Vytváříme biozahradu

Myslíte si, že na světě nemůže existovat místo, v němž se cítí dobře jak člověk, tak i živočichové a rostliny? Omyl. Takovým místem je biozahrada.

Přestože v mnohých z vás může slůvko „bio“ vyvolávat pocit něčeho přikrášleného, mediálně přehnaného nebo ekologicky zaměřeného, není to tak úplně pravda. Biozahrada je místem, kde jednotlivé druhy nebojují o přežití, nýbrž žijí v symbióze, spolupracují.

Základem biozahrad jsou smíšené kultury a intenzivní kompostování. Přidáme-li k tomu ještě logické uvažování, získáme neobyčejný biotop, kde vypěstujete skutečně šťavnaté ovoce i zeleninu.

Zprvu bylo chemické hnojení objevem. Efektivní a rychlá likvidace škůdců a plísní znamenala v zemědělském průmyslu velký pokrok. Ovšem jen do té doby, než se zjistilo, že podobné chemikálie zabíjejí i zdraví prospěšné organismy, hmyz, pavouky, půdní houby a bakterie, starající se o dobrou kvalitu humusu. Právě s nízkou kvalitou humusu a zhoršeným stavem rostlin se začíná rozmáhat fenomén biozahrad a ekologického zemědělství.

Kompost – důležitá součást biozahrady

Jednou z nejdůležitějších součástí biozahrady je kompost. Kompost si můžete velice jednoduše vytvořit sami. Svépomocí. Do kompostérů, které některé radnice rozdávají téměř zadarmo, vkládejte organický odpad nejenom ze zahrady, ale i z domácnosti. Výhodou kompostéru je fakt, že nemá dno, díky čemuž se do něj mohou dostávat nejrůznější organismy, včetně žížal, které kompostu dodávají tu pravou „šťávu“.

Takovýto kompost, včetně tzv. rostlinných zákvasů, které jsou nedílnou součástí zeleného hnojení, přidáváme k rostlinám, abychom pro dokonalý růst všech rostlin vytvořili správné humusové prostředí. Kromě toho můžeme dodávat i čerstvý hnůj, který působí v určitých fázích jako ledková hnojiva.

Důležité je připomenout si, že by ve správné zahradě měly všechny složky systému vzájemně spolupracovat. Rozmanitost přírodních druhů se stává nedílnou podmínkou pro zlepšování úrodnosti. Využíváme proto vzájemných a historicky osvědčených kombinací druhů. Například k bramborám a okurkám se hodí bobovité rostliny, protože zvyšují podíl dusíku, mrkev kombinujeme s cibulí, květák s rajčaty.

Kromě samotné zeleniny bychom neměli zapomínat ani na bylinky a ovoce, přičemž právě bylinková skalka dopomáhá k vzájemné rovnováze. Zároveň nepoužíváme žádná chemická hnojiva a přípravky proti škůdcům. Chemii nahradíme osvědčenými výluhy ze zeleniny nebo bylinek, popřípadě výsevem samotných bylinek

Zajímavost: Zkombinujeme-li určité druhy bylinek či zeleniny, zabráníme škůdcům v jejich napadení. Křen bezpečně odpudí mandelinku bramborovou, česnek a pór zachrání jahody před plísní, máta odpuzuje ze záhonů mravence a jiný obtížný hmyz.

Díky biozahradám získáme hřejivý pocit dobra a bezpečí. A to především proto, že jsme udělali něco nejenom pro sebe, ale i pro přírodu jako takovou.

foto: Airelle

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář