Pěstování paprik

Odrůdy dnešních paprik

Současný sortiment osiva paprik je natolik pestrý, že pěstitel začátečník, se v něm může špatně orientovat. Paprikového osiva je opravdu mnoho, avšak jen některé patří k těm nejžádanějším. Jsou to Capsicum Annuum – paprika roční, okrasné formy Capsicum chinense a Capsicum baccatum.

Nejpálivější jsou Habanero a chilli papričky, těm se říká také kayenský pepř – Capsicum frutescens. Tyto ostré druhy papriček se v našich zeměpisných šířkách daří vypěstovat jen velmi obtížně.

Přehled nejpálivějších odrůd papriček: Chilli a pálivé papričky

Pěstování hybridní odrůd

Hybridní odrůdy paprik jsou odolnější vůči škůdcům i chorobám, mají také vyšší výnosy a dobře odolávají špatným klimatickým podmínkám, proto se pěstují nejčastěji. Potřebují bohatou zálivku, dostatek tepla a dobrou výživu.

Odrůda CYNTHIA F1 má špičaté převislé plody určené pro přímý konzum. BEJA F1 je hybridní odrůda s trojúhelníkovitými plody s třemi komorami. BEATRIX F1 má plody rovněž trojúhelníkové, určena je pro přímý konzum.

K velice výnosným hybridním odrůdám patří DEMETERA F1. K poloraným hybridním odrůdám vhodným pro pěstování ve fóliovnících a sklenících řadíme odrůdy PARADISE F1 a ARNET F1 s kvadratickými plody.

Co je hybrid F1 si přečtěte zde>

Půdní podmínky pro pěstování paprik

Papriky vyžadují ještě více ochrany před větrem a více tepla než rajčata. Paprikám se opravdu daří jen v těch nejlepších podmínkách. Mají zvláštní požadavky i na půdu, v oblibě mají lehké záhřevné půdy bohaté na živiny a na vysoký obsah humusu. Mají rovněž vysoké nároky na závlahu.

Obvykle jen pěstování pod fólií anebo ve skleníku je zárukou jejich velkého výnosu a celkové kvality plodů.

⇒Vybíráte nový skleník? Podívejte se na Velký výběr zahradních skleníků u těchto prodejců:

Výsevní podmínky paprik

S výsevem paprik je možné začít již v polovině ledna. Je však nutné zajistit jim optimální teplotu pro klíčení, ta je 25 až 28°C. Než bychom se ale trápili s dodržením všech podmínek výsevu, můžeme si práci usnadnit a zakoupit již vzrostlé sazenice. Ty by měly být bezpodmínečně s kořenovým balem. Sazenice pak vysazujeme poněkud hlouběji.

Ven na záhony papriku vysazujeme vždy nejdříve až po „zmrzlých mužích“, raději ale až počátkem června. Do chráněných prostor, například k domovním zdem nebo zahradním zídkám, do nichž se celý den opírá slunce, můžeme papriky vysazovat už od druhé poloviny dubna. Z paprik odstraňujeme první plody, aby se rostliny neoslabovaly.

Zálivka

Papriky můžeme obložit vrstvou mulče, ta jim zajistí dostatečnou vlhkost. Zaléváme je vždy odstátou vodou a nikdy ne přímo na rostliny, ale jen na okolní půdu.

Velmi podobně, jako je tomu u rajčat, je to i s paprikami a studeným či větrným počasím. Před tím je chráníme buďto fóliovým zastřešením anebo ve vegetačních buňkách. Obojí musí ale dovolovat dostatečné větrání rostlin a zároveň i ochranu před deštěm.

Hnojení a výživa paprik

Papriky se hnojí až po odkvětu, když začínají nasazovat na plody. Z přírodních hnojiv, která si sami můžete připravit, se velice osvědčila kostivalová nebo kopřivová jícha. Papriky jsou velmi citlivé na minerální hnojiva.

Náš tip: pro výživu paprik můžete úspěšně použít oblíbená hnojiva Kristalon

Sklizeň paprik

Pěstujete-li vzrůstné odrůdy, vyvazujte je, ochráníte je tím před zlomením. Sklizeň paprik začíná v srpnu. Sklízet se mohou zelené plody, pokud jsou dostatečně vyvinuté, ale rovněž je možné ponechat plody na rostlině tak dlouho, dokud nezežloutnou anebo nezčervenají.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found