Vybíráme plynový gril
Je polovina května a grilovací sezona se právě rozbíhá. Že ještě nemáte gril? Nebo rozmýšlíte nákup nového skvělého přístroje pro zahradní gril party? Projděme si blíže výhody a nevýhody plynových grilů.
Plynové grily
Plynové grily tvoří velkou skupinu patří do ní jak malé cestovní grily, tak i velké modely s více jak třemi hořáky. A podle čeho vybrat plynový gril?
U kompaktních menších grilů sledujte jednoduchost montáže, rozměry jak v rozloženém tak složeném stavu a celkovou váhu. Tyto menší grily může snadno převážet.
Střední velikosti jsou často vyráběny v tzv. sadách, kdy mimo grilu obdržíte plech na odvod tuku, litinovou grilovací desku, podstavec na hrnce, pánev WOK apod.
Následně můžete všechny části složit do sebe a ochránit víkem. A z grilu vytvoříte v podstatě pečící troubu.
Moderní plynové grily se vyznačují pěkným funkčním designem a velkým množstvím různého příslušenství.
Plynový gril Weber Q 1200 má elektrické zapalování a svému uživateli poskytuje grilovací plochu o rozměrech 43 x 32 centimetrů, což rozhodně není malý prostor a bez potíží na ní připravíte menu pro celou rodinu. |
Chcete komfort a nejvyšší kvalitu?
Velké grily nabízí tři a více hořáků, které musí být rozmístěny tak, aby teplo bylo rovnoměrně rozváděno po celé grilovací ploše, nikoli jen přímo pod samotnými plynovými hořáky. Nejkvalitnější modely představují technologickou špičku.
Celý obvodový plášť včetně skřínky je v nerezovém provedení. Litinové rošty s emailovou vrstvou se velmi dobře udržují a mají dlouhou životnost. Ve víku je umístěn teploměr a v mnohých případech i grilovací rošt ovládán motorkem. Mezi největší přednosti patří rychlost použití a velmi dobrá regulace tepla.
Proč plynový gril
Hlavní výhodou je snadné zapálení a jednoduchá regulace. Lze jednodušu říci že, na plynovém grilu snadno docílíte požadované teploty pouhým otočením knoflíku. Nemusíte marnit čas čekáním, než se vám gril na dřevěné uhlí roztopí. Plynové grily zajistí vždy perfektní výsledek. Staňte se mistry v grilování.
Najděme nějaké mínus nebo nevýhodu? Při pořízení plynového grilu jsou trochu vyšší počáteční náklady, které ale kompenzuje komfort při grilování. A nutnost “plynové bomby”, výměnných míst je po celé republice mnoho, v podstatě u každé benzínové pumpy lze “plynovou bombu” vyměnit.
Plynový gril Campingaz 4 Series RBS LXS INT – moderním grilem s keramickými hořáky umístěnými po bocích grilovací vany. Rozptylovač tepla umožňuje dosažení vydatné a rovnoměrné teploty mezi 250 až 300 °C po celé grilovací ploše, postranní hořák pro přípravu omáček. Elektronické zapalování. |
Co sledovat při nákupu plynového grilu
- snadné zažehnutí každého hořáku zvlášť (piezo zapalování – rychlé zapalování)
- kvalitní materiál hořáků – ideální je nerezová ocel
- připojení na propanbutanovou láhev – není vždy součástí výrobku!
- samostatný plynový hořák
- nárazuvzdorná kolečka s gumou pro snadnou manipulaci
- odkládací prostory kolem grilu
Velikost, příslušenství a cena, to jsou tři hlavní veličiny rozhodují pro nákup plynového grilu.
Velikost
Pořádáte velké zahradní párty? Máte dostatek prostoru na zahradě a na skladování? Máte snadný přístup na terasu, kde grilujete? Je-li odpověď ANO, je vaší volbou plynový gril s velkou odkládací plochou.
Výbava
Tak jako u každého stroje a zahradního přístroje i grilů platí, že bohaté příslušenství a výbava pomáhá při grilování a zajistí lepší a komfortnější obsluhu.
Odkládací plocha, více přesných regulátorů, lepší typ roštu, větší počet hořáků, teploměr, elektronické zapalování nebo možnost vyjmutí roštu … Má to Váš vybraný gril?
Cena
Plynový gril není gril na jednu sezonu. Jeho nákup je dobré dobře rozmyslet a při nákupu nešetřit:-) Ne, teď vážně. Plynový gril je při stejné velikosti dražší než jiné typy a byla by škoda koupit v rámci šetření plynový gril s menší odkládací plochou, které může pak chybět. Je také lepší zvolit gril s více hořáky … .
Plynový gril Activa Montana II – Gril plynový, 4 hořáky s piezoelektrickým zapalováním, grilovací plocha 46.5x80cm, dvoudílný litinový rošt, litinový boční vařič, kolečka, hadice na PB, regulátor, |
Typy plynových grilů
Plynové grily můžeme rozdělit na 3 základní typy:
- kontaktní
- lávové
- grily s technologií RBS.
Lávové grily
Patří do skupiny plynových grilů, ovšem hořáky jsou doplněny o lávové kameny. Ty jsou plynem zahřívány a velice rychle absorbují teplo. Porézní povrch vstřebává velké množství tuku, který odkapává z masa, je tak snížena produkce škodlivin i tendence k vzplanutí.
Neocenitelná je samočisticí schopnost lávových kamenů, díky které není třeba odstraňovat tuk ani popel. Po skončení každého grilování se musí po dobu 5 minut nažhavit na maximální teplotu, tím se vypálí všechny nečistoty.
Lávové kameny se někdy kombinují s litinovými pláty, které umožňují smažení i opékání jídel obalených v těstíčku, nebo mas naložených v marinádě s vejcem.
Jak dlouho kameny vydrží? Při běžném používání lávové kameny vydrží jednu grilovací sezonu. Pokud se začnou drolit, je nejvyšší čas na jejich výměnu.
Gril s RBS technologií
RBS technologie je nejmodernější způsob grilování, keramické hořáky jsou umístěny po bocích grilovací vany, tím se vylučuje vzplanutí odkapávajících tuků a šťáv. Přesněji lze regulovat teplotu, není nutné používat grilovací brikety, či lávové kameny. Ty plní spíše estetickou funkci. U některých modelů jsou součástí dodávky.
Kontaktní grily
Pro přenos tepla je využíván zejména grilovací rošt a plotnu, které se nahřejí na maximální teplotu a díky použitému materiálu (litina) výborně akumulují a předávají teplo. Pod rošty těchto grilů jsou umístěny hořáky, jejichž teplo je rovnoměrně rozptýleno pomocí speciálního kovového profilu (rozptylovače tepla) po celé ploše, na které se griluje.
Gril Weber Spirit E-320 Original GBS – Ovládání moderního grilu Spirit E-320 je zcela intuitivní a vy si jej velmi rychle osvojíte, udělejte si radost. Potrpíte si na luxus a komfort? Pak jste na správném místě, protože plynový gril Weber Spirit E-320 je pro vás jako stvořený. |
Plynové grily – Závěrečné shrnutí
Výhody plynových grilů
- Rychlá a snadná příprava grilu ke grilování.
- Jednoduché zapálení – Piezoelektrické zapalování – zapalování stiskem tlačítka a bez nutnosti využití sirek či zapalovače.
- Dobrá regulace teploty.
- Bezpečné grilování – gril neuvolňuje štiplavý kouř a neodlétává z něj popel.
- Snadná údržba – z grilu neodkapává tuk, vyměnitelný střed apod.
- Dlouhá výdrž plynové láhve – pohodlné a dlouhé grilování bez potřeby přikládání nového uhlí nebo briket, při častém použití ekonomicky výhodné.
Nevýhody plynových grilů
- Vyšší počáteční investice než u grilu na dřevěné uhlí.
- Absence kouřového aroma a práce s ohněm. Problematické uzení pokrmů.
- Větší a těžší konstrukce
úvodní foto: autor – CampingGaz – Gril zahradní plynový kontaktní Campingaz 2 Series Classic L
Kam dále?
Přečtěte si také:
Jaký gril používá Zdeněk Pohlreich v pořadu Rozpal to šéfe
Plynový gril Campingaz 3 Series RBS® L
Recept – Hranolky na grilu