Připravte trávník na dobré přezimování

Jak na podzimní údržbu trávníku? Zde pro vás přinášíme tipy, které připravý trávník na dobré přezimování.

Září a říjen, důležité dva měsíce v přípravě trávníku na dobré přezimování. A v těchto dvou měsících je nutné zvládnout tři klíčové úkoly v údržbě trávníku:

  • vertikutaci
  • speciální podzimní výživu
  • postřik proti chorobám

Ano pokud splníme tyto tři podzimní úkoly zajistíme trávníku dobrou přípravu na zimu a na jeho úspěšné přezimování.

Vertikutace vyčistí trávník, speciální podzimní výživa dodá trávníku ty správné vitamíny a postřik proti chorobám zajistí prevenci proti napadení.

Podzimní vertikutace trávníku

Vertikutace patří k základním úkonům při údržbě trávníku. Na jarní termín jsme si již zvykli, ale i na podzim je potřeba provést vertikutaci, a tím vyčistíme trávník od nahromaděné plsti a vegetačních zbytků.

Plsť je totiž ideálním místem pro výskyt chorob a jejich útočištěm před nepříznivými podmínkami v zimě. V plsti zárodky chorob přečkají zimu.

Ideálním termínem pro podzimní vertikutaci je počátek září. Kdy jsou ještě příznivé klimatické podmínky a trávník po vertikutaci má možnost rychle z regenerovat. Vertikutací ale čištění trávníku před zimou nekončí. Až do začátku zimy je důležité neustále z trávníku vyhrabovat spadané listí, zbytky ovoce a větvičky.

Trávník by měl být na zimu dokonale vyčištěný. Toto je hlavní preventivní krok pro úspěšné přezimování trávníku. Dále následují vitamíny, správné podzimní trávníkové hnojivo.

Podzimní trávníkové hnojivo

Výživa trávníku na podzim se liší od průběhu sezony hlavně ve složení použitého hnojiva. Na jaře potřebuje trávník více dusíku pro rozvoj a podporu růstu, trochu drasla a fosforu. V průběhu sezony se poměr dusíku a draslíku vyrovnává. Na podzim je to naopak. Draslík má navrch.

Draslík řídí buněčnou stavbu rostlin. Vysoký obsah draslíku v podzimním trávníkovém hnojivu dodá trávníku schopnost lépe čelit:

  • nepříznivým povětrnostním vlivům
  • odolnost proti vymrzání
  • napadání houbovými chorobami.

Náš tip: použijte trávníkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku i v parném létě. Draslík pomáhá trávníku odolávat teplotním a vodním stresům.

Podzimní hnojiva mají ve svém složení samozřejmě i něco dusíku, rostliny trav musí stále růst. Většinou také obsahují hořčík a síru. Hořčík podporuje fotosyntézu a obsah síry v hnojivech pomáhá k tvorbě bílkovin.

Aplikace se provádí od září do začátku listopadu dle vývoje počasí a použitého hnojiva. Pro aplikaci použijte aplikační vozíky nebo rozmetadla. Zajistíte tak rovnoměrné a přesné dávkování.

Dejte trávníku ten správný vitamín před zimou a on se Vám na jaře odmění. Více o podmimních trávníkových hnojivech se dočtete:

 

Postřik proti houbovým chorobám

Postřik je velmi dobrý preventivní zásah proti houbový chorobám, respektive proti přezimování jejich zárodků a mycelií.

Jedná se zejména o u nás nejznámější a nejrozšířenější chorobu trávníku: Sněžná světlerůžová plísňovitost trav. Jinak též známá pod názvem plíseň sněžná.

Tím, že jsme vertikutací vyčistili trávník od plsti, jsme učinili první krok v prevenci a postřik by měl následovat.

Pro postřik se využívají přípravky s účinnou látkou azoxystrobin. Postřik se provádí ke konci vegetace. Doporučují se dva postřiky v rozmezí 14-20 dní. Ideálně při teplotách nad deset stupňů.

K postřiku lze také využít přípravek Polyversum. Lze udělat 2-3 aplikace před koncem vegetace. Vždy po čtrnácti dnech při teplotě alespoň 10 stupňů.

Doporučené teploty jsou pro dobrý účinnek přípravků nezbytné.

Co dalšího lze ještě stihnout?

V září je možné zakládat nový trávník. Pokud jste přes léto připravili pozemek je zářijový termín vhodný pro založení nového trávníku nebo pro dosev stávajícího. Teploty v září jsou příznivé, stejně tak i vlhkost. Trávník nám vzejde a do zimy bude mít dost času na zakoření a tím i jeho dobré přezimování.

Koncem srpna a začátkem září lze také udělat postřik proti plevelům. Vhodné by bylo vše skloubit. Například: na začátku září uděláme postřik proti plevelům, necháme působit, v půlce září uděláme vertikutaci. Trávník zbavíme zbytků uschlých plevelů a travní plsti. Uděláme dosev trávníku a aplikujeme první dávku podzimního hnojiva.

Na závěr si vše shrňme. Vyčistíme trávník od všech vegetačních zbytků, zajistíme trávníku správnou výživu a dopřejeme mu preventivní postřik proti chorobám. Tak připravíme trávník na zimu a budeme se těšit na jaro.

úvodní foto: AdamKR ( Flickr )

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář