Ruční nářadí pro přípravu půdy
Správně připravená půdy je základem pro úspěch v pěstování. A je jedno zda pěstujeme zeleninu nebo květiny. Projděme si nyní pět základních činností při přípravě půdy a ukážeme si správné nářadí, které můžeme použít. Nářadí se kterým bude zahradničení radost a zábava.
Nářadí samozřejmě vybíráme s ohledem na činnost, kterou chceme dělat a plochu, kterou budeme zpracovávat. Ruční nářadí se hodí pro menší plochy a pro “dočištění” větších ploch. Pro větší plochy je vhodnější využít zahradní techniku.
Rytí
Základní činnost při práci s půdou, při její přípravě na výsev a výsadbu.
Ideálním termínem pro rytí půdy je podzim. Rytí se provádí před zimou, protože si půda přes zimu odpočine a hroudy se postupně rozpadnou.
Ryjeme do hloubky 15-20 cm. Při rytí je vhodné půdu obohatit o organickou složku, například hnůj, granulovaný hnůj nebo zarýváme před rytím vyseté zelené hnojení ( hořčici, svazenku, luskoobilní směsku … ).
Rytí je namáhavá práce, proto je výběr nástroje důležitý. Již je pryč doba, kdy se používaly rýče s dřevěnou T násadou. V dnešní době volíme rýče ergonomicky upravené, které výrazně snižují námahu. A moderní materiály zajistí dostatečnou pevnost nářadí.
Hlavní zástupcem jsou rýče od Fiskars, dále lze doporučit rýče od značek Wolf-Garten, Gardena
Provzdušnění
Dopřejte půdě přístup kyslíku a vláhy. Zejména po zimě je třeba půdu zhutněnou půdy rozrušit a zajistit přístup světla, vzduchu a vláhy. Nebojte se provzdušnit půdu ani v průběhu pěstební sezony. Vždy když se na povrchu vytvoří zhutněná krusta je třeba rozrušit.
Kypření
Jemnější varianta provzdušnění. Vhodná zejména na rozrušení hrud a zemnění půdy před výsevem. Kvalitně a jemně připravená zemina nám usnadní výsev a zajistí úspěch v pěstování.
Jemné kypření půdy provádíme několikrát v průběhu sezony a zemina na povrchu mezi rostlinami neztvrdla. Dobře nakypřená půda lépe zadržuje vlhkost a poskytuje rostlinám potřebnou oporu a podporuje tvorbu kořenového systému a tím zdravý růst.
Okopávání
Jde o další způsob kypření půdy, vhodný zejména u samostatně stojících rostlin.
Pletí
V průběhu pěstování se mezi rostlinami na záhonech objevují také nežádoucí plevele. Ty je třeba průběžně odstraňovat, plevele tak nebudou rostlinám konkurovat.
ukázka zahradního nářadí pro práci s půdou – kypření, provzdušnění a okopávání
Podle čeho vybrat ruční nářadí
Pro ruční zahradní nářadí je vhodné zvolit nářadí od jedné maximálně dvou značek. Proč? Každá firma má svou řadu nářadí, kde je několik druhů násad, které se kombinují s pracovními nástavci. A násadu od Fiskars nepoužijete pro motyku od Gardeny. Jednotlivé zahradní systémy se nepodporují.
Například Wolf-Garten, která svůj systém multi-star představila již v roce 1982, má v sortimentu osm násad a přes 80 různých nářadí pro všechny činnosti v zahradě a okolo domu od péče o trávník, přes přípravu půdy, úklid, péči o jezírka až k zimnímu nářadí.
Nejčastěji jsou u nás nabízeny tyto zahradní systémy:
- Wolf-Garten multi-star
- Fiskars Quikfit TM
- Gardena combisystém
Výrobci pro své zahradní systémy nabízejí každý rok nové nástavce a možnosti využití. A také různé držáky a lišty na zavěšení pro lepší přehled a pořádek v zahradním domku.
Používání zahradních systému u ručního nářadí je velmi jednoduché. Pro jednu násadu lze využít více nástavců. Tyto systémy tak šetří peníze a místo. A my si tak můžeme dovolit na každou činnost na zahradě speciálního pomocníka. Práci si ušetřit a mít radost ze zahrady.
Malé ruční nářadí
Pro menší úpravy, pro práci s půdou ve skleníku, pro práci s půdou při výsadbě a výsevu do nádob je vhodné použít malé ruční nářadí.
I sortimentu malého ručního nářadí se prosazují vyměnitelné násady. Máme tak možnost si vybrat jednu násadu a k tomu různé nástavce a nebo si pořídit sadu malého ručního nářadí, kde se najdete praktické nářadí v moderním ergonomickém designu.
Ukázka nářadí s vyměnitelnou a pevnou rukojetí:
úvodní foto: Wolf-Garten
foto: Wolf-Garten, Fiskars