Vertikální zahrady jsou hudbou přítomnosti

Lidé jsou zruční tvorové. Naučili se využívat leccos. Nakonec i nedostatek místa není překážkou. Na malé ploše vystavíme mrakodrap, prostě postavíme stavbu více do výšky. Ovšem využití vertikálního chápání ve vztahu k zahradám je stále problém.

Nedostatek místa nutí náš mozek zabývat se myšlenkou, co budeme dělat, až nám plac pro zahrady a rostliny dojde. Ve Francii se tak před několika lety zrodil nápad vertikálního pěstování, myšlenka vertikálních zahrad. Kombinace jednoduchých řešení, přírodních materiálů a příznivých pořizovacích nákladů dává vzniknout oblibě tzv. vertikálního zahradničení. Tyto snahy nakonec podtrhují i světoznámí architekti, kteří na nedostatek prostoru zareagovali a své stavby navrhují i s prvky vertikálního osázení, s vertikálními zahradami.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Ovšem vertikální zahrady už dávno nepatří jen do odborných časopisů. Různé druhy vertikálních zahrad můžeme nalézt na našich balkónech, v zimních zahradách, restauracích, hotelech, recepcích.

Jak vytvořit vertikální zahradu

Přípravu vertikální zahrady zvládne každý. Pojďme si ukázat, jak si takovou vertikální zahradu můžete pořídit i na váš balkón. Příprava a realizace je velmi snadná. Budete k ní potřebovat dřevěnou paletu. Existuje hned několik druhů palet. Doporučujeme však použít palety s označením HT. Tato značka je zárukou chemické čistoty. Označení totiž znamená, že paleta byla pouze tepelně upravena. Například u značek MB, s příměsí methylbromidu, to znamená, že palety prošly úpravou s danou chemickou směsí. Pak si už jen vystačíte s netkanou textilií, odpadním pytlem, sponkovačkou a nůžkami.

Na dno obrácené palety přiděláme netkanou textilii tak, aby zakryla všechny strany. Tedy až na tu horní. K připevnění používáme sponkovačku. Odpadní pytle pak dáváme na samotné dno. A to z toho důvodu, aby se voda a vlhkost nedostala na zem, na náš balkón. Poté opět zasponkujeme. Bohatě stačí, když odpadní pytel umístíme jen do půlky palety. Paletu obrátíme a vsypeme do ní zeminu. Za zajímavost stojí zmínka, že se do ní vejde až 120 litrů zeminy.

Do připraveného vertikálního záhonu poté nasázíme rostliny. Vždy by mělo platit, že do spodních pater dáváme větší rostliny, a to hlavně proto, aby ty velké nestínily rostlinám menším. Propojení zeminy a velkého kořenového systému vytváří skvělé mikroprostředí pro jejich výživu. Po zasazení se musí paleta nechat týden ve vodorovné pozici, aby všechny rostliny zakořenily. Poté ji ještě na týden zvedneme do úhlu 45 stupňů. Životnost zahrady určuje množství faktorů. V podstatě bychom ale mohli říci, že trvá po celou dobu životnosti palety, tedy až několik let.

Vertikální zahrady splňují, kromě své primární prostorové úspory, i další důležitá kritéria zdravého bydlení. Jsou vhodným čističem vzduchu, snižují hlučnost interiérových i exteriérových prostor, zachycují prach, ochlazují přehřáté prostory a osvěžují vnitřní mikroklima.

úvodní foto:  Chris Hunkeler

Napsat komentář