Pnoucí růže patří k nejkrásnějších dřevinám v našich zahradách
O růžích se právem říká, že jsou královnami květin. Mají sice trny, které by je měly chránit, ale naštěstí mají i nás, zahrádkáře a zahradníky, kteří jim pomáháme v době, kdy je příroda skoupá na srážky anebo když je potřeba vzít do rukou zahradnické nůžky a keře omladit či prosvětlit.
Řez uzpůsobte původu růží
U pnoucích růží je zvykem odstraňovat příliš zahuštěné výhony. Při řezu je dobré řídit se původem těchto růží. Kvetoucím pnoucím růžím pocházejícím z rodu Rosa multiflora a Rosa wichuraiana na jaře zkracujeme tenké konečky výhonů.
Hlavní řez provádíme až po odkvětu. Až u země odstraňujeme přestárlé výhony starší 4 – 5 let. Protože starší častěji kvetoucí růže bývají u země holé, snažíme se odstranit tento nedostatek odříznutím jednoho nebo dvou starších výhonů nad zdravým očkem nad povrchem půdy. Růže rodu Rosa kordesii přimějeme k bohatému kvetení i větvení vodorovným vedením. U popínavých (climbing Rosa) odstraňujeme starší dřevo a tenké vrcholky výhonů zkracujeme. I postranní výhony by se měly mírně zkrátit.
Ochrana půdy před vysycháním
Po celou dobu vegetace udržujeme půdu pod růžemi mělce nakypřenou a vypletou. Jestliže se po silném dešti anebo po zavlažování vytvoří na půdě škraloup, je nutné jej rozrušit. Kypřením totiž půdu chráním před vysycháním. Neprovádíme však příliš hluboké kypření, které porušuje kořeny a tím i rostlinu.
Další možnou ochranou půdy před vysycháním je její nastýlání. To znamená, že záhony s růžemi pokrýváme posekanou trávou, rozleženým chlévským hnojem, drcenou kůrou, nebo rašelinou. Tím zároveň snižujeme pod růžemi i rozvoj plevelů. Aby nastýlka nepůsobila na záhonech pod růžemi rušivě, je třeba vždy vybrat vhodný materiál.
Co s planými výhony, takzvanými vlky
Vlky, čili plané výhony poznáme podle počtu lístků, barvy a ostnů. Jejich odstranění provedeme pouze zakrácením, planý odnož vyroste o to víc. Musíme tedy odhrnout půdu až k podnoži růžového keře a odstranit vlky celé. Pozdě odstraňované plané výhony mohou růži zcela oslabit.
Důležité je odstraňovat odkvetlé květy
U růží je důležité odstraňovat odkvetlé květy správným způsobem. Nestačí odštípnout květ třeba jako u pivoněk. Odkvetlý květ je nutno odstranit ještě dříve, než opadají okvětní plátky. U odrůd se zvláště velkými květy odstraňujeme květ až za druhým pravým listem.
Nejoblíbenější druhy pnoucích růží
- Amadeus – trsy zářivě rudých květů s lehkou kořeněnou vůní.
- Compassion – opakovaně kvetoucí růže s květem podobajícím se čajohybridům.
- Harlekin – krémové květy směrem k okrajům tmavnou a jsou spíše tmavě růžové. Plné květy tvořící malé trsy. Vůně je intenzivní a příjemná.
- Jasmina – plnokvětá růže podobající se anglickým růžím, s příjemnou vůní.
- Moonlight – moderní odrůda, zdravá, s poloplnými květy v měděně žlutých tónech s nádechem do růžova.
- Sympathie – má sametově červené květy a nasládlou vůni, dorůstá až 5 m výšky.
Přečtete si také:
Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny
Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích