Vyrobte si domácí jitrocelový sirup
Jak si doma vyrobit jitrocelový sirup
Téměř pokaždé, co vstoupíte do lékárny, můžete počítat s tím, že z ní budete vycházet o pár stovek korun lehčí. Léky a doplňky stravy dnes opravdu nejsou levnou záležitostí. Ne jedné rodině dokonce může taková chřipka udělat čáru přes rozpočet. Ušetřit můžete třeba na jitrocelovém sirupu – tím, že si ho doma sami vyrobíte.
Co k výrobě potřebujete
Možná vás překvapí, že sirup, který v lékárně seženete kolem stokoruny, si s trochou píle můžete vyrobit za pár kaček sami doma. Listy jitrocele kopinatého rostou na louce zdarma, větší zavařovací sklenici také určitě seženete a kilo cukru koupíte již od 20 Kč. Použít můžete klasický bílý cukr, někdo ale doporučuje cukr třtinový nebo med.
Postup výroby jitrocelového sirupu
Ze všeho nejdříve si udělejte procházku na louku, kde jitrocel roste. Nemějte obavy, na českých loukách je ho všude dostatek. Hledejte podlouhlé listy, případně květenství – stonek s hnědou hlavičkou. Právě s touto rostlinou jste si možná v dětství hráli na vojáky – kdo useknul hlavičku (květ jitrocele) soupeře, ten vyhrál.
Na louku nechoďte jen tak poprázdnu, nýbrž si s sebou vezměte igelitovou tašku. Pamatujte, že na výrobu jitrocelového sirupu potřebujete opravdu hodně lístků, které budete do sklenice pořádně utlačovat. Plná větší igelitová taška bude stačit na třílitrovou láhev.
Sbírání jitrocele zabere trochu času, a proto se obrňte trpělivostí. Doma listy pořádně propláchněte a nechte je okapat na rozloženém ručníku. Mezitím si pečlivě omyjte zavařovací láhev a připravte si cukr.
Suché listy jitrocele do láhve prokládejte s cukrem a dobře utlačujte, tento postup opakujte do té doby, než bude sklenice plná. Naplněnou sklenici dobře uzavřete a dejte na slunné místo na cca 10 dní.
Nebojte se, když vám obsah láhve zčerná, je to přirozená reakce. Po dané době obsah láhve sceďte a hotový sirup slijte do malých skleniček (nejlépe tmavých) a uchovávejte v chladu. POZN.: malé skleničky seženete v lékárnách či na internetu.
Jak sirup působí a pomáhá
Jitrocel kopinatý má léčivé účinky, kterých by byla škoda nevyužít. Působí antibakteriálně, příznivě ovlivňuje činnost dýchacích cest, rozpouští hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. V období chřipek a nachlazení jitrocelový sirup nesmí chybět v žádné lékárničce. Vy letos můžete mít svůj vlastní.
Podobně si na zimu můžete připravit další léčivé byliny. Jitrocel můžete kupříkladu nasušit a použít na průduškový čaj. Podobně je doporučeno sbírat i borůvkové listy, borůvky, bezový květ a jiné dary přírody, které mají nepřehlédnutelné léčivé vlastnosti.
Andrea Nováková – autor článku
P.S. Pokud by se Vám nechtělo do vlastní výroby domácího jitrocelového sirupu, podívejte se na Pilulku a nějaký si můžete objednat s dovozem domů 😉