Pěstování rostlin v Hydrogelu
Nedávné studie Ministerstva zemědělství ukázaly, že se máme připravit na mnohem sušší období, než na jaké jsme byli v posledních letech zvyklí. Nejenom že bude méně vody v řekách, rybnících a přehradních nádržích, ale sucho zasáhne i naši půdu. Sucho si nevybírá. Ublíží jak velkému zemědělci, tak malým pěstitelům. Jak se tedy proti vysychající půdě bránit?
Přestože to vypadá jako dlouhotrvající boj s větrnými mlýny, není to úplná pravda. Díky novým technologiím můžeme dlouhodobým následkům sucha předejít, budeme-li využívat Hydrogel.
Hydrogel
Ve stručnosti bychom mohli říci, že Hydrogel je krystalický prášek, který po přelití vodou nabobtná a až 250x zvětší svůj objem. Pro rostliny to znamená záchranu. Vodou nasáklý Hydrogel bude rostlinám během období sucha dodávat vodu a potřebné živiny. Díky vlhkosti, kterou zásobuje nejenom květinu samotnou, nýbrž i blízké okolí, nedochází k erozi a půda tak zůstává stabilní.
Pro představu se sluší zmínit, že jeden kilogram Hydrogelu dokáže zadržet přibližně 300 litrů vody. Kromě cíleného, přírodou dávkovaného využití vody a živin, Hydrogel dokáže snížit intenzitu zavlažování až o 70 %. To znamená, že se uplatní nejenom v suchých oblastech, ale i v domácnostech, na balkónech, v zimních zahradách. Pokud vám tedy v letním období vaše muškáty vysychají, připravte jim substrát s Hydrogelem a uvidíte ten rozdíl.
Hydrogel má široké využití. Přidáváme jej k pokojovým rostlinám, do zahrad, k balkónovým květinám, k čerstvě vysazeným ovocným stromkům, ale i k okrasným rostlinám a stromům.
Zajímavost: Vysazujete-li rostlinky na venkovní záhony, smíchejte Hydrogel se zeminou. Tímto substrátem poté obklopte pouze nejbližší okolí zeleniny a ovoce. Rostlinám tak zajistíte dokonalou zálivku, ale obtížný plevel bude dál vysychat, protože nedosáhne na vláhu z Hydrogelu.
Z čeho je vlastně takový Hydrogel složený? Jde o organický polyacrylamid, polymer, který dokáže uchovávat vodu i rostlinné živiny. Při použití u balkónových květin a na zahradách je tento polymer rozdrcen, a to zejména kvůli funkčním vlastnostem. Samotný polymer se skládá z několika druhů slíd na bázi draslíku s kovovými stopovými prvky. Jeho životnost je téměř neuvěřitelná. V půdě dokáže pracovat 5–7 let, přičemž mu nevadí mráz, dlouhotrvající sucho, nepravidelná zálivka, ani další vlivy.
Dávkování Hydrogelu
Přestože na našem trhu existuje hned několik druhů Hydrogelu, jeho dávkování je velice podobné.
Do samozavlažovacích květináčů stačí přidat asi 5 gramů na metr a do větších květináčů i nádob přisypáváme 10–20 gramů Hydrogelu na 10 litrů substrátu. K běžným balkónovým truhlíkům se hodí taktéž 10–20 gramů na m3 Hydrogelu.
Přestože mnozí z vás mají z nových postupů a nanotechnologií strach, tak z Hydrogelu jej mít nemusíte. Tento důmyslný vynález, který své uplatnění našel už v lékařství, chemickém, oděvním průmyslu nebo v potravinářství dokazuje, že může být spolehlivým partnerem i na vaší zahradě nebo ve vašem květináči.
O využití Hydrogelu a různých podpůrných látek při pěstování okrasných rostlin v samozavlažovacích truhlících si přečtěte v článku: Závlaha a výživa balkonových rostlin.
Hlavní výhody Hydrogelu
- zvyšuje zadržování využitelné vody
v půdě nebo substrátu - snižuje frekvenci zavlažování
- zvyšuje přežití nových stromů a keřů
- zabraňuje vyplavování cenných živin
Video nám ukazuje konkrétní balení Hydrogelu od firmy Agro CS a jeho správné využití a výhody jeho použití:
úvodní foto: Hans