmenované tři druhy jsou v našich podmínkách mrazuvzdorné, vybíráme jim pro výsadbu místa v závětří.

Je dobré vědět, že tyto keře dobře prospívají v kyselejších humozních půdách s dostatečnou vlhkostí na slunných až polostinných stanovištích. Namnožit si můžeme kusky pomocí vrcholových letních řízků.

Fotergily patří k těm keřům, které jsou na zahradách ozdobou po celý rok. Na jaře mají bílé, žlutobílé nebo narůžovělé květy, které voní a na větvích se objevují většinou ještě před vyrašením lístků. Listy jsou jejich ozdobou hlavně na podzim, kdy se výrazně vybarvují do oranžovočervena.

Dřeviny kvetoucí v předjaří

Citelný nedostatek květů a barev v zahradě pociťujeme zvláště v předjaří. Rostlinám, keřům ani stromům, jakoby se nechtělo nadarmo plýtvat květy, které by ještě mohl zasáhnout mráz.

Velmi krásné a cenné květy nám v tomto nevlídném období ukáže například zimnokvět časný (Chimonanthus praecox), dřevina dorůstající výšky okolo 3 metrů, na jejíchž holých větvích se začínají už od ledna objevovat zrnečkovité květy, vně žluté a uvnitř purpurové. Rovněž jeho krásná vůně může pěstitele upoutat natolik, že jej bude chtít pěstovat také na své zahradě.

Jasminum nidiflorum ( foto: Jean-Jacques MILAN )
Jasminum nidiflorum ( foto: Jean-Jacques MILAN )

Jasmín nahokvětý (Jasminum nidiflorum) může kvést dokonce již od prosince. Až do dubna mohou jeho žluté květy zdobit větvičky této keřovitě rostoucí dřeviny.

Zvonečkovité a vonné květy v předjaří ukazuje i lískovníček (Corylopsis). Od března, ještě před olistěním se na větvích ukazují převislé hrozny květů. Pro jejich výsadbu jsou vhodnější teplejší polohy a kvalitní půdou.

úvodní foto: Chimonanthus praecox ( autor: gtknj )

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář