Pěstujeme kořenovou zeleninu – petržel a červená řepa
Co by byla svíčková bez kořenové zeleniny! Rozhodně ta pravá svíčková se bez ní neobejde, stejně jako každý správný vývar, polévka a mnoho dalších pokrmů. Vždyť jen tradice pěstování mrkve je u nás opravdu hluboce zakořeněna, a to už od 12. století! A postupně se přidala další kořenová zelenina…
Petržel
V kuchyni je petržel vysoce ceněná nejen pro své hladké anebo kadeřavé listy, ale i pro kůlovitý bílý kořen.
Půda
Pro dobrou úrodu kořenů je třeba dostatečně hluboká a dobře zpracovaná humózní půda. Přemokřené půdy pro pěstování petržele nejsou vhodné.
Výsev
Petržel vyséváme od počátku března a vzešlé rostlinky jednotíme na vzdálenost 5 cm. Za dobré společníky pro ni platí rajčata a pór. Zcela nevhodný je do smíšených výsadeb s petrželí salát.
Sklizeň
Dobou sklizně petržele je podzim. První mrazy končí vegetaci. Listy se odkroutí a ponechá se jen malé srdéčko. Kořeny zakládáme do vlhkého písku pro zimní uskladnění.
Jak pěstovat mrkev a celer? Přečtěte si článek Pěstujeme kořenovou zeleninu – mrkev a celer.
Červená řepa
Pro červenou řepu bychom si na svých zahradách měli rezervovat více než jen jeden záhon. Má tolik pozitivních účinků na náš organismus, že bychom ji měli využívat častěji. Je dobré ji konzumovat v chřipkovém období a samozřejmě i na léčbu mnoha dalších chorob všeho druhu.
Půda
Řepa vyžaduje nepříliš těžké humózní půdy, dostatečně hluboké a dostatečně vlhké. Je to velmi skromná rostlina, které se zavděčíte slunným místem. Při smíšených výsadbách ji však nekombinujte s mrkví, pórem nebo bramborami. Mnohem vhodnější společníci pro výsadbu červené řepy jsou okurky, kedlubny, salát, cibule, kopr nebo saturejka. Červenou řepu nevysévejte na záhon, v němž jste v předchozím roce pěstovali špenát, lebedu nebo mangold.
Výsev
Červená řepa sice není nijak zvlášť citlivá na chladné počasí, ale přesto se vysévá až na začátku května. Semena je dobré vložit do hloubky několika centimetrů. Poté, co vzejdou rostlinky, jednotí se na vzdálenost 5 až 7 cm. Po celou dobu se musí půda okolo řepy okopávat a plet. Aby se tvořily bulvy, nesmí půda vyschnout.
Hnojení
Vzhledem k tomu, že červená řepa vyžaduje dostatek živin v půdě. Vysazujeme ji do zeminy dostatečně prohnojené kompostem s přidanou malou dávkou Thomasovy moučky. Můžeme přidat ale i rohovou nebo kostní moučku.
Chceme-li předejít u řepy častému problému, a tím je černá skvrnitost a praskání slupky způsobené nedostatkem bóru, aplikujeme borax v roztoku. Ten připravíme z 5 litrů vody a dvou dávek boraxu na špičce nože. Tímto roztokem se červená řepa zalévá.
Sklizeň
Červená řepa vysetá v květnu se může sklízet už od července. Pro zimní uskladnění má čas na výsev až v polovině června. Tu ponecháváme v záhonech až do konce října. Listy oddělujeme kroucením. Samotné bulvy pak ukládáme pro dlouhodobé uskladnění do vlhkého písku a zasypáváme je pískem celé.
Červená řepa je výborná pro přírodní pročištění a detox organismu, působí protizánětlivě a jako antioxidant. Zařaďte červenou řepu do svého jídelníčku. Vyzkoušejte například salát z červené řepy nebo oblíbené smoothie.
Salát z červené řepy
připravte si:
- 1 větší červenou řepu
- 1 mrkev
- 1/4 hrnku nasekané natě petrželky
- 1/4 hrnku citronové šťávy
- 1/4 hrnku nasekané máty
- 2 polévkové lžíce olivové oleje
- 1 stroužek česneku
- špetku čerstvě namletého pepře
Červenou řepu a mrkev oloupejte a nastrouhejte, stroužek česneku rozmačkejte. Všechny ingredience smíchejte postupně ve větší míse. A je hotovo. Jednoduché a rychlé a zdravé.
Smoothie z červené řepy
Jde také o velmi jednoduchou a na suroviny nenáročnou záležitost, ale pro vaše tělo a zdravý je to k nezaplacení, a přitom jen stačí nasypat do smoothie mixeru:
- 1 očištěnou a nakrájenou červenou řepu
- 1/2 banánu
- kousek oloupaného zázvoru, cca 1,5 cm
- a doplníme vodou, cca 1/2 hrnku.
Více o smoothie, tipy na mixéry a recepty ⇒ Smoothie – recepty a Smoothie mixery