Živý vánoční stromek v květináči? Ano jde to, ale…
Nechcete vánoční stromek umělý nebo řezaný vánoční stromek? Řešením pro Vás je vánoční stromek v květináči.
Stromek nám poslouží přes vánoce jako dekorace a následně ho na jaře můžeme zasadit do země a tím rozšířit svou sbírku stromů na zahradě. Nebo ho nechat přes rok v květináči a další rok použít znovu na vánoce.
Aby nám vánoční stromek dělal radost a pěkně ozdobil vánoce a následně jsme ho mohli dále použití, má také několik ale…
Na co si dát pozor? Hlavně na:
- kvalitu stromku
- teplotu a aklimatizaci
Kvalita stromku v květináči
Pokud zvolíme dobře a budeme o stromek řádně pečovat, vydrží nám k použití několik let nebo ho můžeme úspěšně zasadit v zahradě.
Kupujeme pouze stromek, který je dobře zapěstovaný, zdravý. Větve jsou pružné a jehličí má správnou a zdravou barvu, nežloutne. Jehlice neopadávají při zatřesení.
Stromky, které jsou do kontejneru ( nádoby ) zasazeny těsně před vánoci, nám možná přes vánoce vydrží, ale nejsou moc schopné pro další použití. Vybíráme stromek, který je řádně prokořeněn, nejlepe z jarní výsadby. V kvalitním zahradnictví nebo okrasné školce by nám měli s výběrem pomoci.
Jak o stromek v květináči pečujeme doma
Důležitá je aklimatizace a teploty. Než stromek přesuneme do místnosti, kde přečká vánoce, je třeba ho nejdříve aklimatizovat. Stromek umístíme na týden až dva do nevytápěné místnosti.
Po přesunu do ” tepla” je důležitá také pravidelná zálivka. Stromek v žádném případě nepostavíme k topení.
V teplu vydrží stromek v nádobě cca 14 dní. Nesmí nám začí rašit.
S aklimatizací je třeba počítat i po vánocích. Stromek nelze hned dát na mráz. Zase ho přemístíme na nějaký čas do nevytápěné místnosti. Pak ho může dát na balkón, vhodný je použít nádobu, která dokáže ochránit kořenový bal před větším mrazem. Nebo stromek umístíme na chráněné místo na zahradě.
Na jaře můžeme stromek zasadit do volné půdy nebo pokud není ještě moc velký, tak ho přesadit do většího květináče. A v něm ho připravit na další vánoce.
Jaké stromky použít?
Využíváme stejné druhy, které se používají i pro řezané vánoční stromky:
- Smrk ztepilý (Picea abies)
- Smrk pichlavý (Picea pungens)
- Borovice černá (Pinus nigra)
- Jedle bělokorá (Abies alba)
- Jedle normandská – kavkazská (Abies nordmanniana)
Ceny stromků závisí vždy na druhu a jejich výšce.
Pokud si živý stromek v nádobě nechcete kupovat je možné si ho pronajmout. Například jsem našel nabídku na www.pronajemstromku.cz .
úvodní foto: flickr – autor:peganum