Vypěstujte si vlastní rajčata – 1. část

Rajčata patří u nás k jednomu z nejoblíbenějších zeleninových druhů. Krásně červené plody mají nejen vynikající nutriční vlastnosti, ale jsou také mnohostranně využitelné v kombinacích s jinými druhy zeleniny. V kuchyni z nich připravíme chutné pokrmy velmi snadno, a to je dostatečný důvod k tomu, proč či vypěstovat i svá vlastní rajčata.

Nároky rajčat na prostředí

Vzhledem k tomu, že rajčata jsou rostlinami teplomilnými, nesnášejí ani krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu. Rajčata se dají za nepříznivých podmínek pěstovat v teplých či studených sklenících, ve fóliovnících a ve vhodných termínech také na venkovních stanovištích.

Rostliny jednoznačně preferují slunná stanoviště s humózními půdami, dobře zásobenými živinami. Naprosto nevhodné jsou pro rajčata půdy zasolené a nepropustné. Ideální pH je 5,5, – 7. Pro klíčení semen nesmím být teplota nižší než 10°C a vyšší než 35°C. Při optimálních podmínkách, které pro klíčení činí 20 – 25°C rajčatová semena vyklíčí už za týden. Teploty okolo 1 °C vydrž rostliny jen krátkodobě. Při teplotách pod 9°C přestávají rostliny růst. Na násadu plodů mohou mít ale negativní dopad i teploty pod 15°C.

Výživa a hnojení rajčat

V době od začátku růstu až do kvetení a nástupu tvorby plodů jsou rajčata náročnější na dusík. Není ale dobré, pokud je rostlina přehnojena, znamená to, že budou bujně narůstat vegetativní orgány, ale násada květů a plodů bude minimální. Proto je účelné dávku dusíkatého hnojiva rozdělit na 3 části. 60% z celkového množství aplikujeme již před výsadbou a 20% po výsadbě a poslední část hnojiva přidáme po dalších 3 týdnech.

Rajčata potřebují také určitou dávku fosforu, ovšem ani s ní se to nesmí přehnat, jinak by byly plody sušší a měly horší chuťové vlastnosti.

Do třetice je tu ještě draslík, bez něhož se rajčata také stěží obejdou. Preferují však síranové formy před chloridovými, neboť jsou na chlór citlivá.

Na konci článku naleznete tipy na kvalitní hnojiva pro rajčata.

Vhodné předplodiny

Vzhledem k tomu, že rajčata jsou citlivá na přímé vápnění, měli bychom jim dostatek vápníku zajistit vápněním předplodin. Právě hnědo-černé skvrny na špičkách plodů mohou být přímým ukazatelem nedostatku vápníku. Výskyt této poruchy zastaví včasná aplikace listové výživy s vápníkem.

Jako nejvhodnější předplodiny pro rajčata se po dlouhodobých zkušenostech jeví jeteloviny, košťáloviny, také raný salát, ozimý špenát nebo červená řepa či pór. Pro omezení rozvoje chorob a škůdců vždy dodržujeme v osevním postupu dostatečný odstup mezi lilkovitými rostlinami.

Rajčata, papriku, brambory, lilky a další lilkovité rostliny bychom měli z jednoho stanoviště vyloučit na dobu nejméně 3 až 4 let.

Sadbu si můžeme předpěstovat

Tyčková i keříčková rajčata obvykle zakládáme z předpěstované sadby. Na předpěstování počítáme s 1,5 až 2 měsíci. Pro výsadbu do venkovních záhonů postačí výsev koncem března.

Sadbu můžeme dopěstovat klidně i na okenním parapetu. Výsev provádíme do výsevních misek naplněných jemným substrátem. Povrch substrátu před výsevem urovnáme. Vyseté osivo pak zasypeme jemnou vrstvičkou substrátu a znovu urovnáme. Misky nesmíme zapomenout pravidelně, ale zároveň jemně zavlažovat.

Jako preventivní ošetření proti půdním houbovým patogenům využijeme v první zálivce rozpuštěné fungicidy – například přípravek Previcur. Jakmile rostlinky vzejdou a vyrostou jim první pravé listy, začneme s jejich pikýrováním.

Pře pikýrovanou sadbu dopěstujeme v sadbovačích, květináčích nebo třeba v kelímcích od jogurtu, do kterých jsme předem udělali otvor na odtok přebytečné vody.

autor: Zuzana Bohdalová

p.s. Naše tipy pro výživu rajčat

Kristalon_Start_0,5_kgKristalon_Plod_a_kvet_0,5_kg
Kristalon_Zdrave_rajce_a_paprika_0,5kgvitality komplex

Pro výživu rajčat a jiné plodové zeleniny je vhodné pro začátek vegetace použít vodorozpustné krystalické hnojivo Kristalon Start, které obsahuje živiny podporující počáteční růst rostlin. Následně v době květu a plodů přejít na oblíbená Kristalon Plod a Květ nebo Kristalon Zdravé Rajče a Paprika.  Pro silné a zdravé rostliny lze využít také Vitality Complex. 

Tyto krystalická a kapalná hnojiva se aplikují zálivkou ke kořenům rostlinek.

om plodNATURA_Organicke_hnojivo_Zelenina1,5kg

Pokud máte raději granulovaná hnojiva použijte Organo-minerální hnojivo pro plodovou zeleninu nebo organické hnojivo z řady Natura.

Ve druhé pokračování článku se můžete na další praktické tipy pro úspěšné pěstování rajčat, například jak vybrat vhodnou sazenici nebo něco o pěstování rajčat v nádobách …

 

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found