Zelenina bojující proti chřipce a nachlazení
Nádherné teplé počasí přes den a chladná rána, to jsou ideální podmínky k tomu, abyste prochladli nebo dostali chřipku. Dnes a denně jsme svědky televizních reklam, které nás nabádají k užívání nejrůznějších doplňků stravy, díky kterým žádnou chřipku nedostaneme, díky nimž nemůžeme prakticky onemocnět. Avšak stále tu existují alternativy. Jednou z nich je zelenina.
Zelenina, ovoce a přírodní látky se používaly v přírodním léčitelství od pradávna. Jsou tak ideální alternativou k běžně dostupným lékům a doplňkům, které díky svému chemickému složení sice pomohou proti nachlazení, ovšem vyvolají další, často těžší, zdravotní komplikace. Dnes se tedy zaměříme na zeleninu jako na lék proti nachlazení a chřipce.
Česnek a další pomocníci
V „antichřipkovém“ jídelníčku by neměl chybět česnek, zázvor, zelí, cibule, paprika, křen, pórek, červená řepa ani petržel. Česnek je již dlouhá staletí využíván proti zánětům horních cest dýchacích, ale také při onemocnění z nachlazení. V tradiční medicíně se s ním setkáváme i při boji s rýmou a kašlem. Kromě antibakteriálních účinků podporuje také průtok krve a snižuje hladinu cukru v krvi. Klinické testování taktéž uvádí vysoké podíly vitamínu A, B1, B2 a C. Preventivně bychom měli užívat alespoň jeden stroužek denně. Z česneku můžeme vyrábět tinktury, masti, sirupy, ale třeba i oleje. Právě česnekový olej je výborným pomocníkem při zánětech.
Až téměř neuvěřitelné množství vitamínu C obsahuje paprika. Pro tento vysoký obsah se tak její konzumace doporučuje jako prevence proti nachlazení. Připočteme-li ještě antibakteriální a detoxikační vlastnosti nejrůznějších druhů chilli papriček, zjistíme, že právě tato zelenina je ideální volbou v období ataků respiračních onemocnění. Standardně bychom mohli říci, že jedna paprika pokryje dvojnásobek až trojnásobek denní spotřeby vitamínu C.
Zajímavost: U paprik záleží na barvě. Pokud jste si mysleli, že zelené a červené papriky obsahují stejné množství vitaminů a dalších látek, mýlili jste se. V červené paprice nalezneme totiž až 9x více betakarotenu a 2x více vitamínu C než v paprikách zelených.
Kromě česneku je „pralékem“ proti nachlazení i cibule. A to především kvůli svému obsahu éterických olejů a vitamínů A, B, C i E. Zábal z jemně nasekané cibule zmírňuje bolesti v krku, nasekaná a s medem uvařená zase bojuje proti chřipce. Hojně užívaná cibulová šťáva s medem zabraňuje vzniku respiračních onemocnění. Proti rýmě poté pomáhá v její šťávě namočená vatová tyčinka, kterou vkládáme do nosu.
Díky antioxidačním vlastnostem a vysokému obsahu vitamínu C prospěje též zelí nebo červená řepa. Doslova o vitamínové bombě můžeme hovořit v případě petržele. Ta obsahuje jak vitamín C, tak i provitamín A, ale i železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík a křemík.
Prevence v podobě zeleniny, která bojuje s chřipkou a nachlazením, je nejenom ideální doplňkem k běžně užívaným lékům, ale i ideálním základem pro zdravý životní styl.
foto: ilovebutter